MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek nagrodził Podlasian za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Paweł Krukowski/UMWP
Dyrygentka, artysta plastyk, badacze i pasjonaci lokalnej historii, pedagog artystyczna i muzealnik - to oni otrzymali nagrody marszałka. Docenienie zostali twórcy indywidualni, ale i zespoły ludowe oraz fundacja.

Działają w różnych obszarach, ale łączy ich jedno – tworzą i upowszechniają kulturę województwa podlaskiego. W środę, 14 grudnia, podczas uroczystej gali w białostockich Spodkach marszałek Artur Kosicki wręczył nagrodzonym statuetki i dyplomy. Każdy z laureatów otrzyma też po 10 tys. złotych.

To wielki zaszczyt móc przekazać państwu te nagrody. Jesteśmy z was dumni i jedyne, co mogę powiedzieć, to wyrazić wielkie podziękowania za waszą pasję, za waszą pracę i za to, że dzięki waszej działalności Podlaskie ma czym się szczycić – mówił marszałek.

Dodał, że w tym roku wspólnie z kapitułą podjęto decyzję o przyznaniu nagród wszystkim wnioskującym.

–Wpływ na to miał bardzo wysoki poziom prezentowany przez osoby zgłoszone do nagród. I cieszę się, że możemy z roku na rok wskazywać coraz więcej laureatów oraz nagradzać coraz wyższą kwotą – powiedział.

W tym roku nagrody trafiły do dziewięciu podmiotów. Są wśród nich, oprócz twórców indywidualnych, także zespoły ludowe i fundacja.

Za całokształt twórczości nagrodę otrzymała Marta Gredel-Iwaniuk – inicjatorka i opiekun artystyczny Studia Piosenki Estradowej, które od 15 lat działa przy Hajnowskim Domu Kultury i jest laureatem wielu konkursów i festiwali.

Wśród nagrodzonych znalazła się też znana miłośnikom muzyki dawnej dyrygentka Anna Moniuszko. To pomysłodawczyni i koordynatorka wielu przedsięwzięć muzycznych, m.in. cyklu koncertów ,,Muzyka Mistrzów baroku”, inicjatorka Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej oraz Międzynarodowego Konkursu Chóralnego ,,Cantu Gaudeamus” w Białymstoku.

– Bardzo dziękuję za to, że muzyka, którą ja kocham najbardziej, czyli muzyka dawna, muzyka barokowa, może – dzięki też wsparciu samorządu województwa podlaskiego – „kwitnąć” w Pałacu Branickich, i że możemy tę małą cegiełkę do życia kulturalnego Białegostoku dołożyć – podkreślała Anna Moniuszko.

Za całokształt 50-letniej pracy artystycznej został doceniony grafik, rysownik i malarz Władysław Pietruk. Od lat przenosi podlaskie zabytki i podlaską przyrodę na papier, dokumentując w ten sposób region. Wydał 49 tek z rysunkami architektury i przyrody oraz dwa albumy, m.in. „Architektura, Przyroda województwa podlaskiego”.

Decyzją kapituły laureatem tegorocznej nagrody została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. Organizacja dba o zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wiedzy historycznej południowej części regionu. Jej członkowie zdobywają fundusze na renowacje zabytków, na prowadzenie działalności edukacyjnej i wydawniczej. A jak przyznała prezes fundacji Barbara Babulewicz, „10 tys. zł nagrody od marszałka bardzo wspomoże fundację”.

Kolejnym laureatem został podlaski dziennikarz i publicysta, badacz i pasjonat lokalnej historii, redaktor naczelny białoruskiego społeczno-kulturalnego miesięcznika ,,Czasopis” Jerzy Chmielewski. Zajmuje się działalnością redaktorską, publicystyczną i badawczą na rzecz zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości białoruskiej.

Ten potencjał i wkład w rozwój rodzimej kultury doceniła też kapituła nagrody, bo wśród laureatów znalazły się dwa zespoły z Hajnowskiego Domu Kultury kultywujące polskie i białoruskie tradycje ludowe. Chodzi o Zespół Pieśni HDK ,,Echo Puszczy” oraz Zespół Tańca Ludowego ,,Przepiórka”.

,,Echo Puszczy” to zespół, który od 40 lat promuje, pielęgnuje i podtrzymuje podlaskie tradycje kulturowe związane ze śpiewem. Koncertuje w Polsce, Białorusi Litwie, Estonii, Słowacji, Czechach i Grecji. W swoim repertuarze znajduje miejsce na polskie i białoruskie utwory wyrosłe z tradycji i języków obydwu kultur.

Natomiast istniejąca od 30 lat „Przepiórka” bierze udział w turniejach, konkursach i festiwalach tańca w Polce i za granicą. Grupę tworzą dzieci i młodzież w różnym wieku. Repertuar zespołu stanowią tradycyjne pieśni i tańce w języku polskim, białoruskim i ukraińskim.

W tym roku za działalność naukowo-historyczną została też uhonorowana językoznawczyni, badaczka gwary łomżyńskiej i nazwisk łomżyńskich, regionalistka dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz.

Wśród nagrodzonych znalazła się również kustosz muzealny Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej. Jest autorką kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Zainicjowała wprowadzenie do pracy w muzeum nowych form edukacyjnych i popularyzatorskich, a także działań z zakresy historii ożywionej. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw muzealnych. Jest współautorką nowoczesnych, multimedialnych wystaw historycznych. Autorka scenariuszy kilkunastu widowisk i rekonstrukcji historycznych, gier miejskich i akcji społecznościowych.

Uroczystość uświetnił występ artystów Opery i Filharmonii podlaskiej - zespołu Consonance Trio.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Shownews - Tatiana Okupnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny