MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: Geografia i WOS najpopularniejsze

Michał Kruk [email protected] tel. 85 730 34 90
Matura nie jest po to, żeby jej się bać – śmieją się uczniowie I LO im. Tadeusza Kościuszki.
Matura nie jest po to, żeby jej się bać – śmieją się uczniowie I LO im. Tadeusza Kościuszki. Krzysztof Jankowski
Geografia i wiedza o społeczeństwie - te przedmioty najczęściej wybierają tegoroczni maturzyści. Najpopularniejszy język obcy to język angielski.

Maturzyści powiatu bielskiego nie boją się egzaminu dojrzałości. Martwią się jedynie o to, czy uzyskane wyniki będą wystarczające, aby stały się przepustką na wymarzone uczelnie. Z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży wynika, że maturzystom nie wystarcza matura na podstawowym poziomie.

- Najbardziej obawiamy się, jak pójdzie nam egzamin - mówi Katarzyna Jurak, uczennica I LO im. Tadeusza Kościuszki. - Nie wystarczy zdać go na poziomie podstawowym, by dostać się na wybraną uczelnię. Trzeba zdawać dodatkowe przedmioty na poziomie rozszerzonym.

Dlatego wielu z nich zadeklarowało dodatkowe przedmioty, dzięki którym mogą dostać się na wybrane uczelnie i kierunki. Licealiści chodzą też na dodatkowe zajęcia, by solidnie przygotować się do najważniejszego egzaminu w życiu.

- Sześć razy w tygodniu chodzę na pozalekcyjne zajęcia, które średnio zabierają mi dwie godziny dziennie. Wydaję na nie około 300 złotych - zdradza uczennica I LO.

W tym roku z nieobowiązkowych przedmiotów najczęściej wybierana jest geografia i wiedza o społeczeństwie. W powiecie bielskim ten pierwszy przedmiot zdaje 157 uczniów.

Dużą popularnością cieszą się także biologia i chemia. Podobnie jak było to w poprzednich latach, spośród języków obcych największe wzięcie ma angielski i rosyjski. Trzeci w rankingu popularności jest język niemiecki.

- Matura z historii jest trudna. Trzeba kojarzyć wiele faktów, mieć orientację w historii politycznej, gospodarczej i historii kultury naszego kraju i świata. Aby zdać maturę nie wystarczy dobry nauczyciel. Do sukcesu prowadzi tylko systematyczna nauka i nie odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę - uważa nauczyciel historii Włodzimierz Wawulski.

Walka o jak najlepsze wyniki potrwa trzy tygodnie. W tym czasie maturzyści będą zdawać wiele egzaminów. Wystartują w piątek, 4 maja, o godzinie 9. Matury zakończą się 25 maja.

Co wybrali maturzyści

angielski: 520 uczniów
rosyjski: 271 uczniów
geografia: 157 uczniów
wos: 131 uczniów
biologia: 130 uczniów
chemia: 105 uczniów
fizyka i astronomia: 49 uczniów
niemiecki: 43 uczniów
historia 25 uczniów
informatyka: 7 uczniów
francuski: 3 uczniów
historia sztuki: 2 uczniów
hiszpański: 2 uczniów

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny