MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przyszłości. Jak powinno wyglądać idealne miejsce do życia? Tłoczne metropolie czy spokój i bliskość natury?

Justyna Madan
Justyna Madan
Zaproszeni do dyskusji podczas Szczytu Klimatycznego eksperci zastanawiali się wspólnie jak powinno wyglądać miasto przyszłości
Zaproszeni do dyskusji podczas Szczytu Klimatycznego eksperci zastanawiali się wspólnie jak powinno wyglądać miasto przyszłości Alex Filirowski / Polska Press
Coraz częściej i wyraźniej doceniamy bliskość natury. W przeciwieństwie do czasów sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy ludzie przenosili się ze wsi do miast, głównie za pracą, obecnie zauważyć można odwrotny trend. Przenosimy się na przedmieścia i na wieś aby żyć wśród zieleni. Czy dla wszystkich starczy miejsca? Zaproszeni goście, podczas panelu dyskusyjnego na szczycie klimatycznym Togetair 2022 przekonywali, że jednym z rozwiązań tego problemu jest budowa w górę, a nie wszerz.

Tak naprawdę stosunkowo niedawno więcej ludzi zaczęło żyć w miastach niż poza nimi. Trwają jednak poszukiwania jak najlepszych rozwiązań, aby żyło nam się jak najlepiej. Kryzys klimatyczny wymusza podejmowanie zdecydowanych działań, szukania innowacji technologicznych i gospodarczych.

Jak będzie wyglądało miasto przyszłości?

Na pytanie Agnieszki Zaręby, prowadzącej panel, o to jakie byłoby wymarzone miejsce do życia, większość zaproszonych ekspertów była zgodna: blisko natury, a nawet jeżeli jest to życie w mieście, musi ono być świetnie skomunikowane, z dobrą infrastrukturą i dostępem do mediów.

- Miasto przyszłości, to miasto z dobrą komunikacją ale też miasto, gdzie będziemy się przemieszczać pieszo. Nasza planeta tego potrzebuje – powiedział Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

Iwona Sroka, członek zarządu Murapol, wspomniała o migracji mieszkaniowej, która ma obecnie miejsce i dodała, że „potrzeby mieszkańców miast zaczęły zbliżać się do potrzeb ludności wiejskiej.”

Jednocześnie Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych VELUX Polska, podkreślił, że kluczowe są nowoczesne technologie, do których chcemy mieć dostęp.

- Zaburzana jest równowaga ekologiczna i koszty funkcjonowania miasta. Rozwój infrastruktury nie nadąża z rozbudową. Warszawa ma jedną z najdłuższych sieci ogrzewania miejskiego ale jednocześnie 11 tys. pieców, z którymi trzeba coś zrobić. Koszty zagospodarowania nie są większe niż te, które samorządy ponoszą rozbudowując przedmieścia – dodała Justyna Glusman, Dyrektorka Zarządzająca, Fala Renowacji, UN Global Compact.

Wniosek z pierwszej części dyskusji jest jasny. Wieżowce, mimo swoich mankamentów, są bardziej ekologiczne niż osiedla domów jednorodzinnych. Eksperci podkreślali również, że:

 • duży nacisk trzeba kłaść na nowoczesne technologie, bez względu na to, gdzie chcemy mieszkać (Adam Ambrozik);
 • trzeba szukać rozwiązań w planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym, mowa tutaj np. o wizji miasta pionowego ( Elżbieta Płuska, Ekspert ds. Regulacji i Ryzyk Środowiskowych, Business Centre Club);
 • problemem jest brak polityki przestrzennej i koszty funkcjonowania miasta (Justyna Glusman);
 • warto zwrócić uwagę na to, co jest atrakcyjne w mieście. Koncepcja miasta-ogrodu (Łukasz Dziamski, Partner, HANTON Kancelaria Prawna);
 • Polska owładnięta jest obsesją posiadania rzeczy (Aleksandra Gołdys, Education Design Developer, Central and Eastern Europe, EIT Climate-KIC).

Miasto ekologiczne, czyli jakie?

- Cele ekonomiczne, na których opiera się obecnie nasze funkcjonowanie muszą zostać zmienione i to radykalnie jeżeli chcemy sobie wyobrazić nasze przetrwanie na planecie. Miasto musi być w dużo większym stopniu miejscem wspólnotowym, miastem ze współdzieleniem różnych usług, dostępnym. Przede wszystkim muszą też potanieć technologie – powiedziała Aleksandra Gołdys.

Konrad Płochocki zaapelował natomiast, że trzeba przywrócić przestrzeń ludziom. Jednocześnie w czasie dyskusji zwrócono uwagę, że miasta będą potrzebowały przestrzeni do produkowania energii, a nie tylko do zamieszkania. Potrzebne są nie tylko inteligentne domy, budynki ale również inteligentne miasta.

- Miasto przyszłości, to na pewno będzie miasto rewitalizowane, z renowacją budynków związanych chociażby z efektywnością energetyczną. Powiedzieliśmy sobie, że mamy ograniczony zasób przestrzeni i możemy tylko coraz lepiej nim gospodarować. Przede wszystkim, już dzisiaj to widzimy, potrzebujemy miejsca na mieszkania – uważa Łukasz Dziamski.

Obecnie miasta są odpowiedzialne za 70 proc. emisji gazów cieplarnianych i na tym problemie trzeba się skupić, aby mówić o mieście ekologicznym. Nie odbędzie się to bez kształtowania świadomości mieszkańców miast, edukacji i wdrażaniu ekologicznych rozwiązań w życie codzienne.

- Miasto ekologiczne, miasto przyszłości to takie, które cechuje równowaga. Między ekologią, naturą a mieszkańcami. To również miasto, które nie produkuje więcej odpadów niż jest w stanie zutylizować – podsumował Michał Wiśniewski, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju.

Nie ma innowacji bez edukacji – zgodzili się zaproszeni do dyskusji eksperci.

W panelu dyskusyjnym „Wielkie miasta czy małe, bliskie natury osiedla? Jak będziemy żyli w XXI wieku?” podczas Szczytu Klimatycznego TogetAir 2022 wzięli udział:

 • Michał Wiśniewski, Wiceminister, Ministerstwo Rozwoju;
 • Iwona Sroka, Członek Zarządu, Murapol;
 • Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych VELUX Polska;
 • Aleksandra Gołdys, Education Design Developer, Central and Eastern Europe, EIT Climate-KIC;
 • Justyna Glusman, Dyrektorka Zarządzająca, Fala Renowacji, UN Global Compact;
 • Elżbieta Płuska, Ekspert ds. Regulacji i Ryzyk Środowiskowych, Business Centre Club;
 • Łukasz Dziamski, Partner, HANTON Kancelaria Prawna;
 • Jakub Manicki, Prezes, Red Snake;
 • Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny, PZFD.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miasto przyszłości. Jak powinno wyglądać idealne miejsce do życia? Tłoczne metropolie czy spokój i bliskość natury? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny