OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Karolina Bosiek zajęła piąte miejsce, Piotr Michalski był ósmy, a Damian Żurek dziewiąty w mistrzostwach Europy w wieloboju sprinterskim w norweskim Hamarr. Zwyciężyli Holenderzy Jutta Leerdam i Merijn Scheperkamp.

W sobotę w olimpijskiej hali Vikingskipet (Statek Wikingów) odbyły się drugie wyścigi na 500 i 1000 m, a klasyfikację wieloboju utworzono na podstawie sumy czasów czterech startów na obu dystansach.

Najlepiej z Polaków spisała się Bosiek. 22-latka była dwukrotnie czwarta na 1000 m, a na połowę krótszym dystansie zajęła piąte i - w sobotę - siódme miejsce. Łącznie przełożyło się to na piątą pozycję w wieloboju.

Siódma była Andżelika Wójcik, a debiutująca w zawodach tej rangi Iga Wojtasik zajęła ostatecznie 13. lokatę.

Bezkonkurencyjna okazała się Leerdam, która wygrała trzy z czterech startów, a pokonana została tylko przez swoją rodaczkę Femke Kok, późniejszą wicemistrzynię kontynentu, w pierwszym biegu na 500 m. Brąz dla Austriacki Venessy Herzog.

Wśród mężczyzn ubiegłoroczny indywidualny mistrz Europy na 500 Piotr Michalski był ósmy, a tuż za nim uplasował się Damian Żurek. Jakub Piotrowski, który wystąpił w miejsce kontuzjowanego Marka Kani, ukończył rywalizację na 17. miejscu.

O pechu może mówić prowadzący po pierwszym dniu Holender Hein Otterspeer. W sobotnim wyścigu na 500 m potknął się na ostatnim wirażu, uzyskał 11. czas i stracił szanse na końcowy sukces. Choć wygrał ostatni sprawdzian na 1000 m, to nie zdołał wyprzedzić swojego rodaka Merijna Scheperkampa.

Brązowy medal wywalczył prezentujący równą dyspozycję Estończyk Marten Liiv, który każdy z czterech startów zakończył w czołowej trójce, ale w żadnym nie zwyciężył.

W sobotę zaprezentują się również specjaliści tzw. dużego wieloboju, którzy rozpoczynają rywalizację w ME. W tym gronie będzie troje biało-czerwonych: Magdalena Czyszczoń, Olga Kaczmarek i Szymon Palka. Zawody zakończą się w niedzielę.