Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matury 2021. Podlascy maturzyści poznali wyniki egzaminów. Są najlepsi w kraju

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Matura w VI LO w Białymstoku
Matura w VI LO w Białymstoku
Centralna Komisja Egzaminacyjna w poniedziałek (5.07) ogłosiła wyniki tegorocznych matur. W Podlaskiem egzaminy zdało 81,5 proc. uczniów.

Na początku maja w całej Polsce ruszył wielki maturalny maraton. Przez kilkanaście dni maturzyści zmagali się z egzaminami, od których wyników często zależała ich dalsza droga edukacji.

Tym razem zdawali trzy egzaminy obowiązkowe: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Każdy był przeprowadzany w formie pisemnej na poziomie podstawowym. Nie było za to wcześniej obowiązkowych egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Maturzyści nie musieli również zdawać egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

W poniedziałek, 5 lipca, równo o godzinie 8.30, po prawie dwóch miesiącach oczekiwań, młodzi ludzi poznali wyniki swoich matur. Okazuje się, że ci, którzy zdawali egzaminy w województwie podlaskim, poradzili sobie najlepiej.

W całym regionie maturę zdało zdało 81,5 proc., z 8 713 przystępujących do niej absolwentów liceów ogólnokształcących i techników (7 100 osób). W ubiegłym roku ta zdawalność była znacznie mniejsza - wynosiła prawie 76 proc.

- Naszym maturzystom poszło bardzo dobrze. Województwo podlaskie, razem z małopolskim i mazowieckim, od wielu lat było w ścisłej czołówce w kraju. A w tym roku to nasz region wypada zdecydowanie najlepiej - mówi Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Sprawdź:

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia z każdego z każdego egzaminu obowiązkowego. Maturzyści, którzy nie zdadzą tylko jednego egzaminu, mogą próbować swoich sił ponownie w sesji poprawkowej. Odbędzie się ona już 24 sierpnia tego roku. Prawo przystąpienia do niej ma 13,3 proc. zdających. Z kolei 5,2 proc. podlaskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu. Dla nich matura w tym roku już się zakończyła. Swoje wyniki mogą poprawić dopiero w maju w następnego roku.

- Tegoroczni maturzyści musieli na pewno włożyć dużo większy wysiłek w to, żeby osiągnąć takie pozytywne efekty. Była potężna mobilizacja zarówno samych uczniów, jak i ich rodzin, a także szkół. Ta pierwsza pandemiczna, była na pewno potężnym wyzwaniem. Teraz placówki zdążyły się już nauczyć funkcjonowania w sposób zdalny. Chyba wszyscy byli w tym roku już trochę oswojeni z tą całą epidemiczną sytuacją. I myślę, że wszyscy robili co mogli. I dzięki temu, jest lepiej niż w ubiegłym roku, a ten wyniki dla ponad 80 proc. zdających może być satysfakcjonujący - przyznaje Agnieszka Muzyk.

Jeśli chodzi o przedmioty obowiązkowe, w województwie podlaskim maturzyści poradzili sobie najlepiej z językiem angielskim. Ich średni wynik to 75 proc (średnia krajowa to 76 proc., a ubiegłoroczny wynik - 70 proc.). Z matematyki w 2021 roku zdający z Podlaskiego mają średnio 62 proc. (średnia krajowa to 56 proc., a ubiegłoroczny wynik - 54 proc.). Najgorzej poszedł im język polski. W tym roku uzyskali z niego średnio 59 proc. (średnia krajowa to 55 proc., ubiegłoroczny wynik - 51 proc.)

- Poszło mi bardzo dobrze, zgodnie z oczekiwaniami. Co prawda jeśli chodzi o rozszerzenia, mogło być lepiej. I prawdopodobnie za rok poprawię sobie niektóre przedmioty, żeby mieć szasnę na lepsze studia. Ale z podstaw jestem zadowolony - mówi Kuba Kierus, maturzysta z VII LO w Białymstoku.

Z języka angielskiego uzyskał 92 proc., z polskiego 49 proc., a z matematyki 42 proc.

- Jestem człowiekiem, który woli uczyć się w szkole niż w domu. To nauczanie zdalne nie było więc dla mnie łatwe. Trzeba było znaleźć motywację. Zobaczymy, czy to co mam, wystarczy na Akademię Teatralną w Białymstoku lub pielęgniarstwo, ewentualnie ratownictwo medyczne na UMB. Jeśli nie, będę próbował za rok - przyznaje maturzysta.

Odwołanie od wyniku

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. Procedura jest kilkustopniowa. Zgodnie z przepisami każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny