Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Marzy mi się uczelnia XXI wieku” – prof. Tadeusz Bełdowski. Centrum Historii Politechniki Białostockiej otworzyło wyjątkową wystawę

OPRAC.: PL>an
Politechnika Białostocka 30.11.2022
Politechnika Białostocka 30.11.2022 Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka
Profesor Tadeusz Bełdowski to postać wyjątkowa, przez 10 lat rektorowania zamienił niewielką uczelnię w prężny ośrodek myśli technicznej. Dzisiaj Politechnika Białostocka jest znana i szanowana w kraju i poza jego granicami. Centrum Historii Politechniki Białostockiej otworzyło właśnie wystawę pn. „Marzy mi się uczelnia XXI wieku” – prof. Tadeusz Bełdowski. Ten wieloletni szef uczelni nazywany był rektorem wizjonerem.

Wystawa na Politechnice Białostockiej.

Od wczoraj (30.11) dzięki Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego można poznać bliżej postać wybitnego człowieka jakim był prof. Tadeusz Bełdowski.
Wystawę otworzyli:

  • dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej
  • dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, Dyrektor Centrum Historii
  • dr hab. inż. Andrzej Butarewicz, prof. PB, z Katedry Chemii, Biologii i Biotechnologii Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej - kuzyn profesora Tadeusza Bełdowskiego

Zobacz również: Politechnika Białostocka zainaugurowała nowy rok akademicki 2022/2023

Na wystawie „Marzy mi się uczelnia XXI wieku” zobaczyć można:

  • fotografie
  • wywiady
  • artykuły prasowe
  • dokumenty

Zwiedzający będą mogli zasiąść w zaaranżowanym gabinecie rektora Tadeusza Bełdowskiego, zobaczyć jego popiersie i portret. Częścią wystawy jest także film z wypowiedziami osób, które współpracowały z profesorem Bełdowskim, studiowały i pracowały za czasów jego kadencji, a także – przedstawicieli obecnych władz Politechniki.

Prof. Tadeusz Bełdowski - rektor wizjoner

Za kadencji prof. Tadeusza Bełdowskiego (1971-1981) urzeczywistniła się wizja budowy miasteczka akademickiego pomiędzy ulicami Wiejską, Zwierzyniecką i Świerkową. Uruchomiony został także nowy kierunek studiów – inżynieria środowiska, powstał Instytut Architektury, rozwijała się współpraca międzynarodowa. W 1974 roku Wyższa Szkoła Inżynierska zostaje Politechniką Białostocką – największą uczelnią techniczną w makroregionie północno-wschodnim (jak pisały ówczesne media).

Kiedy rozpoczynałam studia w Politechnice Białostockiej, prof. Tadeusz Korneliusz Bełdowski był już prawdziwą legendą – wspomina dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Wielokrotnie słyszałam, ile nasza uczelnia zawdzięcza osobistemu zaangażowaniu pana profesora.

Rektor Bełdowski był wybitnym specjalistą z zakresu elektrotechniki. Dzięki niemu Białystok stał się znaczącym ośrodkiem obliczeniowym w skali całego kraju.

- Z rektorem Bełdowskim spotkałem się w 1970 roku, jeszcze jako student na Wydziale Elektrycznym – wspomina inż. Cezary Citko, dyrektor Centrum Komputerowych Sieci Rozległych Politechniki Białostockiej. – Miałem z nim zajęcia, także przez 5 lat był kontakt taki osobisty. W październiku 1975 roku zostałem przyjęty do pracy w Politechnice Białostockiej, dlatego że pojawiła się możliwość otrzymania komputera Odra 1305. Wtedy to był hit.

Politechnika Białostocka 30.11.2022
Politechnika Białostocka 30.11.2022 Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka

Profesor Tadeusz Bełdowski doceniał wagę funkcjonowania studiów architektonicznych w uczelni technicznej.

- Pan profesor w momencie, kiedy mnie przyjmował, posadził mnie u siebie w gabinecie (...) i wtedy mi wytłumaczył rzecz, którą ja pamiętam do dzisiaj, że on uważa po prostu, że wieczorowa szkoła inżynierska, czy w ogóle szkoła inżynierska, jeżeli chce być politechniką, a takie ambicje były, to musi mieć architekturę, bo architektura jest tą kropką nad i, która podnosi rangę szkoły inżynierskiej do rangi politechnicznej. Architektura została powołana w roku 1975.
- wspomina Jerzy Hermanowicz, historyk sztuki, długoletni pracownik Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

Poznaj politechnikę:

Dzisiejsi pracownicy Politechniki Białostockiej wspominają bardzo ciepło także ludzki wymiar pierwszego rektora Politechniki Białostockiej.

– To był ciekawy i nietuzinkowy człowiek – wspomina pierwszego rektora Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Andrzej Butarewicz – Był bardzo konsekwentny i wymagający.

Prof. Butarewicz wspomina, że rektor Bełdowski był autorem podręczników akademickich, miał też już w latach 70. XX wieku olbrzymią wiedzę o energetyce jądrowej. W 1982 roku, profesor Bełdowsi został powołany na Wiceministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

Centrum Historii Politechniki Białostockiej

Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inżyniera Mirosława Bujanowskiego zostało otwarte 1 grudnia 2021 roku. Przez ten czas centrum zwiedziło około 500 osób, w tym było blisko 160 obcokrajowców, zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli władz uczelnianych, a także – osób prywatnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny