MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka ukraińskiego niebawem stanie się faktem? Ukraiński jako język obcy nowożytny do wyboru dla zdających już w 2026 roku?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
PAP
PAP
Matura z języka ukraińskiego jako język obcy nowożytny ma być przeprowadzona po raz pierwszy w 2026 roku.
Matura z języka ukraińskiego jako język obcy nowożytny ma być przeprowadzona po raz pierwszy w 2026 roku. Tomasz Czachorowski/Polska Press
Matura z języka ukraińskiego – taka propozycja padła w projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. egzaminu maturalnego. Kiedy język ukraiński pojawi się na maturze? Ta możliwość miałaby obowiązywać od roku szkolnego 2025/2026. Pomysł jest motywowany napływem do Polski obywateli z Ukrainy, a tym samym większym zainteresowaniem językiem i kulturą tego kraju.

Spis treści

Matura z języka ukraińskiego wkrótce stanie się faktem?

Obecnie w grupie języków obcych nowożytnych, jakie można zdawać na maturze, są: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i język włoski. Zgodnie z projektem rozporządzenia grupa ta ma zostać rozszerzona od roku szkolnego 2025/2026 o język ukraiński.

– Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe, proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnymmożna przeczytać w uzasadnieniu do projektów nowelizacji.

Zaznaczono również, że „zakres dostępnych języków obcych nowożytnych, z których jest przeprowadzany egzamin maturalny, ukształtował się w trakcie dotychczasowej praktyki egzaminacyjnej, na podstawie powszechności wyborów dokonywanych przez absolwentów”.

Język ukraiński na maturze wśród języków obcych nowożytnych

Obecnie matura z języka ukraińskiego jako przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i pisemnej jest przeprowadzana jako egzamin z języka mniejszości narodowej. Przystępują do niego absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej, w których zajęcia były prowadzone w tym języku.

Takie osoby mogą zdawać na egzaminie maturalnym przedmioty w języku polskim lub w języku danej mniejszości narodowej. Wyjątkiem jest jedynie przedmiot język polski i treści dotyczące historii i geografii Polski – można je zdawać tylko w języku polskim. Ponadto absolwent szkoły lub oddziału z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej nie może wybrać języka tej mniejszości narodowej na maturze z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego. Może jednak wybrać go jako tzw. rozszerzenie (egzamin z przedmiotów dodatkowych).

Kiedy język ukraiński pojawi się na maturze?

Od roku szkolnego 2025/2026 proponowana zmiana umożliwi przystępowanie do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego wszystkim absolwentom, a więc zarówno tym, którzy są obywatelami Ukrainy, jak i obywatelami Polski. Wyjątkiem są absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej ukraińskiej. Oni mają obowiązek przystąpić do egzaminu z języka mniejszości jako przedmiotu obowiązkowego.

Pierwszy egzamin z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego może odbyć się dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Dlaczego?

W projekcie przypomniano, że Centralna Komisja Egzaminacyjna ma obowiązek opracowania i ogłoszenia informatora do egzaminu maturalnego z każdego przedmiotu (zawierającego m.in. przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na egzaminie) nie później niż do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny, czyli na dwa lata przed terminem przeprowadzenia tego egzaminu po raz pierwszy.

Ponadto konieczne jest przygotowanie materiałów na szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów w zakresie egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego, przeprowadzenie szkoleń i utworzenie ewidencji egzaminatorów z tego przedmiotu oraz przygotowanie materiałów egzaminacyjnych.

Nowelizacje rozporządzeń mają wejść w życie 1 września 2023 r., aby Centralna Komisja Egzaminacyjna mogła się wywiązać z tych obowiązków.

Matura obecnie. Jak wygląda?

Obecnie maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego i do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru, zdawanego na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do większej liczby egzaminów, maksymalnie do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.

Osoby ze szkół dla mniejszości narodowych (białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej) muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: egzaminu pisemnego (obligatoryjnego na poziomie podstawowym, chętni mogą zdawać także na rozszerzonym) i do ustnego.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura z języka ukraińskiego niebawem stanie się faktem? Ukraiński jako język obcy nowożytny do wyboru dla zdających już w 2026 roku? - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny