Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miażdżyca rozpoczyna się już w dzieciństwie. Nie daj sie pokonać!

(KAMI)
Skupienie się na eliminowaniu czynników oddziałujących w ciągu całego życia powinno przynieść korzyści związane z poprawą stanu zdrowia w wieku dorosłym.
Skupienie się na eliminowaniu czynników oddziałujących w ciągu całego życia powinno przynieść korzyści związane z poprawą stanu zdrowia w wieku dorosłym. Fot. sxc.hu
Choć powikłania miażdżycy są domeną wieku dorosłego, to jej początki sięgają dzieciństwa i okresu dojrzewania. Miażdżyca rozpoczyna się już w dzieciństwie, dlatego istnieje konieczność pierwotnej profilaktyki miażdżycy już w wieku rozwojowym.

"Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u dzieci i młodzieży" to temat wykładu prof. Jerzego Stańczyka z Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Łodzi. Profesor wygłosił go w trakcie odbywającego się w dniach 4-7 czerwca w Białymstoku IX Kongresu Medycyny Rodzinnej "Człowiek, zdrowie, środowisko".

Jego zdaniem miażdżyca jest podłożem większości chorób sercowo-naczyniowych. Do tego przez wiele lat postępuje bezobjawowo. Ponadto jej występowanie związane jest między innymi ze stylem życia i czynnikami, które można modyfikować.

Ważne jest, aby zidentyfikować grupy ryzyka. Jak to zrobić? Po pierwsze należy przeprowadzić wywiad rodzinny w odniesieniu do otyłości, nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii, cukrzycy, palenia tytoniu osób przed 55 rokiem życia u mężczyzn oraz przed 65 rokiem życia u kobiet. Po drugie posłużyć się trzeba wywiadem, uwzględniającym występowanie nadwagi lub otyłości, stanu przednadciśnieniowego lub nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, palenia tytoniu, małej aktywności fizycznej u konkretnej osoby.

Dużą role w tej chorobie odgrywa otyłość. 40-80% otyłych dzieci pozostaje otyłymi w wieku dojrzałym. Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u dzieci i młodzieży to profilaktyka otyłości już od okresu prenatalnego!

Z punktu widzenia prewencji, podstawowe znaczenie ma uwzględnienie czynników, warunkujących rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, zarówno we wczesnym, jak i w późniejszym okresie życia.

Skupienie się na eliminowaniu czynników oddziałujących w ciągu całego życia powinno przynieść korzyści związane z poprawą stanu zdrowia w wieku dorosłym.
Nie ulega wątpliwości, iż aby korzyści związane z poprawą stanu zdrowia populacji były jak największe, prewencję chorób sercowo-naczyniowych
należy wprowadzać jak najwcześniej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny