Marszałek województwa podlaskiego w Podlaskim Klubie Biznesu - rozmowy o funduszach europejskich i strzał z muszkietu

Maryla Pawlak-Żalikowska
Wojciech Wojtkielewicz
O spotkaniu marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego w Podlaskim Klubie Biznesu (miniony piątek 15 marca) można na pewno powiedzieć, że przebiegło w atmosferze wzajemnej życzliwości i zrozumienia. Zaczęło się od przypomnienia życiorysu Artura Kosickiego – zarówno jako doktora prawa specjalizującego się w prawie budowlanym, samorządowca, ale też jako jednego z założycieli zespołu Fair Play Crew i tancerza zespołu Boys. A zakończyło wystrzałem z muszkietu Braci Kurkowych na cześć gospodarza regionu.

Na sali w Pałacu Hasbacha, który jest siedzibą Podlaskiego Klubu Biznesu, zasiedli przede wszystkim członkowie PKB, do którego to grona Artur Kosicki należy od lat - był szefem Konwentu klubu (jednak na czas pełnienia funkcji marszałka zawiesił swoje członkostwo w PKB, żeby – jak mówił na spotkaniu – dać tym wyraz, że reprezentuje w równej mierze wszystkich ludzi biznesu regionu skupionych w różnych organizacjach).
Zabierając głos Artur Kosicki napomknął, że „było trochę perturbacji i ciekawych zdarzeń zanim się ukonstytuowaliśmy jako zarząd województwa" i podkreślił, że za punkt honoru przyjął dotrzymać obietnic, jakie padły w kampanii wyborczej. Mówił m.in., że oczywiście zamierza ściągać do regionu inwestorów z zewnątrz, ale tak, żeby uzupełniali ofertę lokalnych firm a nie je stąd wypychali.

Dodał też, że jego kluczowym celem jest usprawnienie wydatkowania funduszy unijnych w regionie i widać już sukces w tym zakresie: - Jesteśmy już o dwa miejsca wyżej, nie na końcu listy pod tym względem – zauważył.

Czytaj też: Fundusze europejskie dla podlaskich firm. Miliony na innowacyjne projekty

Podkreślał, że w tym zakresie dużo zależy od przedsiębiorców, a on będzie słuchał wszystkich głosów dotyczących tego, jak usprawnić wydatkowanie unijnych pieniędzy.

Jako drugi temat gospodarczy, który szczególnie skupia jego uwagę, marszałek wymienił kwestię wdrażania Przemysłu 4.0 w regionie i innowacyjnej gospodarki: - Trzeba współpracować, żeby ruszyć się z ogona pod względem wskaźników makroekonomicznych.

- Jestem gotów przyjmować wszelkie uwagi, nawet cierpkie – zapewniał i przypomniał, że trwają właśnie konsultacje Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego przed jej aktualizacją. Kilkakrotnie podkreślał, że bardzo ważne jest włączenie się przedsiębiorców w tę wymianę informacji z UMWP, która może usprawnić wydatkowanie pieniędzy unijnych w kolejnym ich rozdaniu w latach 2021 – 2027: – Chcemy w was inwestować, żebyście wy inwestowali i tworzyli miejsca pracy… Nie chcemy narzucać rozwiązań, tylko czekamy na wnioski od was.

Czytaj też: System wsparcia ekoinnowacji w Podlaskiem. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego doskonali ofertę.

Zachęceni do dyskusji uczestnicy spotkania nie zasypali marszałka gradem pytań czy problemów.
Wśród kilku aktywnych gości był m.in. dr Anatoliusz Kopczuk z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, który skorzystał z okazji, żeby zaprosić marszałka do patronowania IV Kongresowi Liderów Zmian, który odbędzie się na początku kwietnia w Białymstoku, a którego ideą przewodnią kolejny już raz jest właśnie dostosowywanie się gospodarki podlaskiej do zmian narzucanych przez wymogi Przemysłu 4.0.
Prorektor WSFiZ zyskał od marszałka obietnicę zainteresowania tą propozycją.

Z kolei Marta Molska, jedyna kobieta w Podlaskiej Radzie Przedsiębiorczości, która kilka dni wcześniej ukonstytuowała się przy marszałku; właścicielka firmy działającej w powiązaniu z branżą IT, zapytała o możliwości wsparcia branży informatycznej regionalnymi funduszami europejskimi (w tej chwili praktycznie nie ma takiego bezpośredniego wsparcia – przyp. red.).

Czytaj też: Podlaska Rada Przedsiębiorczości przy marszałku już wybrana. Zobacz, w jakim składzie

Artur Kosicki odpowiedział, że w przyszłej perspektywie IT może się spodziewać wzięcia pod uwagę: - Będziemy nad tym pracowali. Czekam na państwa wnioski, żeby takie rozwiązania zapisać – zachęcał i przypomniał, że obecnie takim szerokim programem biorącym pod uwagę rozwiązania cyfrowe i dofinansowanym pieniędzmi z UE jest projekt Doliny Rolniczej 4.0.

Czytaj też: Klaster Technologiczny InfoTech w Białymstoku - reaktywacja (zdjęcia)

Najbardziej emocjonalne było wystąpienie Bogusława Falkowskiego, właściciela m.in. Sanatorium Augustów Pałac na wodzie poirytowanego brakiem możliwości pozyskania wsparcia finansowego na rozbudowę obiektu, który świadczy niezwykle pożądane przez ludzi usługi.

– W tej perspektywie finansowej nie było wsparcia uzdrowisk i sanatoriów – argumentował przedsiębiorca i opowiadał, że w jednym z konkursów, w jakim startował po fundusze zawsze przegrywa ze szpitalami, a w innym do zdobycia są tak małe pieniądze, że można za nie ewentualnie kupić koparkę a nie rozbudowywać sanatorium.
– Czy w przyszłej perspektywie pójdziemy w kierunku, żeby popularyzować Podlaskie jako region atrakcyjny pod względem turystyki uzdrowiskowej?.. Sama miejscowość Gołdap w woj. obok dostaje na te cele 62 miliony zł, a całe podlaskie – zero! – denerwował się Bogusław Falkowski, zaznaczając jednocześnie, że robi codziennie 1500 zabiegów rehabilitacyjnych dla całej okolicy, co jest symbolem ogromnego zapotrzebowania na te usługi.

- Nie widzę potrzeby wyłączania sanatorium z dofinansowania – komentował te uwagi Artur Łosicki i sygnalizował, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wstępnie zapowiadało w nowej perspektywie preferencje dla uzdrowisk . – Sprawdzimy, czy to się potwierdzi – zapowiadał marszałek i zaznaczał, że w tej sprawie kontaktował się także z burmistrzem Supraśla z posła o jego uwagi (Supraśl ma status uzdrowiska – przyp. red.)

Czytaj też: Marszałek województwa podlaskiego w Izbie Przemyslowo-Handlowej w Białymstoku. Przedsiębiorcy zasypali go uwagami na temat rozwoju regionu

W spotkaniu wzięły też udział Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości UMWP i Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, które przy tej okazji poinformowały, w jakich konkursach o unijne dofinansowanie mogą w tym roku jeszcze wziąć udział przedsiębiorcy. – W grudniu 2019 sejmik przyjmie aktualizację Strategii Rozwoju Woj. Podlaskiego – przypominała jeszcze raz dyrektor Sarosiek i zapraszała do zgłaszania wniosków czy to pisemnie czy online. – To ważny dokument, bo on będzie podstawą do negocjacji kolejnych programów wsparcia rozwoju zarówno krajowych, jak i unijnych.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oman
dobrze, że Żalka nie zaprosili
Dodaj ogłoszenie