MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Białystok dostało prawie 20,5 mln zł z Rządowego Programu Rozwoju Dróg na usprawnienie układu komunikacyjnego

OPRAC.: red
Z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie przebudowywana ulica Rodzinna
Z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie przebudowywana ulica Rodzinna Wojciech Wojtkielewicz
Zawady, Wygoda, Bagnówka - między innymi na tych osiedlach zostaną wyremontowane ulice przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na usprawnienie układu komunikacyjnego w Białymstoku przeznaczono prawie 20,5 mln zł dofinansowania. To połowa wartości projektu.

W tym roku po raz pierwszy wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały zadania zgłoszone przez władze samorządowe z miast na prawach powiatu będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

Miasto Białystok w sierpniu ubiegłego roku na etapie składania wniosków zgłosiło akces o dofinansowanie zadania "Rozwój układu komunikacyjnego Białegostoku". W jego skład wchodzi budowa bądź przebudowa następujących ulic:

  • ul. Starosielce
  • ul. Wiklinowa
  • ul. Bagnówka kolonia od skrzyżowania z ul. Wiklinową)
  • ul. Kiemliczów
  • ul. Zawady
  • ul. św. Łukasza
  • ul. Sielska
  • ul. Rodzinna
  • przedłużenie ul. płk. Cz. Hake - od ul. mjr. pilota J. Michałowskiego
  • ul. 1 KD-Z (ulica na Skorupach)

Ich modernizacja miała być realizowana od października 2022 do grudnia 2024. Całkowity koszt projektu oszacowano na 40,9 mln zł. Z czego z RFRD miasto uzyskało połowę dofinansowania.

- Realizacja powyższych ulic poprawi warunki komunikacyjne w poszczególnych częściach Białegostoku (osiedla: Wygoda, Zawady, Bagnówka, Starosielce) - podkreśla Agnieszka Zabrocka z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Sama przebudowa ul. Rodzinnej i przecinającej ją ul. Sielskiej kosztować ma 5,614 mln zł. Tak wynika z postępowania przetargowego, które wygrała jedna z firm z podbiałostockich Fast. Jej oferta była najkorzystniejsza pod względem ceny, ale przekraczała o 614 tys. zł kwotę zarezerwowaną przez miasto. Zamawiający zdecydował się ją zwiększyć.

Ulica Rodzinna odchodzi od. ul 42. Pułku Piechoty w stronę obwodówki. Jej modernizacja przewiduje budowę jezdni, zjazdów, zatoki postojowej, placu do zawracania, chodników. Wykonawca na jej przebudowę razem z ul. Sielską ma 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Teoretycznie powinny być gotowe w tym roku.

Senator Mariusz Gromko wskazuje że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to znaczące wsparcie dla samorządów, ale małych i średnich firm, które będą realizować inwestycje. Podkreśla, że na obszarze nimi objętym zwiększy się komfort życia mieszkańców, powstanie infrastruktura korzystna także dla środowiska, lokalnego biznesu.

- To wszystko rodzi nadzieję, że mimo ostatnich kryzysów, z którymi borykamy się, jesteśmy w stanie tak prowadzić tę działalność na rzecz przedsiębiorców, żeby cały czas ten kryzys przejść suchą stopą - mówił senator Gromko.

Duże wsparcie z RFRD otrzymały też gminy wokół Białegostoku, jak też i sam powiat białostocki. Ten drugi samorząd dostał 12,3 mln zl na przebudowę czterech odcinków powiatówek.

- Gdyby nie to wsparcie, drogi nie miałby szanse na realizację - dodaje Jan Perkowski, starosta białostocki.

Wśród nich jest droga Hryniewicze-Olmonty o długości 1,7 km. Wartość zadania to 6 mln zł, połowę tej kwoty stanowi rządowe wsparcie. Droga ma być gotowa w 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny