Była to okazja, by wymienioc sięswoimi doświadczeniami w kwestii aktywizacji kobiet w działaniach lokalnych oraz w tworzeniu warunków sprzyjających ich rozwojowi.
Marszałek Łukasz Prokorym mówi, że to docenienie tych gmin, które mają jak najwięcej kobiet w radach gmin, na stanowiskach kierowniczych w urzędach i jednostkach organizacyjnych ale też gmin, które mają w swej działalności programy profilaktyczne w kontekście zdrowia kobiet oraz programy, które wspierają rodzinę i miejsce młodych matek na rynku pracy.
- Warto doceniać takie projekty i takie gminy – uważa marszałek Łukasz Prokorym. I dodaje: - Współpracę z kobietami zawsze wspominam jako coś, co ubogacało dany organ, czy to radę miasta, czy teraz sejmik i zarząd województwa. Współpraca z kobietami cechowała się tym, że wspierały swoją wiedzą organy wykonawcze czy uchwałodawcze.
Prezydent Tadeusz Truskolaski uważa, że miasto Białystok ma dobre wskaźniki jeżeli chodzi o zatrudnienie kobiet. W urzędzie miejskim ponad 67 proc. to są kobiety. W radzie miasta kobiety stanowią 40 proc. przewodnicząca też jest kobietą.
- Myślę, że znaczącym krokiem jeśli chodzi o pokazanie roli kobiet było powołanie nie tak dawno Rady Kobiet przy prezydencie miasta – dodaje Tadeusz Truskolaski, włodarz Białegostoku.
Na koniec poprzedniej kadencji otrzymał od pań dziesięć postulatów, z których pierwszy i ostatnio zostały zrealizowane. Pierwszy było powołanie rady na następną kadencję a ostatni, by jednym z wiceprezydentów była kobieta.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 12 gmin. Liderami gmin, gdzie aktywizacja kobiet zasługuje na uznanie zostały:
miasto Białystok,
gmina Boćki,
gmina Ciechanowiec,
powiat moniecki.
Wyróżnienia:
miasto Bielsk Podlaski,
gmina Choroszcz,
gmina Dąbrowa Białostocka,
gmina Hajnówka,
gmina Łapy,
gmina Wasilków.
Podziękowania:
miasto Łomża.
- Wyróżniamy się tym, że całą gminą rządzą kobiety. Do niedawna przewodniczącą rady gminy była kobieta. Dyrektorki to kobiety, zastępca wójta to kobieta. Dzielimy życie zawodowe i rodzinne, zastępca wójta jest w tej chwili na macierzyńskim. Od samego początku funkcjonowania w samorządzie dbałam o to, żeby w gminie tworzyć warunki godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Gmina Boćki była jedną z pierwszych gmin w województwie podlaskim, która otrzymała środki w ramach programu Kapitał Ludzki na przedszkole miejskie. Za chwilę będziemy tworzyć żłobek – komentuje Dorota Kędra-Ptaszyńska, wójt gminy Boćki.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?