Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz zysk bez ryzyka

Redakcja
Dzięki temu powiększamy swoje oszczędności i dbamy o ich bezpieczeństwo. Wpłacając pieniądze na lokatę lub konto nie ponosimy żadnego ryzyka. Są to niewątpliwie najbezpieczniejsze produkty bankowe.

Na tej transakcji zyskuje również bank, gdyż oszczędności klientów są jednym z tańszych źródeł pozyskiwania kapitału bankowego.

Które z ofert bankowych są bardziej korzystne w przypadku inwestowania pieniędzy? W tym artykule szczególną uwagę zwrócimy na konto oszczędnościowe i lokatę bankową - ich wady i zalety.

Lokata bankowa to najprostsza forma inwestowania wolnych funduszy. Założenie lokaty nie wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia w sferze finansowej. Jedną z najważniejszych i najistotniejszych zalet tej oferty jest niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty. Wystarczy nam kwota nawet 500 zł.

Większość banków oferuje na lokatach stałe oprocentowanie, dzięki czemu możemy z góry obliczyć ile zarobimy. Najczęściej obowiązuje zasada: im dłuższy czas trwania lokaty, tym wyższe odsetki. Pamiętajmy jednak, by czas trwania lokaty dostosować do naszych potrzeb. Negatywną stroną tego produktu jest możliwość utraty odsetek w przypadku zerwania lokaty przed terminem.

W odpowiedzi na ograniczenia, jakimi charakteryzują się lokaty bankowe, banki wprowadziły w swojej ofercie konta oszczędnościowe. Od zawsze cieszyły się one zainteresowaniem klientów. Największą zaletą kont oszczędnościowych jest wysokie oprocentowanie w stosunku do standardowych rachunków. Konto oszczędnościowe może przynieść nam dochód zbliżony do tego z lokat. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy naszych pieniędzy zamrażać na określony czas.

Coraz więcej banków proponuje klientom konta oszczędnościowe oparte na dziennej kapitalizacji, przy których unikniemy płacenia tzw. podatku Belki. Takie dopisywanie odsetek powoduje każdego dnia na naszym koncie oprocentowanie od wyższego kapitału.
Wadą takiej oferty jest częste ograniczanie przez banki liczby bezpłatnych przelewów, które możemy wykonać w ciągu miesiąca. Czasami zdarza się, że musimy ponieść dodatkowe opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego w przypadku zmniejszenia wysokości salda pieniędzy poniżej ustalonego poziomu.

Niekiedy wysokie oprocentowanie kont oszczędnościowych dotyczy tylko bardzo wysokich kwot, np. powyżej 100 000 zł lub jest naliczane wyłącznie w okresie promocyjnym.
Możliwość korzystania z konta oszczędnościowego najczęściej uzależniona jest od posiadania rachunku osobistego w tym samym banku. Atrakcyjne parametry konta nie muszą jednak iść w parze z dobrym rachunkiem podstawowym. I odwrotnie.

Co wybrać - lokatę czy konto? Jeśli odpowiemy sobie na pytanie, w jakim celu oszczędzamy, znacznie łatwiej będziemy mogli wybrać optymalny dla nas produkt. Oczywiście, możemy też na przykład korzystać z dwóch ofert bankowych jednocześnie.

Nie trzymaj swoich oszczędności w domu, w przysłowiowej skarpecie. To się po prostu nie opłaca. Tym bardziej, że obecne na polskim rynku banki proponują wiele przeróżnych możliwości oszczędzania pieniędzy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny