Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Białystok ratuje żaby przed rozjechaniem (zdjęcia)

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Miasto Białystok ratuje żaby przed rozjechaniem
Miasto Białystok ratuje żaby przed rozjechaniem UM Białystok
Wraz z nadejściem wiosny w Białymstoku rozpoczęła się coroczna akcja ochrony płazów, którą Miasto prowadzi od 2013 roku. Polega ona na rozstawieniu w kilku miejscach Białegostoku specjalnych płotków ochronnych, które nie pozwalają migrującym płazom wtargnąć na jednię i dostać się pod koła jadących pojazdów.

Co kilkadziesiąt metrów, wzdłuż płotków, montowane są pułapki do chwytania płazów. Następnie są one liczone, klasyfikowane do określonego gatunku i bezpiecznie przenoszone na drugą stronę jezdni, żeby mogły kontynuować swoją wędrówkę do miejsc rozrodu.

Od kilkunastu lat obserwowany jest drastyczny spadek liczebności płazów w Europie. Te negatywne zmiany nie ominęły również naszego kraju, dlatego działania prowadzone w Białymstoku mają fundamentalne znaczenie dla bioróżnorodności i wielkości populacji tej grupy zwierząt.

– Możemy się pochwalić tym, że nasze działania przynoszą dobre efekty, ponieważ od trzech lat odnotowujemy większą liczbę migrujących płazów – informuje zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Bardzo nas także cieszy to, że pojawiają się nowe gatunki płazów, wcześniej nie notowane na terenie naszego miasta – na przykład ropucha zielona, którą stwierdzono podczas badań w roku ubiegłym, czy kumak nizinny, który pojawił się po raz pierwszy kilka lat temu i jego populacja systematycznie rośnie.

Każdego roku Miasto stara się rozszerzać zakres tych działań ochronnych. Obecnie bariery i pułapki zostały zamontowane już w czterech lokalizacjach: na odcinku ul. F. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej, przy ul. Plażowej, przy drodze odchodzącej od ul. gen. St. Maczka oraz przy Alei Niepodległości.

– Po stosunkowo łagodnej zimie można się spodziewać, że tegoroczna migracja płazów będzie jeszcze intensywniejsza. Do tej pory uratowano blisko 7 tys. żab należących do dziewięciu gatunków, takich jak ropucha szara, żaba moczarowa, żaba trawna, żaba jeziorkowa, rzekotka drzewna, grzebiuszka ziemna, kumak nizinny, traszka zwyczajna i ropucha zielona – dodaje Anna Kowalska z departamentu komunikacji społecznej w białostockim magistracie.

Najliczniej reprezentowanym gatunkiem była bardzo pożyteczna ropucha szara, a do gatunków rzadkich można zaliczyć grzebiuszkę ziemną, kumaka nizinnego, ropuchę zieloną czy traszkę zwyczajną.

Jesienią zostanie wydana kolejna publikacja z serii Bioróżnorodność Białegostoku, która będzie poświęcona płazom i gadom. Opracowanie przygotowuje dr Adam Hermaniuk z Uniwersytetu w Białymstoku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny