MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023 będzie "bardziej wymagająca, ale nie tak, jak planowaliśmy” – zapowiada minister Czarnek. Zakończyły się prekonsultacje

Magdalena Konczal
Matura 2023 ma być dużo łatwiejsza niż się spodziewano
Matura 2023 ma być dużo łatwiejsza niż się spodziewano Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Matura 2023 dopiero za ponad rok, jednak zmiany w zakresie egzaminu dojrzałości mają być ogłoszone już niebawem. Zapowiedział je minister edukacji i nauki. Do matury 2023 przystępować będą uczniowie, którzy ukończyli czteroletnią szkołę ponadpodstawową, a wcześniej uczęszczali do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Według początkowych założeń matura w 2023 roku miała być trudniejsza. Teraz okazuje się jednak, że z uwagi na pandemię wymagania egzaminacyjne mogą zostać obniżone. Właśnie zakończył się etap prekonsultacji. Większość opinii na temat matury 2023 przesłali przyszłoroczni maturzyści. Jak będzie wyglądała matura w 2023 roku? Wyjaśniamy.

Matura 2023. Minister Czarnek zapowiada: "Będzie łatwiejsza niż przewidywana"

Przemysław Czarnek wśród planów edukacyjnych na 2022 rok zawarł także zreformowanie matury 2023. Zapowiedział, że wytyczne w sprawie nowej matury mają pojawić się już na początku roku kalendarzowego.

– Tu trzeba zapowiedzieć młodzieży, że ona będzie łatwiejsza niż przewidywana, bo niestety skutki nauki zdalnej i pandemii koronawirusa dotykają także maturzystów 2023 roku i już są opracowane przez ekspertów zmiany, co do zakresu wymagań. Będą one znacząco mniejsze, niż zapowiadane jeszcze kilka miesięcy temu – podkreślał minister edukacji.

Przypomnijmy, że początkowo nowa matura, która pierwszy raz będzie przeprowadzana w 2023 roku, miała być trudniejsza. Zapowiadano, że uczniowie na egzaminie z języka polskiego mieliby zmierzyć się z trzyczęściowym arkuszem (czytanie ze zrozumieniem, tekst historycznoliteracki i wypracowanie) i dużo większą wagę miałoby się przykładać do znajomości lektur szkolnych. Czy rzeczywiście matura 2023 będzie łatwiejsza?

– Wymogi są w tej chwili w prekonsultacjach – mówił minister edukacji w RMF FM, dopytywany o poziom trudności matury 2023. – To będzie trudniejsza matura niż tegoroczna, natomiast nie tak trudna jak była zakładana na początku, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będzie COVID-19. Matura 2023 roku jest nową maturą dla tych, którzy są w systemie 8+4, czyli bez gimnazjów, i jest maturą bardziej wymagającą i będzie bardziej wymagającą, ale nie aż tak bardzo, jak byśmy to planowali bez Covid-19.

Wspomniane przez ministra Czarnka prekonsultacje zakończyły się 10 stycznia 2022 roku. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna między 30 grudnia 2021 a 10 stycznia 2022 wpłynęło ponad 1 050 maili. Ponad 70% uwag na temat matury 2023 przesłali przyszłoroczni maturzyści.

Matura 2023 – wymagania egzaminacyjne

Matura w 2023 i w 2024 roku będzie przeprowadzana nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej (jak miało to miejsce dotychczas), ale na podstawie wymagań egzaminacyjnych.

Zarówno ogólne, jak i szczegółowe wymagania egzaminacyjne na maturze 2023 i 2024 znajdują się na stronie rządowej. Porównując wytyczne maturalne z lat wcześniejszych i te, które będą obowiązywały w przyszłym i kolejnym roku, można dojść do wniosku, że nie zmieniły się one znacząco.

Wśród szczegółowych wytycznych na maturze 2023 z języka polskiego znalazły się m.in.:

  • rozumienie podstaw periodyzacji literatury i sytuowanie utworów w poszczególnych okresach;
  • wykazywanie się znajomością treści utworów wskazanych w podstawie programowej jako obowiązkowe;
  • analizowanie struktury tekstu: odczytywanie jego sensu, głównej myśli i sposobu prowadzenia wywodu;
  • wykorzystywanie wiedzy z zakresu fleksji, słowotwórstwa, frazeologii i składni w analizie i interpretacji tekstów oraz tworzeniu własnych wypowiedzi;
  • rozumienie pojęcia stylu i stylizacji, rozumienie ich znaczenia w tekście;
  • rozpoznawanie i określanie funkcji tekstu.

Wszystkie wytyczne maturalne 2023 znajdują się na stronie rządowej. Na to, jak dokładnie będzie wyglądała formuła matury 2023, trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Do 10 stycznia 2022 roku trwają prekonsultacje, dotyczące nowej matury. Merytoryczne uwagi w tej sprawie można wysyłać na adres e-mail: [email protected]. Wymagania egzaminacyjne w związku z maturą 2023 mają zostać ogłoszone w formie rozporządzenia. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało także, że próbny egzamin maturalny w nowej formule odbędzie się w grudniu 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny