Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metoda na wnuczka i policjanta. Kilka prób oszustw jednego dnia

(ren)
Seniorzy z Bielska Podlaskiego nie dali się oszukać fałszywym wnuczkom i policjantom
Seniorzy z Bielska Podlaskiego nie dali się oszukać fałszywym wnuczkom i policjantom Archiwum
Bielscy policjanci odnotowali wczoraj kilka prób oszustw metodą na tzw. wnuczka i policjanta. Na szczęście ofiary przestępców nie dały się oszukać. Jednak mundurowi wciąż ostrzegają przed oszustami.

Starsze osoby często narażone są na oszustwa lub kradzieże ze strony osób szukających łatwego zarobku. Sprawcy wykorzystują zaufanie swoich ofiar i podają się za rzekomych członków rodziny, pracowników instytucji pomocowych, czy spółdzielni mieszkaniowych. Jedną z takich metod jest sposób na tzw. wnuczka i policjanta.

- Mechanizm jest zawsze podobny i rozpoczyna się telefonem od osoby przedstawiającej się za członka rodziny, podczas której przestępca tylko czeka, aż ofiara uwierzy z kim rozmawia i w przedstawioną fikcyjną historię – najczęściej dotyczącą wypadku drogowego. Zdarza się również, że następnie oszuści dzwoniąc podają się za policjantów lub funkcjonariuszy CBŚ i pod pozorem rozpracowywania szajki oszustów nakłaniają seniorów do szybkiego przekazania im oszczędności - opowiada asp. szt. Agnieszka Dąbrowska, oficer prasowa bielskiej policji.

Zobacz też: Oszustwa na wnuczka, policjanta, CBŚ i inne. 15 prób jednego dnia

Zazwyczaj po odbiór pieniędzy przychodzi wskazana przez sprawcę nieznajoma osoba. Zdarzają się także prośby o przelew na konto bankowe lub wspólny wyjazd do banku i wypłatę gotówki.

- Oszukiwana osoba będąc w przeświadczeniu, że pomaga rodzinie, oddaje pieniądze przestępcom. W taki sposób można niestety stracić oszczędności swojego życia - dodaje asp. szt. Agnieszka Dąbrowska.

Policjanci apelują o czujność i rozwagę

Aby nie stać się ofiarą oszustów policjanci apelują o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed utratą pieniędzy. Pod żadnym pozorem nie można przekazywać gotówki osobom obcym. Jeśli mamy wątpliwości co do osoby dzwoniącej, potwierdźmy podaną nam informację oddzwaniając do osoby proszącej o pomoc i sprawdźmy, czy rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelaniu ich na konto bankowe. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy rozmowę. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, bądź zadzwońmy na telefon alarmowy policji.

Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców, powinien od razu skontaktować się z najbliższą jednostką policji dzwoniąc pod numer telefonu 997 lub 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny