MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2019. Sąd uchylił decyzję burmistrza o zakazie marszu (zdjęcia, wideo)

(ika)
- Zakaz nie może wynikać z tego, że organ władzy publicznej nie akceptuje stanowiska osób biorących udziału w zgromadzeniu - podkreślał sędzia Kozłowski.
- Zakaz nie może wynikać z tego, że organ władzy publicznej nie akceptuje stanowiska osób biorących udziału w zgromadzeniu - podkreślał sędzia Kozłowski. P. Sawczuk
- W polskim systemie prawnym organizowanie pokojowych zgromadzeń i uczestniczenie w nich zaliczone zostały do wolności konstytucyjnych - uzasadniał sędzia Piotr Kozłowski z Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Sąd dodał, że państwo ma obowiązek zapewnienia możliwości realizacji tej wolności, a zadaniem organów władzy publicznej (ani sądu), nie jest analizowanie haseł, idei lub treści, które nie naruszają prawa.

- Zakaz nie może wynikać z tego, że organ władzy publicznej nie akceptuje stanowiska osób biorących udziału w zgromadzeniu - podkreślał sędzia Kozłowski.

W uzasadnieniu wyroku wskazał, że wolność zgromadzeń nie jest co prawda absolutna, ale jej ograniczanie powinno być traktowane jako absolutny wyjątek. Powinno opierać się na uzasadnionych przesłankach, a nie na przypuszczeniach bądź spekulacjach. A tak - zdaniem sądu - jest w tym przypadku.

W aktach sprawy nie ma bowiem dowodów, na to, że istnieje bezpośrednie zagrożenie publicznego bezpieczeństwa lub porządku - to byłby powód do zakazania marszu.

Marsz w Hajnówce zaplanowano na 23 lutego. Ma się odbyć po raz czwarty, a jego trasa przechodzi obok prawosławnego soboru pw. Świętej Trójcy.

Burmistrz Hajnówki swoją decyzję uzasadniał nie tylko wrogim i prowokacyjnym przekazem marszu wobec mniejszości białoruskiej, ale także podejrzeniami zachowań sprzecznych z prawem podczas marszu w 2018 r. Prokuratura prowadzi bowiem śledztwo w sprawie propagowania symboli faszystowskich i nawoływania do nienawiści na tle narodowym i religijnym. Chodzi o symbole krzyża celtyckiego, trupie główki z piszczelami. Uczestnicy mieli też wznosić okrzyki „Narodowa Hajnówka”, gloryfikowali kapitana Romualda Rajsa ps. Bury. Jego postać budzi duże kontrowersje. Oddział pod dowództwem „Burego” dokonał pacyfikacji kilku wsi w okolicach Bielska i Hajnówki. Zginęło w nich 79 osób w tym kobiety i dzieci, nawet noworodki.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2018. Policja użyła siły (zdjęcia, wideo)

Sąd okręgowy stwierdził, że toczące się śledztwo nie świadczy, że i w tym roku również dojdzie do naruszenia norm prawnych.

- Jeżeli czyn taki zostanie popełniony w trakcie lub w związku ze zgromadzeniem, organy państwa odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa (tj. policja, straż gminna - przyp. red.) dokonają zatrzymania osoby lub osób dopuszczających się czynu zabronionego - skwitował sąd.

Decyzja o uchyleniu zakazu marszu nie jest prawomocna. Stronom przysługuje odwołanie do sądu wyższej instancji. Mają na to 24 godziny.

Oprócz marszu , zapowiedziano tez kontrmanifestacje: marsz pod hasłem "Każdy inny, wszyscy równi" oraz akcję "Wiecznaja pamiat" . Obie mają na celu upamiętnienie ofiar zamordowanych przez oddział Burego.

Burmistrz Hajnówki zakazał Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce [treść uzasadnienia]
- Wiemy, że będą kontrmanifestacje. Dlatego też prosimy inne strony, aby uszanowali nasze zdanie, uszanowali naszą manifestację, nie prowokowali i nie zakłócali naszego zgromadzenia. Żeby nie było takiej sytuacji jak w poprzednim roku, kiedy to obywatele RP pod soborem wszczynali awantury – apelowała Barbara Poleszuk, organizatorka Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych. - Z naszej strony będziemy dbali o to, żeby było przede wszystkim bezpiecznie, żeby nie było żadnych zamieszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2019. Sąd uchylił decyzję burmistrza o zakazie marszu (zdjęcia, wideo) - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny