Matura 2023. Nowe zasady zdawania egzaminów. Sprawdź harmonogram i zmiany związane z nową maturą!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura 2023 – harmonogram, zasady zdawania, najważniejsze zmiany w nowej maturze
Matura 2023 – harmonogram, zasady zdawania, najważniejsze zmiany w nowej maturze Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Udostępnij:
Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami. W kolejnym roku szkolnym uczniowie będą musieli zmierzyć się z egzaminem dojrzałości, który przeprowadzany będzie w innej formie. Nowa matura wzbudza w przyszłorocznych maturzystach wiele obaw. Nie wiedzą, czego się po niej spodziewać i zastanawiają się, czy matura 2023 będzie łatwiejsza czy trudniejsza. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące nowej matury przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat: harmonogram, zmiany i terminy próbnych matur.

Spis treści

Matura 2023 – harmonogram

Jaki jest termin matur 2023? Do kiedy trzeba złożyć deklarację o przystąpienie do egzaminu? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze daty, które przyszłoroczny maturzysta powinien sobie zanotować:

 • 10 stycznia 2022 roku zakończyły się prekonsultacje w sprawie matury 2023.
 • Od 13 stycznia 2022 roku na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjne (w zakładce Egzamin maturalny -> Egzamin w Formule 2023-> Materiały dodatkowe) publikowane będą materiały dodatkowe dla nauczycieli j.polskiego, ale także dla uczniów, którzy chcą zapoznać się z nową formułą egzaminu.
 • 25 lutego 2022 roku na stronie internetowej CKE (w zakładce Egzamin maturalny-> Egzamin maturalny w Formule 2023-> Informatory) znajdą się dokładne informacje na temat tego: jak będzie wyglądał arkusz maturalny (liczba zadań, maksymalna liczba punktów, rodzaje zadań), listy struktur gramatycznych w przypadku zadań egzaminacyjny z języka obcego oraz przykładowych zadań zawartych w Informatorach uznanych po prekonsultacjach za wykraczające poza zakres wymagań egzaminacyjnych.
 • 4 marca 2022 roku na stronie CKE (w zakładce Egzamin maturalny -> Egzamin w Formule 2023 -> Materiały dodatkowe) opublikowane zostaną przykładowe arkusze maturalne.
 • 28-30 września 2022 – próbny egzamin maturalny w formule 2023 organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
 • Do 30 września 2022 należy złożyć wstępną deklarację o przystąpieniu do egzaminu i wyborze przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
 • 12-22 grudnia 2022 – próbny egzamin maturalny w formule 2023 organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
 • Do 7 lutego 2023 roku należy złożyć ostateczną deklarację o przystąpienie do egzaminu i wyborze przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
 • Maj 2023 – matury w nowej formule. Dokładna data zostanie ogłoszona wkrótce.
 • Lipiec 2023 – ogłoszenie wyników matur.
 • Sierpień 2023 – poprawkowy egzamin maturalny.

Kto będzie zdawał maturę 2023?

Do matury 2023 przystępować będą osoby, które uczęszczały do 8-klasowej szkoły podstawowej, a następnie do 4-klasowego liceum, ale nie tylko oni. Oto osoby, które będą zdawały egzamin dojrzałości w nowej formule:

 • Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego,
 • Absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 roku),
 • Osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia).

Jak będzie wyglądała matura 2023?

Wciąż trwają dyskusje na temat tego, jak ma wyglądać matura 2023. Początkowo egzamin miał być trudniejszych, jednak z uwagi na pandemię mówi się o obniżeniu wymagań egzaminacyjnych.

– To będzie trudniejsza matura niż tegoroczna – tłumaczył Przemysław Czarnek na antenie radia RMF FM. – Natomiast nie tak trudna, jak była zakładana na początku, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będzie COVID-19. Matura 2023 roku jest nową maturą dla tych, którzy są w systemie 8+4, czyli bez gimnazjów, i jest maturą bardziej wymagającą i będzie bardziej wymagającą, ale nie aż tak bardzo, jak byśmy to planowali bez Covid-19.

I chociaż już teraz można zapoznać się z informatorami do nowej matury, to na ostateczne decyzje będzie trzeba poczekać do 25 lutego 2022 roku, kiedy to – zgodnie z informacjami podanymi przez CKE – ukażą się aneksy do informatorów, określające szczegóły matury 2023.

Matura 2023 z języka polskiego – zmiany

Bazując na materiałach publikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Okręgową Komisję Egzaminacyjną, poniżej przedstawiamy nową formułę matury. Należy jednak pamiętać, że, po uwzględnieniu uwag, które były przesyłane w trakcie prekonsultacji, wymagania i sposób przeprowadzania egzaminu mogą ulec zmianie.

Matura 2023 z języka polskiego na poziomie podstawowym miałaby różnić się nieco od matury 2022. Oto najważniejsze zmiany:

 • czas na rozwiązanie zadań maturalnych wynosiłby 240 minut (dotychczas wynosił on 170 minut),
 • uczeń dostawałby dwa arkusze (dotychczas był tylko jeden),
 • arkusz nr 1 to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki” (maksymalna liczba punktów za rozwiązanie tej części to 35)
 • w arkuszu nr 2 uczniowie musieliby zmierzyć się z wypracowaniem, a więc stworzyć wypowiedź argumentacyjną, za którą również mogą uzyskać 35 punktów.

Zmiany miałyby także zajść w rozszerzonej maturze z języka polskiego. Dotychczas uczniowie mieli 180 minut, by stworzyć wypowiedź argumentacyjną lub dokonać interpretacji porównawczej dwóch tekstów literackich i za swoją pracę mogli uzyskać 40 punktów.

Na maturze 2023 czas zostałby zwiększony do 210 minut, a maturzyści – podobnie jak w przypadku matury podstawowej – dostaliby dwa arkusze. Pierwszy z nich zawierałby test (15 punktów), a w drugim należałoby napisać wypowiedź argumentacyjną (35 punktów).

Na stronie CKE można znaleźć filmy z przykładowymi nagraniami z egzaminu ustnego w formule 2023. Warto się z nimi zapoznać. Na maturze ustnej 2023 z języka polskiego uczniowie będą losować zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch zadań. Pierwsze dotyczy lektury obowiązkowej (są to pytania jawne), a drugie innych tekstów kultury (literackich, ikonicznych czy językowych).

Dalsza część egzaminu wygląda podobnie, jak na maturze od 2015 roku, a więc: zdający przygotowuje się do wypowiedzi (15 minut), wygłasza wypowiedź monologową (10 minut), a na koniec odpowiada na pytania zadawane przez egzaminatorów (5 minut).

Poniżej znajdują się przydatne linki, związane z maturą 2023, które warto przejrzeć:

 1. Centralna Komisja Egzaminacyjna: materiały dodatkowe (część ustna egzaminu z języka polskiego, materiały informacyjno-szkoleniowe dla nauczycieli) – wkrótce w zakładce będzie pojawiało się więcej materiałów.
 2. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie – omówienie formuły matur, zasady zdawania.
 3. Jawne zadania egzaminacyjne w części ustnej matury 2023 z języka polskiego (lista).
 4. Informatory o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 przygotowane przez CKE.

Międzykulturowe relacje mieszkańców Kazachstanu

Wideo

Materiał oryginalny: Matura 2023. Nowe zasady zdawania egzaminów. Sprawdź harmonogram i zmiany związane z nową maturą! - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie