Mecz Polska - Armenia 2:1. Zobacz bramki. YouTube (zdjęcia, wideo)

Hubert Zdankiewicz, (ted), (dj)
Mecz Polska - Armenia 2:1. Zobacz bramki.
Mecz Polska - Armenia 2:1. Zobacz bramki. Bartek Syta
Katastrofa była blisko. Polacy do 90. minuty remisowali z Armenią 1:1, ale w doliczonym czasie gry po golu Roberta Lewandowskiego wygrali 2:1. Mecz Polska - Armenia. Zobacz bramki. YouTube.

W sobotę biało-czerwoni pokonali w Warszawie 3:2 Danię w meczu Polska Dania, więc we wtorek czekało ich teoretycznie łatwiejsze zadanie. Tym bardziej, że Armenia fatalnie rozpoczęła te eliminacje. Dwa mecze, dwie porażki, zero strzelonych bramek, sześć straconych.

Do Warszawy nie przyjechał również najlepszy piłkarz ekipy Warużana Sukiasjana, Henrich Mchitarjan. Oficjalnie z powodu kontuzji. Nieoficjalnie mówiło się, że odmówił gry w kadrze, bo jest skonfliktowany z prezesem swojej federacji piłkarskiej i chyba coś w tym jest bo podobnie zachowało się kilku innych zawodników.

Adam Nawałka też miał jednak swoje problemy, bo z powodu kontuzji wypadli mu ze składu Arkadiusz Milik i Łukasz Piszczek. Miejsce pierwszego w ataku zajął świetnie ostatnio spisujący się w Anderlechcie Bruksela Łukasz Teodorczyk, a na prawą obronę cofnięty został Jakub Błaszczykowski. Na prawe skrzydło powędrował Kamil Grosicki, a jego miejsce na lewym zajął Maciej Rybus.

Polska Armenia. Zobacz bramki. YouTube

Taka taktyka sugerowała, że Polacy nie zamierzają kombinować, jak w drugiej połowie meczu z Danią (gdy za Milika wszedł Karol Linetty i zespół przeszedł do ustawienia z tylko jednym nominalnym napastnikiem). Trudno zresztą, by było inaczej, skoro zwycięstwo mogło dać drużynie Nawałki awans na pierwsze miejsce w grupie, bo prowadząca po dwóch meczach Rumunia tylko zremisowała na wyjeździe 0:0 z Kazachstanem.

W błędzie był jednak ten, kto oczekiwał, że gospodarze rzucą się od pierwszych minut do huraganowych ataków. Zaczęli spokojnie, starannie budując akcje ofensywne. Zdawali sobie z pewnością sprawę, że może chwilę potrwać, zanim przebiją się przez zasieki ustawione przed swoim polem karnym przez selekcjonera gości, który zapowiadał co prawda przed meczem walkę o zwycięstwo. Wystawił jednak skład z sześcioma nominalnymi obrońcami.

Mecz Polska Armenia. YouTube

Mimo takiego ustawienia Armenia faktycznie nie zamierzała się tylko bronić. Nawet grając w osłabieniu, bo Gael Andonian w ciągu dwóch minut obejrzał dwie żółte kartki za dwa faule na Teodorczyku i od 30 minuty goście musieli grać w dziesiątkę. Mimo kilku składnych akcji nie zdołali jednak zagrozić poważniej bramce Fabiańskiego.

Źródło: Press Focus

Polacy za to już w szóstej minucie mogli prowadzić, bo po błędzie obrony gości piłka wróciła w ich pole karne, wprost pod nogi Roberta Lewandowskiego, a napastnik Bayernu Monachium nie namyślając się uderzył z powietrza. Piłka minęła jednak bramkę. Pięć minut później, po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego nieczysto uderzył piłkę Teodorczyk. W 26., po strzale głową Lewandowskiego, piłkę wybił z linii bramkowej Levon Hajrapetian. Kilka minut przed końcem pierwszej połowy snajper Bayernu Monachium mocno uderzył z prawej strony pola karnego. Niestety niecelnie. Gospodarze przeważali, do przerwy bramek się jednak nie doczekaliśmy.

Mecz Polska - Armenia. Zobacz bramki. YouTube

Zaraz po przerwie padły za to dwie. W 48. minucie z rzutu wolnego dośrodkował Rybus, a do piłki dopadł w polu karnym Lewandowski. Po drodze piłka otarła się jeszcze o Hrajra Mkojana i ostatecznie to jemu zapisano bramkę samobójczą. Trochę szkoda, bo kapitan biało-czerwonych mógł zdobyć swoją 40. bramkę w reprezentacji i zbliżyć się do osiągnięcia Kazimierza Deyny, który ma na koncie 41 trafień.

Najgorsze było jednak to, że zaledwie trzy minuty później było 1:1. Tym razem z rzutu wolnego dośrodkował Marcos Pizzelli, do piłki dopadł Warazdat Harojan, a ta po rękach Fabiańskiego wpadła do siatki.

A wynik, mimo wściekłych ataków i miażdżącej chwilami przewagi gospodarzy, nie uległ zmianie aż do 90. minuty. Dopiero w doliczonym czasie gry niezawodny Lewandowski zapewnił nam zwycięstwo.

Wyniki grupy E

Polska - Armenia 2:1 (0:0). Bramki: Mkojan 48 samobójcza, Lewandowski 90 - Pizzelli 51

Sędziował: Ivan Kruzliak (Słowacja)

Widzów: 44 786

Polska: Fabiański - BłaszczykowskiI, Glik, CionekI, Jędrzejczyk (34. Wszołek) - Grosicki (70. Kapustka), Krychowiak, Zieliński, Rybus - Teodorczyk (85. Wilczek), Lewandowski. Trener: Adam Nawałka

Armenia: BeglaryanI - Minasyan, Harojan, Mkojan, AndonianIII, Hjrapetian - Howhannisjan (60. Özbiliz), Muradian (35. Woskanian), Grigoryan, Manojan - Pizzelli (85. Hakobyan). Trener: Warużan Sukiasjan

Pozostałe mecze naszej grupy: Kazachstan - Rumunia 0:0; Dania - Czarnogóra 0:1 (Beqiraj 32)