Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013. Ten egzamin to przepustka na dobre studia

Michał Kruk [email protected] tel. 85 730 34 90
Matura nie jest taka straszna - mówili po pierwszych egzaminach uczniowie II LO w Bielsku Podlaskim
Matura nie jest taka straszna - mówili po pierwszych egzaminach uczniowie II LO w Bielsku Podlaskim Michał Kruk
Ponad 600 osób z powiatu bielskiego zdaje w tym roku maturę. W poprzednich latach absolwenci naszych ogólniaków na egzaminie dojrzałości wypadali lepiej, niż średnia wojewódzka.

Pisemne matury ruszyły w ubiegłym tygodniu. Poza obowiązkowymi egzaminami z języka polskiego, obcego i matematyki na poziomie podstawowym, bielscy maturzyści wybierają też przedmioty dodatkowe. Związane jest to z kierunkiem studiów, na jaki chcą się dostać.

- Moim marzeniem jest studiowanie architektury na Politechnice Białostockiej. Wybrałem rozszerzoną matematykę jako przedmiot dodatkowy, który jest punktowany na uczelni wyższej - mówi Łukasz Godlewski, maturzysta z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. - Zadania na tegorocznym egzaminie nie były trudne i spodziewam się dobrego wyniku.

Najczęściej wybieranymi przedmiotami przez bielskich maturzystów były: geografia, WOS, biologia.
Maturalny maraton potrwa do 28 maja. Abiturienci szkół ponadgimnazjalnych będą zdawać także egzaminy ustne.
- Do tej pory matura była łatwa. Podczas egzaminów ustnych wszystko może się zmienić - uważa maturzysta Adrian Roszczenko.

Uczniowie z liceum z białoruskim językiem nauczania zmagać się będą dodatkowo z językami mniejszości narodowych.

- Najbardziej boję się języka białoruskiego. Ten przedmiot nigdy nie był moją mocną stroną. Czasem miałem problemy z rozróżnieniem białoruskiego od języka rosyjskiego - przyznaje Michał Sorokosz z II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Tarszkiewicza w Bielsku Podlaskim.

Dla wielu maturzystów języki na nie stanowią jednak większego problemu. - Matura nie jest taka straszna jakby się mogło wydawać. Zadania nie są trudne, a języki pisze się z przyjemnością - uważa Marta Maksimczuk.
Wyniki egzaminu dojrzałości są bardzo ważne, bo decydują o przyjęciu na uczelnię wyższą.

- Matura jest ukoronowaniem pracy młodzieży przez wiele lat nauki, a także przepustką na studia. Celem liceum ogólnokształcącego jest przygotowanie ucznia do dalszego kształcenia - mówi Krzysztof Prorok, dyrektor I LO im Tadeusza Kościuszki.

Wyniki matur zdający poznają 28 czerwca. Pisemne egzaminy poprawkowe odbędą się 27 sierpnia, ustne pomiędzy 26 a 30 sierpnia.

- Zdawalność matury w liceach bielskich jest wyższa od średniej wojewódzkiej, a w technikach porównywalna z innymi powiatami - mówi Anatol Grzegorz Tymiński, naczelnik wydziału oświaty w Bielsku Podlaskim.
Dodaje, że coraz większa grupa uczniów na maturze wybiera przedmioty ścisłe ze względu na większe zainteresowanie studiami technicznymi.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny