Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Marsz równości w Białymstoku. Czy w centrum miasta spotkają się uczestnicy marszu równości i pikniku rodzinnego?

(mg)
17 07 2019 bialystok konferencja katarzyna rosinska teczowy bialystok marsz rownosci fot piotr sawczuk / polskapress
17 07 2019 bialystok konferencja katarzyna rosinska teczowy bialystok marsz rownosci fot piotr sawczuk / polskapress Piotr Sawczuk
To nie myśmy spowodowali ferment w mieście, tylko marszałek i środowiska prawicowe - uważa Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku, który organizuje w sobotę marsz równości. W tym samym czasie na pałacowym dziedzińcu ma odbyć się rodzinny piknik marszałka. Jego uczestnicy też mają przemaszerować przez miasto. Pozostaje pytanie, czy zrobią to legalnie.

Piknik rodzinny organizowany przez marszałka województwa ma być kontrą do marszu równości. Obydwie imprezy zostały zaplanowane na sobotę. Wprawdzie marszałek przeniósł piknik z Rynku Kościuszki na dziedziniec Pałacu Branickich, ale międzyczasie poinformował urząd miejski o przemarszu uczestników imprezy od kościoła św. Rocha. Istnieje możliwość, że w tym czasie przez centrum będzie przechodził marsz równości, który został zgłoszony do urzędu miejskiego jako pierwszy.

W środę odbyło się spotkanie w magistracie w sprawie przemarszu marszałka.

- Jego organizacja musi opierać się na konkretnej podstawie prawnej. Organy władzy publicznej nie podlegają ustawie Prawo o zgromadzeniach. Nie oznacza to jednak, że są poza prawem. Wręcz przeciwnie. Jak stanowi art. 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa – mówił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

- Podczas spotkania przedstawiciele marszałka Artura Kosickiego, z zastępcą gabinetu marszałka Robertem Jabłońskim na czele, nie wskazali żadnej podstawy prawnej umożliwiającej odbycie się marszu - podkreśla Urszula Boublej rzeczniczka prezydenta miasta. - Pomimo że uważamy idee głoszone w marszu za ważne i istotne dla mieszkańców Białegostoku, to niestety obiektywnie nie jest możliwe bezpieczne i zgodne z prawem zrealizowanie przemarszu w podanym przez marszałka terminie i lokalizacji - dodaje.

Przypomina, że celem przemarszu wyrażanym przez Marszałka ma być „zapewnienie mieszkańcom sprawnego i bezpiecznego dotarcia na piknik rodzinny.

- Przeczy mu dostępna powszechnie wiedza o licznych ok. 44 zgromadzeniach, w tym 22 na trasie lub w pobliżu organizowanego przemarszu - dodaje rzeczniczka.

- Nie ukrywam, że trochę mnie to bawi, że marsz równości, który walczy o równe prawa nas wszystkich wzbudza takie przerażenie środowisk prawicowych. Jest to sytuacja paranoidalna i wyraz bezsilności ze strony tych środowisk - uważa Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku, który organizuje marsz równości.

Zapewnia, że marsz równości z nikim nie walczy i nie jest przeciwko żadnej religii. - Marsz równości jest za tym, byśmy wszyscy mieli równe prawa. Jeżeli środowiska prawicowe chcą na siłę szukać sobie wroga, to niech go szukają tam, gdzie on faktycznie jest - podkreśla Katarzyna Rosińska.

Podaje główne postulaty marszu równości: skuteczna ochrona przed przemocą, dyskryminacją i wykluczeniem, małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, niezależnie od płci, rzetelna edukacja seksualna i antydyskryminacyjna prawem każdego człowieka, czy wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści.

Organizatorzy marszu przygotowali też szczegółowy regulamin imprezy. Zabronione będzie m.in. głoszenie haseł i treści nie znajdujących pokrycia w ideach marszu lub godzących w imię osób trzecich.

W czasie imprezy będą przemawiać: pisarz Jacek Dehnel, artystka Ewa Chacianowska, Jakub Przybysz działacz Stowarzyszenia Tęczowy Białystok, czy Anna Pietrucha - działaczka społeczna. Głos zabierze też Katarzyna Rosińska.

Natomiast przeciwnicy marszu sięgają po coraz ostrzejsze środki. Na niektórych osiedlach pojawiły się ulotki porównujące społeczność LGBT do groźnej bakterii. Nawołują do pozostania w domach w trakcie marszu. Pod kontrowersyjną treścią podpisali się zaniepokojeni mieszkańcy Białegostoku.

Zobacz też: Katarzyna Rosińska o przebiegu i postulatach marszu równości w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny