MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto buduje ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Antoniukowskiej. Nie powstanie jednak ciąg łączący Antoniuk z wiaduktem Dąbrowskiego

Tomasz Mikulicz
Tak wygląda część miasta, o której mowa.
Tak wygląda część miasta, o której mowa. Jaroslaw Solomacha
Bartosz Czarnecki z Rowerowego Białegostoku nazywa tę inwestycję zmarnowaną szansą. Nie powstanie bowiem ciąg rowerowy łączący Antoniuk z wiaduktem Dąbrowskiego, a dalej z centrum miasta. Niemniej miasto buduje ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Antoniukowskiej i al. Solidarności. Prace mają potrwać do końca sierpnia.

Trwają prace nad budową ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Antoniukowskiej i al. Solidarności - na odcinku od ul. Wierzbowej do ul. Kaczmarskiego.

- Jednostronna ścieżka rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy będą przebiegały wzdłuż ul. Antoniukowskiej łącząc się ze ścieżką przebiegającą wzdłuż ul. Wierzbowej, następnie przed skrzyżowaniem z ul. Broniewskiego i Owsianą zostanie przeprowadzona na drugą stronę ul. Antoniukowskiej i stanie się ścieżką obustronną - mówi Anna Kowalska z magistratu.

Bartosz Czarnecki ze stowarzyszenia Rowerowy Białystok nazywa tę inwestycję zmarnowaną szansą. - Budowania ścieżek rowerowych ma sens wtedy, gdy nowa infrastruktura zachęca mieszkańców do przesiadania się z samochodu czy autobusu na rower. W tym wypadku ten warunek nie będzie spełniony. Z prostego powodu - ta ścieżka nie będzie prowadziła do centrum, czyli najważniejszego celu podróży. Można będzie pojeździć sobie wokół os. Antoniuk i to wszystko. Powstaje ścieżka lokalna. Taka powiedziałbym obwodnica Antoniuka - mówi.

Czytaj też: Wiadukt Dąbrowskiego. Rowerzyści chcą podwieszanej kładki jak pod Mostem Łazienkowskim. Miasto się zastanawia

Nowa infrastruktura rowerowa nie sprawi bowiem, że rowerzysta, który musi zejść ze swojego jednośladu i prowadzić go przez wiadukt Dąbrowskiego (po tej stronie, po której zlokalizowana jest stacja paliw) wsiądzie od razu na rower. Będzie musiał go prowadzić jeszcze przez spory kawałek. - Realizowana ścieżka rowerowa po stronie Zespołu Szkół Gastronomicznych przy ul. Knyszyńskiej 12 kończy się na wysokości istniejącego przejścia dla pieszych przez ul. Knyszyńską - potwierdza Anna Kowalska.

Natomiast po stronie skrzyżowania ul. Antoniukowskiej z ul. Broniewskiego, od przejścia dla pieszych, ścieżka będzie przebiegała wzdłuż ul. Antoniukowskiej i al. Solidarności do ul. Kaczmarskiego po jednej stronie łącząc się z istniejącą ścieżkę rowerową.

Czytaj też: Będzie ścieżka rowerowa przy Antoniukowskiej. Ta ulica była dla rowerzystów drogą przez mękę, w końcu to się zmieni [ZDJĘCIA]

- Na ul. Dąbrowskiego istniejąca organizacja ruchu nie ulegnie zmianie. Po lewej stronie jadąc od centrum miasta będzie funkcjonował ciąg pieszo-rowerowy, natomiast po prawej stronie chodnik dla pieszych - podkreśla urzędniczka.

Rowerowy Białystok jeszcze w zeszłym roku postulował, by obok wiaduktu Dąbrowskiego miasto wybudowało jeszcze jeden wiadukt - dla rowerzystów. - Z wiaduktu Dąbrowskiego prowadziłby w okolice szkoły gastronomicznej. Z tym, że obecnie jest tam budowany blok. Teoretycznie nadal dałoby się to zrobić, tylko miasto musiałoby się zamienić na działki z właścicielem tego terenu. Z tego co usłyszeliśmy na jednym ze spotkań, władze miasta biorą to pod uwagę. Choć oczywiście budowa wiaduktu to duże pieniądze - mówi Bartosz Czarnecki.

A może wystarczy wydzielić fragment jezdni, na której powstałaby ścieżka? - To byłoby niebezpieczne rozwiązanie dla rowerzystów, którzy nie chcieliby skręcać w prawo w Antoniuk, tylko chcieliby jechać dalej prosto al. Solidarności - wyjaśnia Czarnecki.

Czytaj też: Ścieżki rowerowe w Białymstoku. W tym roku przybędzie ponad 7 kilometrów tras dla jednośladów. Zobacz, gdzie powstaną [ZDJĘCIA]

Oprócz ścieżki rowerowej miejska inwestycja obejmuje też budowę ciągu pieszo-rowerowego, przebudowę chodnika, dostosowanie sygnalizacji świetlnych oraz budowę odcinka kablowej linii oświetlenia drogowego. Koszt inwestycji to prawie 2,4 mln zł. Jest ona realizowana w ramach projektu partnerskiego „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Przekazanie placu budowy pod inwestycję nastąpiło w dniu 30 września zeszłego roku. Zakończenie budowy planowane jest do końca sierpnia 2020 roku.

🔔🔔🔔

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny