Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Białystok rozważa podniesienie wynagrodzenia dyrektorom szkół publicznych. Radna proponuje wzrost o 500 zł

OPRAC.: wal
Joanna Misiuk podczas styczniowej sesji Rady Miasta Białystok
Joanna Misiuk podczas styczniowej sesji Rady Miasta Białystok Wojciech Wojtkielewicz
500 zł - taką podwyżkę dla dyrektorów białostockich szkół proponuje radna Joanna Misiuk. Miasto analizuje możliwości wzrostu wynagrodzenia, ale poprzez zwiększenie dodatku funkcyjnego. - Nie można tego zrobić bez renegocjacji ze związkami zawodowymi zmiany regulaminu wynagrodzenia nauczycieli - podkreśla radna Agnieszka Rzeszewska, a zarazem szefowa oświatowej Solidarności.

Wszyscy dyrektorzy szkół naszego miasta pełnią swoje obowiązki w sposób rzetelny i odpowiedzialny. Większość dyrektorów pracuje wyłącznie w jednym miejscu - placówce, którą kierują - uzasadnia radna Joanna Misiuk potrzebę zwiększenia wynagrodzeń szefom białostockich placówek oświatowych.

Zarazem przewodnicząca komisji edukacji i wychowania rady miasta wskazuje, że zakres pozapłacowych świadczeń na rzecz dyrektora jest mocno ograniczony.

- Natomiast w szkole dokonuje się wiele zmian, ze względu na rosnące, zróżnicowane potrzeby dzieci i rodziców, w szczególności związane z kondycją psychofizyczną uczniów po pandemii oraz niepełnosprawnościami, czy wynikającymi z nieustannie zmieniających się przepisów prawa - wylicza radna. - Dyrektorzy pracują nad zachowaniem właściwych relacji z zatrudnioną kadrą. Każdego dnia borykają się z trudnościami, dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, starając się jednocześnie podnosić jakość pracy szkół i placówek.

Ponadto Joanna Misiuk przytacza fakt, że w ostatnim roku szkoły mierzyły się z nowymi dużymi wyzwaniami. Jednym z nich jest stale rosnąca liczba uczniów — obcokrajowców, w szczególności pochodzących z Ukrainy i Białorusi, co pociąga za sobą wiele dodatkowej pracy. Innym, była i jest realizacja kluczowych programów ministerialnych, tj. Laboratorium Przyszłości, Aktywna Tablica, czy też miejskich, tj. UNICEF jak też programów międzynarodowych tj. Erasmus+.

- I choć oczywiście wszyscy dyrektorzy podkreślają, iż dzięki tym programom poprawiła się infrastruktura szkoły, a dzieci korzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, warto zwrócić uwagę na fakt, że jednocześnie wdrożenie tych programów wiąże się z ogromem dodatkowej pracy i czasu ze strony m.in. dyrektorów, jak też i wicedyrektorów.

Mając to na uwadze przewodnicząca komisji edukacji i wychowania prosi o analizę zależności wynagrodzeń od wielkości kierowanej jednostki oraz specyfiki placówki, liczby oddziałów i uczniów w szkole oraz liczby etatów nauczycielskich.

- A ze względu na rosnące koszty życia, inflację, która negatywnie wpływa na budżety domowe, ale też biorąc pod uwagę budżet miasta na 2023 proszę o przyznanie podwyżek na poziomie minimum 500 zł wszystkim dyrektorom publicznych placówek oświatowych miasta Białegostoku. Bardzo proszę też o zabezpieczenie podwyżek wicedyrektorom, którzy nieustannie wspierają w pracy naszych dyrektorów - napisała w interpelacji do prezydenta radna jego komitetu.

W odpowiedzi sekretarz miasta informuje, że podwyższenie wynagrodzenia dyrektorów, jak i wicedyrektorów może nastąpić poprzez zmianę wysokości dodatku motywacyjnego i/lub funkcyjnego. To z kolei może jedynie nastąpić w oparciu o zapisy regulaminu wynagradzania nauczycieli określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy.

- Na rok 2023 zaplanowano podwyższenie wysokości dodatków - zapowiada Krzysztof Karpieszuk, sekretarz miasta.

Wysokość dodatku funkcyjnego liczona jest od kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej i wynosi miesięcznie od 20 % do 120 % - dla dyrektora szkoły/zespołu/placówki i od 10 % do 50 % - dla wicedyrektora szkoły/zespołu/placówki. Jeśli chodzi o dodatki motywacyjne dla szefów placówek i ich zastępców to mechanizm jest podobny.

- I wynoszą dla dyrektorów szkół - do 80% miesięcznie; zaś dla wicedyrektorów szkół - do 50% miesięcznie - wylicza Agnieszka Zabrocka, z departamentu komunikacji społecznej urzędu miejskiego.

Z kolei radna Agnieszka Rzeszewska, a zarazem szefowa oświatowej Solidarności w regionie, zaznacza, że jako przedstawicielka związku zawodowego nie dostała zaproszenia do renegocjacji regulaminu wynagradzania nauczycieli.

- Tylko w ten sposób można dokonać zmian w regulaminie - podkreśla. - Jeśli wpłynie taki wniosek spotkamy się najpierw w gronie maksymalnie 12 organizacji związkowych oraz strony prezydenta miasta. Wówczas mogą zapaść decyzje, co do zmian. Przypominam, że radni Koalicji Obywatelskiej głosowali ostatnio przy zmianach tego dokumentu za obniżką dodatków motywacyjnego i funkcyjnych dla nauczycieli w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny