"This War of Mine" od przyszłego roku szkolnego będzie lekturą uzupełniającą w szkołach ponadpodstawowych. O pomyśle już 2020 roku informował Mateusz Morawiecki, co stawia Polskę jako prekursora włączania gier wideo do kanonu lektur.
Od lat trwa debata na temat tego w jaki sposób traktować gry wideo. Jedni upatrują w nich rozrywki, drudzy podchodzą jak do dzieł kultury, a jeszcze inni uważają, że są rozpraszaczem i marnowaniem czasu. Warto jednak pamiętać, że to medium - jak każde inne - ewoluowało. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że nie jest to już jedynie popkulturowy fenomen, a poruszane w ramach medium tematy, to już zancznie więcej niż tyko rozrywka. Przykładem takiej gry jest "This War of Mine".
"This War od Mine"
Gra została wyprodukowana przez polskie 11 bit studios. Wydana w 2014 roku gra jest inspirowana oblężeniem Sarajewa, które trwało od 5 kwietnia 1992 do 29 lutego 1996. To co odróżnia dzieło polskiego studia od innych, to model narracji. W przeciwieństwie do większości gier opowiadających o wojnie w "This War of Mine" gracz wciela się w cywila, ofiarę wojny, która stara się przeżyć w najcięższych z możliwych warunkach. Gracz w trakcie kampanii musi podejmować trudne moralne wybory w celu zapewnienia schronienia, lekarstw i żywności.
- This War of Mine ukazuje wojnę w niespotykany w literaturze czy kinie sposób. Podejmowane przez gracza decyzje, z uwagi na potencjalne skutki, mogą powodować wyrzuty sumienia. Opowiadanie historii poprzez decyzje gracza pomaga zrozumieć okrucieństwa, na jakie narażeni są cywile w czasie konfliktów zbrojnych - czytamy na stornie ministerstwa edukacji narodowej.
Rozgrywka
Fabuła lektury została osadzona jest mieście Pogoren, które było wzorowane na Sarajewie w trakcie oblężenia przez Republikę Serbskiej oraz Jugosłowiańską Armię Ludową. Historię przeżywamy z trzech perspektyw. Opowieści o ojcu, który chce ratować swoje jedyne dziecko. Przeżyciach pary, która prowadzi rozgłośnię radiową oraz opowiadaniu "Fading Embers", w którym troje ludzi walczy o dziedzictwo narodowe. Rozgrywa odbywa się w dwóch sceneriach - dziennej i nocnej. W trakcie dnia gracz ma czas na opatrywanie rannych, zajmowanie się schronieniem, czy nawet produkcją bimbru i skręcaniem papierosów, ale to tylko niewielka część aktywności wykonywanych w "świetle słońca". Noc z kolei wygania gracza w głąb miasta, gdzie musi on szukać często niezbędnych do przetrwania rzeczy.
- Choć podstawowym zadaniem gracza jest przetrwać do zawieszenia broni, to samo podejmowanie kolejnych, nawet zakończonych niepowodzeniem prób, jest w stanie wiele nas nauczyć o okrucieństwach wojny. Bo na wojnie, bez względu na to, która strona będzie się uważała za zwycięzcę, nie ma wygranych, są tylko przegrani - tłumaczy ministerstwo.
Gra była wielokrotnie chwalona przez krytyków, głównie za niespotykany sposób opowiedzenia bardzo trudnej historii. W 2015 roku "This War of Mine" zdobyła "Audience Award" (nagrodę publiczności) konkursu Independent Games Festival. Uzyskała również 82/100 punktów w serwisie Metaciritic.
Instrukcje dla nauczycieli
Na stronie ministerstwa opublikowano również broszura informacyjną, scenariusz lekcji polskiego z grą oraz instrukcję obsługi. Grę z kolei od poniedziałku można pobrać za darmo ze strony ministerstwa edukacji.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?