Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marta Skordzka. Mediatorka z UwB na medal

Marta Gawina
Swoje badanie w USA dr Marta Skrodzka rozpocznie w styczniu 2017 roku. Spędzi tam sześć miesięcy. Do Waszyngtonu poleci razem z córeczkami Marysią i Antosią.
Swoje badanie w USA dr Marta Skrodzka rozpocznie w styczniu 2017 roku. Spędzi tam sześć miesięcy. Do Waszyngtonu poleci razem z córeczkami Marysią i Antosią. Andrzej Zgiet
Prawniczka dr Marta Skrodzka otrzymała prestiżowe stypendium Fulbrighta. Przez pół roku będzie prowadzić badania na uczelni w Waszyngtonie.

To dla mnie bardzo duże wyróżnienie. O stypendium Fulbrighta marzyłam jeszcze jako studentka. Udało się - cieszy się dr Marta Skrodzka z Zakładu Prawa Międzynarodowego Prywatnego na Uniwersytecie w Białymstoku.

Dzięki temu prestiżowemu wyróżnieniu będzie mogła prowadzić badania naukowe w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie na Catholic University of America, Columbus School of Law w Waszyngtonie. Spędzi tu pół roku. Wizyta w USA rozpocznie się w styczniu przyszłego roku.

- Będę tam prowadzić badania dotyczące mediacji w sprawach gospodarczych. Tą tematyką zajmuję się również w Białymstoku - opowiada stypendystka. Z naszą uczelnią związana jest od kilkunastu lat. Najpierw studia, teraz praca. - Oczywiście zastanawiałam się nad studiami w innych miastach. Chciałam wyrwać się z domu. Ale ostatecznie wybór padł wydział prawa UwB. Zawsze cieszył się on bardzo dobrą opinią - przypomina pani doktor.

Od zawsze wiedziała, że chce być naukowcem. W końcu tradycje rodzinne zobowiązują. Jej tato jest profesorem historii, mama - nauczycielką. Na swoim koncie pani Marta ma wiele naukowych wyróżnień. Jest stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, została też odznaczona Medalem Ministra Sprawiedliwości za zasługi związane z rozwojem edukacji prawniczej. Od lat koordynuje prace Studenckiej Poradni Prawnej na UwB, współpracuje jako mediatorka z Podlaskim Centrum Arbitrażu i Mediacji.

O stypendium Fulbrighta musiała postarać się sama, pisząc m.in. odpowiedni projekt. Prestiżowe wyróżnienie przyznaje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta.

Wielkiem sukcesem młodej prawniczki jest też umiejętne łączenie pracy naukowej z rodziną. Marta Skrodzka ma dwie kilkuletnie córeczki - Marysię i Antosię. Dramatu rozłąki nie będzie. Dziewczynki polecą z mamą do USA.

- Będzie nam też towarzyszyć moja mama. W Polsce zostaje mąż, jest mu smutno, ale jako naukowiec i adwokat rozumie sytuację. Dołączy do nas pod koniec pobytu w USA - dodaje dr Skrodzka.

Prof. Krzysztof Szymański z europejskim patentem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny