Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michael Kerrigan. Mroczne karty kościoła katolickiego. Schizmy, wojny, inkwizycje, skandale i korupc

Jerzy Doroszkiewicz
Ozdobione 180 fotografiami, obrazami i ilustracjami Mroczne karty historii Kościoła katolickiego ukazują często skrywaną prawdę o dwóch tysiącach lat chrześcijaństwa.
Ozdobione 180 fotografiami, obrazami i ilustracjami Mroczne karty historii Kościoła katolickiego ukazują często skrywaną prawdę o dwóch tysiącach lat chrześcijaństwa. Wydawnictwo Sekret
Tę książkę można pokrótce scharakteryzować słowami „wszystko, czego katolicy nie chcieliby wiedzieć o historii swojego Kościoła”. Ale też nie wykracza ta popularna pozycja poza wiedzę powszechną.

Zadaniem tajemniczego autora (spróbujcie znaleźć jakieś informacje o Michaelu Kerriganie choćby w największej internetowej księgarni świata) jest skupienie w jednej, pięknie wydanej książce, grzechów i dwuznaczności jakie towarzyszą katolicyzmowi od jego zarania po czasy zupełnie nam współczesne.

Od brutalnej walki z poganami poczynając, przez mroki inkwizycji, niemniej krwawe narzucanie wiary podbijanym ludom Azji, Afryki i obu Ameryk po współczesne nam problemy z pedofilią. „Mroczne karty” przypominają, że takie grzechy towarzyszą praktyczni całym dziejom stanu duchownego. Zanim z kart książki padną oskarżenia wobec dwudziestowiecznych papieży o nieskrywane poparcie dla faszyzmu i nazizmu ów Kerrigan skrupulatnie śledzi losy prześladowań Żydów. Już w 1215 roku na soborze laterańskim IV zatwierdzono dekrety choćby zabraniające im posiadania chrześcijańskich sługi i nakazano i im i muzułmanom nosić określone stroje, by łatwiej było ich wyróżnić z tłumu. Co i ruch powracają też wspomnienia pogromów i oskarżeń Żydów za śmierć Chrystusa. Nie inaczej było w czasach inkwizycji, która sformułowała zasadę „limpieza de sangre”, czyli „czystości krwi”, na której ochoczo wzorowali się pięć wieków później nazistowscy twórcy niesławnych „ustaw norymberskich”.

Książka przypomina i sławne dziś handle odpustami czy relikwiami i rozpasanie włoskich papieży, ich nepotyzm, antypapieży, prześladowania reformatorów kościoła, czyli odłamy protestanckie chrześcijaństwa. Wiele oskarżeń pod adresem Kościoła katolickiego pojawia się, kiedy tajemniczy autor analizuje historię XX stulecia. Sprawiedliwie też przypomina o mordowaniu księży i paleniu świątyń w komunistycznej Rosji, czy zrewoltowanej Hiszpanii roku 1936. Zauważą on też szczególną rolę Kościoła w walce z komunizmem w Polsce, doceniając znaczenie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w roku 1979. Bez ogródek wspominane są afery finansowe i żądza pieniądza od czasu kasaty zakonu templariuszy po aferę z Banco Ambrosiano. Przypomina niesławne pralnie magdalenek wykorzystujące dziewczęta nie tylko do darmowej pracy ponad siły. Są wspomniani księża homoseksualiści i pedofile wraz z nagrodą Pulitzera dla „Boston Globe”. O tej sprawie opowiada wchodzący właśnie na ekrany film „Spotlight”.

„Schizmy, wojny, inkwizycje, skandale i korupcja” opatrzone zostały niemal 200 ilustracjami wydrukowanymi na kredowym papierze. Większość z nich to dzieła sztuki portretujące karty z Biblii, możnych, świętych, papieży. Dla wielbicieli popularnej wersji historii do połknięcia właściwie jednym tchem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny