Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto z nowymi zabytkami (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Jerzy Doroszkiewicz
Konserwator wybrał 16 budynków, które na wniosek białostockiego magistratu mają znaleźć się w ewidencji zabytków. Wśród nich są dwa obiekty powojenne - sanepid przy ul. Legionowej 8 i Kuratorium Oświaty przy Rynku Kościuszki 9. Przedwojenna willa przy ul. Modlińskiej 11 przez lata aż prosiła się o ochronę. W końcu się doczekała. To tylko jeden z obiektów, które służby konserwatorskie zamierzają wciągnąć do ewidencji zabytków. Zrobią to na wniosek białostockiego magistratu, który wysłał do konserwatora listę 46 budynków, które powinny być objęte ochroną. Konserwator wybrał 16. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. budynek z lat 30. XX wieku, która stoi przy ul. Bema 75. Z racji swoich gabarytów i użytego materiału budowlanego takie obiekty jak ten określa się mianem tzw. drewnianych kamienic, których za wiele się w Białymstoku już nie zachowało. Równie ciekawy jest drewniany dom przy ul. Łąkowej 15. Pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku. Dziś mieści się tu siedziba Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Co ciekawe, konserwator zmienił swoje negatywne podejście do obejmowania ochroną budynków, które powstały po II wojnie światowej. Od tej doktryny odstąpił tylko dwa razy. Chodzi o pochodzące z lat 40. ubiegłego wieku: budynek sanepidu przy ul. Legionowej 8 i Kuratorium Oświaty przy Rynku Kościuszki 9. Służby konserwatorskie nie chciały wciągnąć do ewidencji innych, równie ciekawych, powojennych budynków jak chociażby siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Lipowej 51, czy kamienic przy Rynku Kościuszki o numerach: 13, 15 i 17. Dość niespodziewanie w ewidencji znalazł się za to komisariat policji przy ul. Warszawskiej 65. Przed laty wchodził on w skład słynnej fabryki wódki. 16 wybranych: Willa przy ul. Dojlidy Fabryczne 26e; kamienica przy Brukowej 28 z przełomu XIX i XX w.; dom przy Bema 75 z lat 30. XX w.; willa przy Modlińskiej 11 z lat 30. XX w.; murowane domy przy ul. Wołyńskiej 13, 15 i 17 z k. XIX w.; przedwojenna kamienica przy Dąbrowskiego 20; willa z lat 30. XX wieku przy Gdańskiej 22, kamienica z końca XIX w. przy Kijowskiej 2; budynek sanepidu z lat 40. XX w. przy ul. Legionowej 8, drewniany dom przy Łąkowej 15 z lat 30. XX w.; przedwojenna willa przy Orlej 3; budynek Kuratorium Oświaty przy Rynku Kościuszki 9 z lat 40. XX wieku; przedwojenna willa przy Stołecznej 4/1; komisariat policji przy Warszawskiej 65 z przełomu XIX i XX w.

Przedwojenna willa przy ul. Modlińskiej 11 przez lata aż prosiła się o ochronę. W końcu się doczekała. To tylko jeden z obiektów, które służby konserwatorskie zamierzają wciągnąć do ewidencji zabytków. Zrobią to na wniosek białostockiego magistratu, który wysłał do konserwatora listę 46 budynków, które powinny być objęte ochroną.

Konserwator wybrał 16. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. budynek z lat 30. XX wieku, która stoi przy ul. Bema 75. Z racji swoich gabarytów i użytego materiału budowlanego takie obiekty jak ten określa się mianem tzw. drewnianych kamienic, których za wiele się w Białymstoku już nie zachowało.

Równie ciekawy jest drewniany dom przy ul. Łąkowej 15. Pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku. Dziś mieści się tu siedziba Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.

Co ciekawe, konserwator zmienił swoje negatywne podejście do obejmowania ochroną budynków, które powstały po II wojnie światowej. Od tej doktryny odstąpił tylko dwa razy. Chodzi o pochodzące z lat 40. ubiegłego wieku: budynek sanepidu przy ul. Legionowej 8 i Kuratorium Oświaty przy Rynku Kościuszki 9.

Służby konserwatorskie nie chciały wciągnąć do ewidencji innych, równie ciekawych, powojennych budynków jak chociażby siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Lipowej 51, czy kamienic przy Rynku Kościuszki o numerach: 13, 15 i 17.
Dość niespodziewanie w ewidencji znalazł się za to komisariat policji przy ul. Warszawskiej 65. Przed laty wchodził on w skład słynnej fabryki wódki.

16 wybranych

Willa przy ul. Dojlidy Fabryczne 26e; kamienica przy Brukowej 28 z przełomu XIX i XX w.; dom przy Bema 75 z lat 30. XX w.; willa przy Modlińskiej 11 z lat 30. XX w.; murowane domy przy ul. Wołyńskiej 13, 15 i 17 z k. XIX w.; przedwojenna kamienica przy Dąbrowskiego 20; willa z lat 30. XX wieku przy Gdańskiej 22, kamienica z końca XIX w. przy Kijowskiej 2; budynek sanepidu z lat 40. XX w. przy ul. Legionowej 8, drewniany dom przy Łąkowej 15 z lat 30. XX w.; przedwojenna willa przy Orlej 3; budynek Kuratorium Oświaty przy Rynku Kościuszki 9 z lat 40. XX wieku; przedwojenna willa przy Stołecznej 4/1; komisariat policji przy Warszawskiej 65 z przełomu XIX i XX w.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny