MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Artur Kosicki: 105 proc. celu w RPO. B. wicemarszałek Maciej Żywno: To myśmy przygotowali grunt

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Dyrektorka departamentu rozwoju regionalnego Joanna Sarosiek mówi, że o ile Regionalny Program Operacyjny możemy do 2023 roku, to na każdy rok mamy wyznaczoną ilość środków, które musimy rozliczyć w Komisji Europejskiej.
Dyrektorka departamentu rozwoju regionalnego Joanna Sarosiek mówi, że o ile Regionalny Program Operacyjny możemy do 2023 roku, to na każdy rok mamy wyznaczoną ilość środków, które musimy rozliczyć w Komisji Europejskiej. Tomasz Mikulicz
Wicemarszałek poprzedniej kadencji Maciej Żywno twierdzi, że to zarząd PO-PSL przygotował grunt dla obecnej ekipy rządzącej. A ta chwali się, że w połowie roku udało się osiągnąć 105 procent celu, jaki był wyznaczony Podlaskiemu do końca 2019 roku jeśli chodzi o Regionalny Program Operacyjny.

Cieszę się, że już teraz, w połowie roku, udało się osiągnąć 105 procent celu, jaki był wyznaczony Podlaskiemu do końca 2019 roku. To świadczy o tym, że realizacja Regionalnego Programu Operacyjnego idzie zgodnie z planem i że nasze województwo nie jest zagrożone utratą funduszy unijnych, tak jak to miało miejsce jeszcze w 2018 roku – mówi marszałek województwa Artur Kosicki.

Wsparcie dla przedsiębiorstw: Ponad 120 milionów złotych na rozwój przedsiębiorczości w Podlaskiem[/a]

Stwierdził, że obecnie nasz region zajmuje 10. miejsce wszystkich szesnastu województw, nasz region zajmuje 10 miejsce, jeśli chodzi o realizację zasady n+3.

- Czyli zasady, w myśl której urząd ma trzy lata od momentu zaciągnięcia zobowiązania na rozliczenie określonej puli środków unijny. O ile Regionalny Program Operacyjny możemy rozliczyć do 2023 roku, to na każdy rok mamy wyznaczoną ilość środków, które musimy rozliczyć w Komisji Europejskiej - dopowiada dyrektorka departamentu rozwoju regionalnego Joanna Sarosiek.

Natomiast Artur Kosicki dodaje, że w listopadzie zeszłego roku województwo było na ostatnim miejscu. - Awans to efekt przyspieszenia kontraktacji i działań związanych z płatnościami, to także efekt znakomitej pracy departamentu rozwoju regionalnego i pozostałych departamentów odpowiedzialnych za realizację programu - mówi.

O budżecie województwa: [a]https://poranny.pl/budzet-wojewodztwa-podlaskiego-2019-projekt-zostal-przygotowany-ale-uchwali-go-juz-nowy-sejmik-wojewodztwa/ar/13681996

Wicemarszałek poprzedniej kadencji Maciej Żywno komentuje, że w listopadzie zeszłego roku na konferencji z przedstawicielem Komisji Europejskiej Wolfgangiem Munchem informował, iż środki nie są zagrożone.

- A co więcej, w listopadzie 2018 roku, wykonaliśmy niezbędne wyniki, które do końca roku zostały tylko jeszcze bardziej poprawione. Komitet monitorujący nasz program regionalny niespełna dwa tygodnie temu przyjął i ocenił wdrażanie środków unijnych w 2018 roku jako bardzo dobre. O dziwo, w obecności dzisiejszych władz regionu i także przedstawicieli Komisji Europejskiej - mówi.

W zeszłym roku minister nie oceniał naszego regionu najlepiej: Województwo podlaskie straci unijne wsparcie? Rząd wpisuje nas na czarną listę. Wicemarszałek Maciej Żywno mówi o kłodach

Dodaje, że w zeszłym roku zarząd PO-PSL zamykał też starą perspektywę 2007-13 i nie musiał zwracać żadnych unijnych pieniędzy. - Zatem grunt dla obecnej ekipy rządzącej przygotowaliśmy bardzo dobry, rozwiązując najtrudniejsze problemy. Cieszy zatem to, że są one nadal wdrażane - mówi.

Poprzedni zarząd zakładał, że zasadę n+3 osiągnie już z końcem marca 2019 roku. - Obecny zarząd chwali się, że osiągnął ją w połowie czerwca, to jednak cieszy, że nie ma większego opóźnienia - podkreśla Maciej Żywno.

Od początku realizacji programu (czyli 2014 roku) do 6 czerwca 2019 roku ogłoszonych zostało 459 konkursów oraz 67 naborów pozakonkursowych. Wpłynęło na nie 3 918 wniosków poprawnych pod względem formalnym. Podpisanych zostało 1615 umów o dofinansowanie projektów o wartości 5,1 mld zł i kwocie dofinansowania wynoszącej prawie 3,4 mld zł, co stanowi ponad 65 procent alokacji programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny