Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz firmę? Wygraj milion

Redakcja
Adam Kowalczuk, prezes Podlaskiego Funduszu Kapitałowego
Adam Kowalczuk, prezes Podlaskiego Funduszu Kapitałowego
Z Adamem Kowalczukiem, prezesem Podlaskiego Funduszu Kapitałowego rozmawia Maryla Pawlak-Żalikowska

Ogłosiliście Państwo konkurs „Kapitał na rozwój”. Można w nim wygrać nawet milion złotych na dofinansowanie inwestycji w formie objęcia przez Podlaski Fundusz Kapitałowy mniejszościowego udziału w kapitale spółki, udzielenia pożyczki lub leasingu środków trwałych. Jakie są kryteria oceny projektu?

 

Adam Kowalczuk, prezes PFK: Przy ocenie projektów przede wszystkim liczą się dwa aspekty : sam pomysł oraz osoby które zajmą się jego realizacja. PFK ocenia szanse powodzenia projektu przeprowadzając analizę każdego pomysłu. Drugim kluczowym kryterium są osoby które są zaangażowane w projekt: ich znajomość tematu, branży w której zamierzają działać oraz doświadczenie będą wysoko punktowane przy ocenie oferty. Głównym kryterium wyboru pomiędzy poszczególnymi projektami jest szacowany wpływ inwestycji PFK na przyrost wartości firmy w określonym przedziale czasu, np. w okresie 5 lat.

 

Co oznacza objęcie przez PFK mniejszosciowego udziału w firmie w zamian za wsparcie finansowe? Do jakiego stopnia ogranicza to samodzielność przedsiębiorstwa?

PFK jest inwestorem finansowym z założenia nie ingerującym w bieżące zarządzanie firmą. Chcemy też, aby to dotychczasowi właściciele zachowali większość udziałów po wejściu PFK.

Jeżeli inwestujemy w spółkę to oznacza, że rozumiemy biznes, akceptujemy osoby, które mają nią zarządzać oraz wierzymy w przedstawione projekcje. Jeżeli firma działa sprawnie to dlaczego mielibyśmy to zmieniać? Często o naszej decyzji inwestycyjnej decyduje wypracowany i sprawdzony w praktyce, często unikatowy sposób działania i jest to traktowane jako ważna część wartości firmy.

Jeżeli firma radzi sobie również z zagadnieniami marketingowymi i finansowymi to nasza ingerencja ogranicza się do kontroli wyników spółki poprzez uczestnictwo w radach nadzorczych a doradztwo dotyczy bardziej zagadnień strategicznych.

Tym różnimy się od inwestora branżowego, który często wchodząc kapitałowo do firmy stara się narzucić swój styl działania, w efekcie czego firma wtapia się w większy organizm, zyskuje kapitał ale traci swój „charakter” i dynamizm działania.

Zaangażowanie PFK wzrasta jeżeli wyniki znacznie odbiegają od oczekiwań. Jest to jednak naturalne i nie może być traktowane jako utrata niezależności lecz jako wspólne wysiłki właścicieli we wspólnym interesie.

 

Jakie są zalety wejścia firmy w tego rodzaju współpracę z PFK, poza korzystaniem z kapitału i co fundusz z tego ma?

Obecność inwestora finansowego sprawia, że wzrasta wiarygodność firmy w oczach innych instytucji finansowych, a także jest pozytywnym sygnałem dla potencjalnych kontrahentów. Jeżeli do firmy wchodzi inwestor spoza branży to znaczy, że widzi w niej potencjał rozwoju. Jest też potwierdzeniem, że firma została zweryfikowana pod względem prawnym, podatkowym i finansowym.

Kolejną korzyścią jest wpływ projektu na zaangażowanie personelu w działalność firmy. Załoga jest świadkiem rozwoju firmy, uczestniczy w nim i czuje że jest częścią mocniejszego organizmu.

PFK z racji swojej działalności ma niewielkie pojęcie o działalności podstawowej firmy, o procesach technologicznych ale swoją wiedzą może wesprzeć działania marketingowe a jeszcze mocniej sferę finansową.

Oprócz pomocy przy opracowaniu strategii marketingowej i zarządzaniu finansami firma może liczyć na wsparcie w innych dziedzinach takich jak: doskonalenie systemu informatycznego, tworzenie systemu controllingu, dobór kadry kierowniczej, kształtowanie efektywnej struktury organizacyjnej, itd.

Co fundusz z tego ma ? PFK ponosi ryzyko równorzędne z pozostałymi wspólnikami i otrzymuje proporcjonalne do swego udziału korzyści. Jeśli projekt się powiedzie to ma to co wszyscy wspólnicy spółki , czyli jest właścicielem udziałów o wartości znacząco przewyższającej zainwestowane środki. Dodatkowo fundusz, tak jak pozostali wspólnicy, może liczyć na dywidendę. Jeśli natomiast projekt zakończy się fiaskiem to fundusz ponosi konsekwencje takie jak wszyscy wspólnicy.

 

Jeżeli wygrana w konkursie oznaczałaby pożyczkę, to na jakich zasadach? Może lepiej sięgnąć po pieniądze z banku?

Należy pamiętać o tym, że nie ma możliwości uzyskania pożyczki ani leasingu od PFK bez objęcia przez PFK udziałów w firmie. Jeżeli jesteśmy wspólnikiem w spółce to udzielamy pożyczki na zasadach preferencyjnych - np. nie są wymagane dodatkowe zabezpieczenia. Można powiedzieć, że oferta PFK nie stanowi konkurencji dla typowych produktów bankowych. Może ją natomiast uzupełniać.

Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na stronie internetowej: www.konkurspfk.pfrr.pl

Dyżur eksperta W poniedziałek (20 kwietnia) w godz. 11-12 pod numerem telefonu (0 85) 7487 453 Adam Kowalczuk, prezes PFK bedzie czekał na Państwa pytania związane zarówno z konkursem, jak i innymi dziedzinami działalnosci funduszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny