Miasto Białystok nagrodzone. Za Stawy Marczukowskie i rozwój komunikacji rowerowej. 1 miejsce w konkursie Miasto z klimatem (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Miasto Białystok uhonorowane za rozwój komunikacji rowerowej i rewitalizację Stawów Marczukowskich Urząd Miejski Białystok
Białystok zdobył pierwsze miejsce w konkursie "Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt", ogłoszonym przez Ministerstwo Klimatu. Kapituła uhonorowała Białystok za rewitalizację Stawów Marczukowskich oraz rozwój komunikacji rowerowej.

Konkurs "Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt" skierowany był do miast, które w ostatnich trzech latach zakończyły inwestycje o pozytywnym wpływie na ekologię oraz życie mieszkańców. Wyłonił dziesięciu laureatów: przyznano 5 nagród w kategorii miast powyżej 100 000 mieszkańców oraz 5 nagród w kategorii miast do 100 000 mieszkańców. Oceniano inwestycje zrealizowane przez samorządy w miastach w podanych poniżej obszarach:

  • rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury – w tym retencja wody,
  • zrównoważony transport,
  • gospodarka w obiegu zamkniętym,
  • zrównoważone budownictwo.

Białystok został laureatem w swojej kategorii za rewitalizację Stawów Marczukowskich oraz rozwój komunikacji rowerowej. Drugie miejsce zdobyła Gdynia, a trzecie Płock. Wyróżnienia otrzymały Kraków, Gdańsk i Olsztyn.

– Rewitalizacja terenu Stawów Marczukowskich była dla nas jednym z priorytetów w obszarze ochrony środowiska, podobnie – rozwój komunikacji rowerowej. Od kilkunastu lat prowadzimy działania mające na celu stworzenie sprawnego systemu połączeń dróg i ciągów rowerowych na terenie miasta –

mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że nasze działania są prowadzone w dobrym, właściwym kierunku, choć oczywiście wiele jeszcze przed nami.

Dzięki trwającej kilka lat i zakończonej na początku 2017 roku rewitalizacji Stawów Marczukowskich mieszkańcy Białegostoku zyskali nowe miejsce do wypoczynku i rekreacji. Zaniedbane przez wiele lat stawy stały się sprawnie działającymi zbiornikami retencyjnymi – okoliczne tereny zostały zabezpieczone przed podtopieniami. Nasadzenie drzew i krzewów, w połączeniu z dużą powierzchnią lustra wody, korzystnie działają na poprawę jakości powietrza w tym rejonie. Inwestycja miała też wpływ na bioróżnorodność, bo pojawiły się tam nowe gatunki owadów i zwierząt.

Teraz oglądasz: Stawy Marczukowskie. Piknik z Budżetem Obywatelskim. Prezydent Tadeusz Truskolaski rozdawał flagi

- Przez wzgląd na ekologię Miasto Białystok także od lat propaguje rower jako codzienny środek transportu i dostrzega konieczność powiązania systemu komunikacji pieszej i rowerowej z układem ciągów zieleni miejskiej i podmiejskiej - przekonuje Anna Kowalska z białostockiego magistratu. - Dlatego sukcesywnie realizuje plan rozbudowy zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych na terenie miasta.

W latach 2017-2020 (ten okres obejmował konkurs) w mieście wybudowano ponad 20 km ścieżek rowerowych, łącznie jest ich obecnie ponad 150 km.

- Aby zachęcić mieszkańców do rezygnacji z własnych samochodów i korzystania z transportu publicznego oraz rowerów wprowadzono w naszym mieście wiele udogodnień, między innymi bezpłatny przewóz rowerów w autobusach, strefy o ograniczonej dostępności dla ruchu kołowego, strefę ruchu uspokojonego, parkingi i wiaty rowerowe w przestrzeni publicznej, a od 2014 roku – rower miejski BiKeR - kontynuuje Kowalska.- Działania te mają wpływ przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także – jakości powietrza w mieście.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Naprawdę miasto z klimatem w XXI wieku bez kanalizacji i wodociągu !!

w
www.i.Bialystok.pl

W Białymstoku zamiast np. kolei miejskiej za dotacje rządowe wybudowano pseudoobwodnice w mieście za kwoty blisko miliarda złotych zamiast prawdziwe poza miastem, których remonty będą kosztować następne miliony. za 30 milionów złotych utworzono zintegrowany system sterowania ruchem, który zamiast upłynniać ruch go spowalnia, nawet w nocy , zwiększając smog i hałas, nie działa zielona fala. Każde zatrzymanie i ruszenie pojazdu pochłania ilość paliwa równoważną do przejechania około 1 km. Rosną koszty, korki i smog.

Skończyły się dotacje unijne, firmy uciekają z Białegostoku do okolicznych gmin, Porównajmy Białystok do innych miast na ścianie wschodniej jak np. Lubin, Olsztyn, Rzeszów, które maja prawdziwe lotniska a nie niedziałające jak Białystok. Odnosi się wrażenie że wbrew propagandzie sukcesu Białystok zmierza do bankructwa.

http://federacjazielonych.blogspot.com/p/projekt-biaostocka-kolej-miejska.html

A największym bublem jest brak dróg rowerowych przy poprzednich budowach, przebudowach i remontach ulic sprzeczny z prawem Polski i Unii Europejskiej np. przy przebudowie ul. Jurowieckiej, Sienkiewicza, Wasilkowskiej, Częstochowskiej, Antoniukowskiej, Legionowej, Rynek Kościuszki Mickiewicza itd. nie zaplanowano dróg rowerowych to działanie niegospodarne i zagrażające bezpieczeństwu słowem urzędniczy kryminał chociaż było na nie miejsce i dobra okazja na ich wykonanie. Czy rowerzyści mają dalej ginąć pod kołami samochodów lub potrącać pieszych na chodnikach/deptaku bo Urząd Miasta nie potrafi od wielu lat poradzić sobie z tak prostymi sprawami które nie sprawiają kłopotu władzom innych miast jak drogi rowerowe czy np. rozstawienie przenośnych toalet toi- toi?

Urząd Miasta zniszczył Stawy Marczukowskie, przegoniono bobry, które za darmo zadbałyby o naturalną retencję lepiej niż wyrzucone w błoto miliony złotych z naszych podatków: dresy piją przy zdewastowanym grillu, nie ma kamery monitoringu, oto opinie z internetu: „W miejscu gdzie było sporo roślinności wodnej, która w naturalny sposób oczyszcza wodę, dziś jest zbiornik jak w oczyszczalni ścieków. Z zakątka naturalnej przyrody zrobiono coś, co mógł zaprojektować tylko ktoś, kto budował pobocza dróg.” Ponieważ wbrew wnioskom z konsultacji zabrakło kamery monitoringu, spokojny skwerek zamieni się w melinę, podobnie jak ławki w parku obok ZOO obsypane niedopałkami papierosów, pustymi butelkami po wódce i puszkami po piwie?

Dodaj ogłoszenie