Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meczet w Białymstoku gotowy. Dom Kultury Muzułmańskiej przeszedł remont. Teraz ma minaret (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Białystok, ul. Piastowska 13F. Dom kultury muzułmańskiej to także meczet. Ma też prawdziwy minaret
Białystok, ul. Piastowska 13F. Dom kultury muzułmańskiej to także meczet. Ma też prawdziwy minaret Jerzy Doroszkiewicz
Dom kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F po zakończonym właśnie remoncie będzie pełnił też funkcję meczetu. Inwestycja budziła kontrowersje okolicznych mieszkańców, którzy obawiali się, że meczet będzie miał aż 14 metrów wysokości.

Jak pisaliśmy pod koniec zeszłego roku, mieszkańcy okolicznych bloków wzburzyli się, bo dostali pismo ze spółdzielni Zachęta, z którego wynika, że w miejscu drewnianego domu wyrośnie 14-metrowy budynek ze stojącą obok 16-metrową dominantą (jak się okazało minaretem - przyp. red.).

Prezes Zachęty Mirosław Tałałaj mówił na naszych łamach, że mieszkańcy nic o tej inwestycji nie wiedzieli. Sam też był zaskoczony, gdy urząd miejski wysłał do spółdzielni wydane 16 grudnia warunki zabudowy. Spółdzielnia odwołała się od decyzji prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Argumentowała m.in., że nowy budynek domu kultury muzułmańskiej może zaburzyć ład przestrzenny, a minaret przewyższałby o 2 metry okoliczne (14-metrowe) bloki.

Czytaj też: Białystok. Awantura o dom kultury muzułmańskiej. Związek religijny wycofał wniosek o warunki zabudowy [ZDJĘCIA]

Ostatecznie związek religijny wycofał się z tej inwestycji i zdecydował się wyłącznie na remont elewacji z zachowaniem obecnej kubatury budynku oraz budowę niewiele wyższego od domu minaretu.

Powstał też zupełnie nowy obiekt - to oranżeria.

Teraz przedwojenny drewniany budynek, wpisany do ewidencja zabytków, zyskał krużganki. Jest też łuk wejściowy, wersety z Koranu i oczywiście półksiężyce.

To symbole społeczności muzułmańskiej, w tym polskich Tatarów, którzy wyznają Islam.

Jak się dowiedziało Radio Białystok, wewnątrz odnowiono salę modlitw. Teraz jest wyłożona płytkami z motywami orientalnymi. Ceramiką ozdobiono także mihrab, czyli wnękę, przy której staje imam prowadzący modlitwę. Płytki ozdobione wersetami z Koranu polscy Tatarzy zamawiali w Turcji.

Podczas remontu wymieniona została stolarka budowlana, drewniany dom z 1930 roku docieplono, uporządkowano też teren wokół meczetu. Obiekty zyskały też stylowe i estetyczne ogrodzenie.

Przed II wojną światową był to dom mieszkalny, później przekształcony w bibliotekę osiedlową, a po 1981 r. (staraniem lokalnej społeczności tatarskiej) udostępniony przez spółdzielnię mieszkaniową Zachęta na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną.

Od 2017 roku budynek jest własnością Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny