Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meczety w Bohonikach i Kruszynianach pomnikami historii

(art)
Książę Walii Karol w meczecie w Kruszynianach
Książę Walii Karol w meczecie w Kruszynianach Archiwum
W środę w Pałacu Prezydenckim odbędzie się specjalna uroczystość.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi. To dla nas ogromne wyróżnienie. Opłaciła się praca włożona w przygotowanie dokumentacji - mówi Mirosława Korycka z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach.

Razem z innymi przedstawicielami podlaskich muzułmanów pojedzie w przyszłą środę do Warszawy. W Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste wręczenie rozporządzenia prezydenta o uznaniu meczetów w Bohonikach i Kruszynianach za pomniki historii. To ukoronowanie prawie trzyletnich starań. Do tej pory jedynym podlaskim pomnikiem historii był Kanał Augustowski.

- Jesteśmy Polakami, którzy znają swoje korzenie. Uznanie meczetów za pomniki historii to nie tylko uhonorowanie samych obiektów, ale też całej naszej społeczności. Dzięki temu młodzi potomkowie podlaskich Tatarów będą mogli uzmysłowić sobie własną historię. A w takich małych społecznościach jak nasza, pamięć często zanika - uważa Bronisław Talkowski, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.

Uznanie za pomniki historii oznacza też, że łatwiej będzie pozyskiwać pieniądze na różnego rodzaju remonty. Dotyczy to nie tylko meczetów, ale również położonych obok nich mizarów (muzułmańskich cmentarzy). W ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansowało renowację 14 grobów na kruszyniańskim mizarze. Kosztowało to 80 tys. zł. Wiadomo jednak, że potrzeby są większe.

- Najstarszy pochówek pochodzi z 1696 roku. Dzięki temu, że mizar jest stopniowo odnawiany, turyści zobaczą, jak pierwotnie wyglądały te nagrobki - przekonuje Bronisław Talkowski.

Początki osadnictwa tatarskiego na Podlasiu datuje się na lata 70. XVII wieku. Król Jan III Sobieski nadał wtedy Tatarom tytuły szlacheckie oraz ziemie, na których powstały m.in. wsie Bohoniki i Kruszyniany. Ze spisu prowadzonego w 1921 roku wynika, że w powiecie sokólskim żyło 212 Tatarów, a w całym województwie białostockim - 441.

Meczety odwiedza świat

Podlaski szlak tatarski cieszy się od lat ogromnym zainteresowaniem turystów. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Dwa lata temu meczet w Kruszynianach odwiedził nawet następca tronu brytyjskiej monarchii, książę Walii Karol (na zdjęciu). Można tu nie tylko obejrzeć historyczną architekturę, ale też skosztować tradycyjnych potraw.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny