Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przejmie śmieci. Już wszystko ustalone

Julia Szypulska [email protected] tel. 85 748 74 25
Zdecydowano, że  każdy właściciel nieruchomości będzie musiał sam zaopatrzyć się w pojemniki na śmieci.
Zdecydowano, że każdy właściciel nieruchomości będzie musiał sam zaopatrzyć się w pojemniki na śmieci. sxc.hu
Właściciele nieruchomości sami będą musieli zaopatrzyć się w pojemniki. Natomiast worki na odpady zielone i szkło dostarczy im firma odbierająca śmieci.

Takie między innymi zmiany będą obowiązywać od lipca przyszłego roku. W poniedziałek radni podjęli uchwałę szczegółowo regulującą sposób i zakres usług związanych z odbieraniem odpadów od właścicieli nieruchomości.

- Jest to jedna z uchwał budujących nowy system gospodarowania odpadami. Precyzuje ona zakres usług podstawowych świadczonych przez gminę - wyjaśnia Aneta Dorosz, dyrektor biura gospodarowania odpadami w magistracie.

Zdecydowano, że każdy właściciel nieruchomości będzie musiał sam zaopatrzyć się w pojemniki na śmieci. Nie dotyczy to jednak mieszkańców spółdzielni i wspólnot. W tym przypadku pojemniki zamówi zarządca i ustawi je przy blokach. Odpady będą odbierać firmy wyłonione w przetargu.

Przyjadą po śmieci zmieszane, ale też zbierane selektywnie szkło i odpady zielone, np. trawę czy liście oraz odpady wielkogabarytowe, np. meble. Trawę czy liście mieszkańcy będą musieli gromadzić w workach. Podobnie jak szkło. Pierwotnie projekt uchwały zakładał, że ludzie sami zaopatrywaliby się w worki. Ostatecznie jednak radni zdecydowali, że dostarczy je firma odbierająca odpady.

- To skuteczniej zachęci ludzi do selektywnego zbierania - przekonywał Rafał Rudnicki, który złożył w tej sprawie wniosek.
Worki dostaną zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i mieszkańcy bloków. Natomiast makulaturę, plastik i opakowania metalowe (np. puszki) będzie można zostawić w tzw. gniazdach. Powstaną one na osiedlach - jedno na 250 osób.

Równocześnie w mieście powstaną Gminne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy będą tam mogli bezpłatnie zostawić np. przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny, stare opony czy meble i inne odpady wielkogabarytowe.
Odebrane od mieszkańców odpady będą utylizowane, bądź poddawane recyklingowi. Taki obowiązek nakłada na samorządy ustawa. Bowiem w myśl nowych przepisów odpadów nie będzie można składować na wysypiskach.

Podjęta w poniedziałek przez radnych uchwała określa także częstotliwość odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości. Zmieszane odpady mają być zabierane co dwa tygodnie, a selektywnie gromadzone szkło - raz w miesiącu. Odpady zielone będą zabierane osiem razy w roku, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Powstanie też harmonogram dotyczący odbioru mebli. Odbywać się to będzie dwa razy w roku.

Wszystkie wymienione usługi oferowane będą w ramach uiszczonej przez mieszkańców opłaty. Wciąż nie jest pewne, ile będzie ona wynosić. Miasto przedstawiło natomiast propozycję, według której stawka opłaty byłaby naliczana od każdej nieruchomości. Właściciel, który wybierze zbiórkę selektywną płaciłby prawie 40 zł miesięcznie, a ten, kto zamierza oddawać odpady mieszane - prawie 60 zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny