Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zachęca: Odbudujmy kościół na Syberii

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Każdy może się włączyć w akcję pomocy – mówił Tadeusz Truskolaski.  Obok z lewej Wojciech Śleszyński i Urszula Mirończuk, z prawej Agnieszka Kaniewska i Anna Kietlińska.
Każdy może się włączyć w akcję pomocy – mówił Tadeusz Truskolaski. Obok z lewej Wojciech Śleszyński i Urszula Mirończuk, z prawej Agnieszka Kaniewska i Anna Kietlińska. Anatol Chomicz
Nie możemy pozostać obojętni. Trzeba wspomóc Białystok na Syberii – apeluje prof. Wojciech Śleszyński. Niedawno spłonął tam katolicki kościół.

- Odwiedziłem ten kościół w sierpniu 2011 roku. To było miejsce, gdzie mieszkańcy Syberyjskiego Białegostoku mogli modlić się po polsku. Tam pielęgnowano polskość – podkreśla Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Katolicki kościół w położonej na Syberii wsi Białystok wybudowali w 1908 roku Polacy, którzy przesiedlili się tam dobrowolnie. – W latach 20. wraz ze wzrostem represji stalinowskich kościół został zamknięty. Zamieniono go na magazyn, a potem w klub wiejski – przypomina prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

19 kwietnia tego roku drewniana świątynia doszczętnie spłonęła. 5 czerwca w ramach akcji „Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie” rozpoczęła się zbiórka funduszy na odbudowę kościoła. Jej organizatorem jest parafia w Tomsku.

Nasze miasto nie może bezpośrednio się włączyć w pomoc finansową, bo zabrania tego prawo. Zaplanowano więc wydarzenia wspierające akcję. 19 czerwca o godz. 12 , w auli Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Suchowierskim, który odwiedził syberyjski Białystok. Teraz został ambasadorem akcji wspierającej odbudowę kościoła. 21 czerwca o godz. 17. w Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się spotkanie z Agnieszką Kaniewską. To wrocławianka, która od trzech lat mieszka na Syberii i także włączyła się w odbudowę kościoła.

– Niestety, nie znamy jeszcze konkretnej kwoty, jaka będzie nam potrzebna – przyznaje Kaniewska. – Obecnie trwają rozmowy z Caritasem i jeżeli zdecyduje się ona wspomóc nas i przez następnych kilka lat prowadzić przy świątyni działalność edukacyjno-pedagogiczną, wówczas przy kościele powstanie klub. Jeżeli okaże się, że nie ma takiej możliwości, to zbudujemy niewielką kaplicę z salą aktywizacyjną.

Prof. Wojciech Śleszyński zapowiedział też, że Muzeum Sybiru będzie się starało o finansowy grant na działania naukowe. Upamiętnią one też syberyjski Białystok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny