Marsz równości w Białymstoku. Czy w centrum miasta spotkają się uczestnicy marszu równości i pikniku rodzinnego?

(mg)
17 07 2019 bialystok konferencja katarzyna rosinska teczowy bialystok marsz rownosci fot piotr sawczuk / polskapress Piotr Sawczuk
To nie myśmy spowodowali ferment w mieście, tylko marszałek i środowiska prawicowe - uważa Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku, który organizuje w sobotę marsz równości. W tym samym czasie na pałacowym dziedzińcu ma odbyć się rodzinny piknik marszałka. Jego uczestnicy też mają przemaszerować przez miasto. Pozostaje pytanie, czy zrobią to legalnie.

Piknik rodzinny organizowany przez marszałka województwa ma być kontrą do marszu równości. Obydwie imprezy zostały zaplanowane na sobotę. Wprawdzie marszałek przeniósł piknik z Rynku Kościuszki na dziedziniec Pałacu Branickich, ale międzyczasie poinformował urząd miejski o przemarszu uczestników imprezy od kościoła św. Rocha. Istnieje możliwość, że w tym czasie przez centrum będzie przechodził marsz równości, który został zgłoszony do urzędu miejskiego jako pierwszy.

W środę odbyło się spotkanie w magistracie w sprawie przemarszu marszałka.

- Jego organizacja musi opierać się na konkretnej podstawie prawnej. Organy władzy publicznej nie podlegają ustawie Prawo o zgromadzeniach. Nie oznacza to jednak, że są poza prawem. Wręcz przeciwnie. Jak stanowi art. 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa – mówił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

- Podczas spotkania przedstawiciele marszałka Artura Kosickiego, z zastępcą gabinetu marszałka Robertem Jabłońskim na czele, nie wskazali żadnej podstawy prawnej umożliwiającej odbycie się marszu - podkreśla Urszula Boublej rzeczniczka prezydenta miasta. - Pomimo że uważamy idee głoszone w marszu za ważne i istotne dla mieszkańców Białegostoku, to niestety obiektywnie nie jest możliwe bezpieczne i zgodne z prawem zrealizowanie przemarszu w podanym przez marszałka terminie i lokalizacji - dodaje.

Przypomina, że celem przemarszu wyrażanym przez Marszałka ma być „zapewnienie mieszkańcom sprawnego i bezpiecznego dotarcia na piknik rodzinny.

- Przeczy mu dostępna powszechnie wiedza o licznych ok. 44 zgromadzeniach, w tym 22 na trasie lub w pobliżu organizowanego przemarszu - dodaje rzeczniczka.

- Nie ukrywam, że trochę mnie to bawi, że marsz równości, który walczy o równe prawa nas wszystkich wzbudza takie przerażenie środowisk prawicowych. Jest to sytuacja paranoidalna i wyraz bezsilności ze strony tych środowisk - uważa Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku, który organizuje marsz równości.

Zapewnia, że marsz równości z nikim nie walczy i nie jest przeciwko żadnej religii. - Marsz równości jest za tym, byśmy wszyscy mieli równe prawa. Jeżeli środowiska prawicowe chcą na siłę szukać sobie wroga, to niech go szukają tam, gdzie on faktycznie jest - podkreśla Katarzyna Rosińska.

Podaje główne postulaty marszu równości: skuteczna ochrona przed przemocą, dyskryminacją i wykluczeniem, małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, niezależnie od płci, rzetelna edukacja seksualna i antydyskryminacyjna prawem każdego człowieka, czy wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści.

Organizatorzy marszu przygotowali też szczegółowy regulamin imprezy. Zabronione będzie m.in. głoszenie haseł i treści nie znajdujących pokrycia w ideach marszu lub godzących w imię osób trzecich.

W czasie imprezy będą przemawiać: pisarz Jacek Dehnel, artystka Ewa Chacianowska, Jakub Przybysz działacz Stowarzyszenia Tęczowy Białystok, czy Anna Pietrucha - działaczka społeczna. Głos zabierze też Katarzyna Rosińska.

Natomiast przeciwnicy marszu sięgają po coraz ostrzejsze środki. Na niektórych osiedlach pojawiły się ulotki porównujące społeczność LGBT do groźnej bakterii. Nawołują do pozostania w domach w trakcie marszu. Pod kontrowersyjną treścią podpisali się zaniepokojeni mieszkańcy Białegostoku.

Zobacz też: Katarzyna Rosińska o przebiegu i postulatach marszu równości w Białymstoku

Wideo

Komentarze 55

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fm
2019-07-17T19:14:29 02:00, Gość:

tak, a szczególnie jak eksponuja genitalia, a mordy maja umalowane na niebiesko i zielono-różowy kolorek. Truskolaski posłuchał ukraińskiej żydówki Oleny Dulkiewicz starej panny z dzieckiem Adamowicz - donosza Internauci z Gdańska...

2019-07-17T19:22:44 02:00, cryo:

masz Psichooju w amoku hejtowania natarczywe urojenia na tle seksualnym .... specjalisto od genitalii , smrodu i kału ..... taki magister fakalologii ... ale niestety nadal popełniasz karalne wykroczenia

Do wszystkich zainteresowanych , w tym prawników Pana Prezydenta Truskolaskiego

#32275 [„PiS wziął miliony” - billboardy kampanii PO robią furorę w Internecie [MEMY]. Internauci są bezlitośni!: post #32275] ~Gość~

Gość, dnia 11 Lip 2019 - 11:58 AM, napisał:

Oczywiście, że opiekun, skoro odmówił organizatorom robienie pikniku roidzinnego, a dał pozwolenie dla małp poprzebieranych i umalowanych..... Nie rozumiesz tego cryju tatusiu? to kiepsko z twoją łepetyną. A jak sie podlizujesz do Truskalaskiego hahaha. Jesteś malutki tchórz.

100% prawdy. Truskolaski jest podły."

poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-arcybiskup-tadeusz-wojda-metropolita-bialostocki-marsz

Gość 2 dni temu, 20:49

Jak rozummiem to jeden i drugi Truskolascy będa 'wiedli' ten marsz pederastów, pedofili,transwestytów i zoofili. Białostoczanie bijcie brawa Truskolaskim, zasłużyli.... ale jaja"

"2019-07-07T19:12:28 02:00, Gość:

Internauci proponują brac w ręce widły i przeganiac zboczeńców"

Gość3 dni temu, 19:14

Ogarnia jedno, wielkie obrzydzenie. Truskolaski to opiekun pederastów, zoofili, transwestytów itd."

artykuł 212 kodeksu karnego, dotyczący zniesławienia.

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

zamilcz w koncu pelowski imbecylu!

f
fm
marsz wyzszosci zboczencow nad normalnymi Ludzmi!
W
Woda slodka
2019-07-17T16:29:48 02:00, Gość:

Widzę, że Białystok ma szansę zostać jedynym miastem wojewódzkim (jeśli się nie mylę) bez tego marszu paradnego. Hura.

Zróbmy wszystko by tak właśnie się stało. Nie dajmy zcwelowac naszego miasta. Jak uda się nam to trzeba pomóc przywrócić godność wszystkim innym miastom w Polsce. W sobotę inni pomagają nam, a za jakiś czas my innym. Polska wolna od zboczeń!

c
cryo
..................Jak Polacy się nie podobają można zmienić sobie rodaków wyjeżdżając np. do Izraela, Rosji, Niemiec itd., tam się tylko miłują nikt nikogo nie gnębi, eksterminuje, marsze chodzą sobie jak chcą i kiedy chcą, LGTB ma się dobrze. Do widzenia.

kiedy masz pociąg ? ...pomachamy chusteczką ..... bo chyba nie chcesz zostać ...gnębić ...eksterminować ????

G
Gość
2019-07-17T21:22:29 02:00, Gość:

Bury, Łupaszka to aniołowie prawdy a w Hajnówce to wygląda wręcz lukrowato - jak w II RP - tylko tam byli winni Żydzi- dziś "pedały,tęczowi, uchodźcy i koniecznie Ukraińcy" Opamiętajcie się co się z Wami stało potomkowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ktoś z piszących może podać skład narodowościowy Białegostoku sprzed 1939 roku?

2019-07-17T22:10:32 02:00, Gość:

Żyło wspólnie kilka nacji ale żadna z nich nie sprowadzała do swego miasta czegoś takiego.

2019-07-17T22:50:20 02:00, Gość:

az tu nagle w Jedwabnem Polacy zaczeli mordowac Zydow - super wspolne zycie

Aż tu nagle prawdopodobnie lewak ochoczo przytacza fakty niezwiązane z istotą zagadnienia. Dla równowagi można wymieniać okropności (mordy) dokonane na Polakach przez inne nacje w tym Czechów, Żydów, Niemców, Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, wcale daleko w przeszłość nie trzeba sięgać. Tak można sobie przerzucać się faktami z historii. Niezależnie od tego kto czego dokonał i na kim wiadomo, że jest to największa zbrodnia. Jak Polacy się nie podobają można zmienić sobie rodaków wyjeżdżając np. do Izraela, Rosji, Niemiec itd., tam się tylko miłują nikt nikogo nie gnębi, eksterminuje, marsze chodzą sobie jak chcą i kiedy chcą, LGTB ma się dobrze. Do widzenia.

G
Gość
2019-07-17T21:22:29 02:00, Gość:

Bury, Łupaszka to aniołowie prawdy a w Hajnówce to wygląda wręcz lukrowato - jak w II RP - tylko tam byli winni Żydzi- dziś "pedały,tęczowi, uchodźcy i koniecznie Ukraińcy" Opamiętajcie się co się z Wami stało potomkowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ktoś z piszących może podać skład narodowościowy Białegostoku sprzed 1939 roku?

Żyło wspólnie kilka nacji ale żadna z nich nie sprowadzała do swego miasta czegoś takiego.

G
Gość
Ciekawe co sądzą władze Jagiellonii o niektórych piszących tu "kibicach" i jak to się przełoży na sprzedaż karnetów/biletów
G
Gość
Bury, Łupaszka to aniołowie prawdy a w Hajnówce to wygląda wręcz lukrowato - jak w II RP - tylko tam byli winni Żydzi- dziś "pedały,tęczowi, uchodźcy i koniecznie Ukraińcy" Opamiętajcie się co się z Wami stało potomkowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ktoś z piszących może podać skład narodowościowy Białegostoku sprzed 1939 roku?
x
xxxx
Tęczowy BIAŁYSTOK- CHORZY DEWIAŃCI, ZBOCZEŃCY!!!!!!!!!!
G
Gość
2019-07-17T19:28:26 02:00, LGBTQ - emigrujcie:

Po wysłuchaniu wypowiedzi, dam radę całemu LGBTQ. Wasze postulaty w Polsce nigdy nie zostaną wprowadzone w życie. Nie macie na to żadnych szans.

Zamiast się męczyć do końca życia tutaj w Polsce powinniście emigrować do Niemiec, Rosji, Francji, Holandii, USA, Szwecji i korzystać z życia bo tam LGBTQ żyją jak królowie i są elitą.

2019-07-17T19:34:15 02:00, cryo:

noooooo Psichooj .... ale w Rosji to panują takie cepy jak ty .... a pytanko .... to twoje odezwy rozwieszono po Białym ?

a transwestyta z...................synkiem zwany cryo wyje i wyje

G
Gość
JAGIELLONIO jesteś Wielka. Czekamy na Kibiców z całej Polski, by pomogli nam bronić się przed wynaturzeńcami i...........Truskolaskim.
c
cryo
2019-07-17T19:28:26 02:00, LGBTQ - emigrujcie:

Po wysłuchaniu wypowiedzi, dam radę całemu LGBTQ. Wasze postulaty w Polsce nigdy nie zostaną wprowadzone w życie. Nie macie na to żadnych szans.

Zamiast się męczyć do końca życia tutaj w Polsce powinniście emigrować do Niemiec, Rosji, Francji, Holandii, USA, Szwecji i korzystać z życia bo tam LGBTQ żyją jak królowie i są elitą.

noooooo Psichooj .... ale w Rosji to panują takie cepy jak ty .... a pytanko .... to twoje odezwy rozwieszono po Białym ?

L
LGBTQ - emigrujcie
Po wysłuchaniu wypowiedzi, dam radę całemu LGBTQ. Wasze postulaty w Polsce nigdy nie zostaną wprowadzone w życie. Nie macie na to żadnych szans.

Zamiast się męczyć do końca życia tutaj w Polsce powinniście emigrować do Niemiec, Rosji, Francji, Holandii, USA, Szwecji i korzystać z życia bo tam LGBTQ żyją jak królowie i są elitą.
G
Gość
2019-07-17T18:46:14 02:00, gregor:

"kibice" i nieagresja,,, he he.

Tam zbiorą się kibole spragnieni zadymy i tyle w temacie.

Mnie to wali kto w jakim marszu chce uczestniczyć, wolny kraj wolni ludzie.

Kibice to nie kibole, nie myl ich. Białostoczanie wręcz błagali Kibiców o wsparcie przed zboczeńcami

G
Gość
2019-07-17T19:09:19 02:00, LGBTQ - emigrujcie:

Po wysłuchaniu wypowiedzi, dam radę całemu LGBTQ. Wasze postulaty w Polsce nigdy nie zostaną wprowadzone w życie. Nie macie na to żadnych szans.

Zamiast się męczyć do końca życia tutaj w Polsce powinniście emigrować do Niemiec, Rosji, Francji, Holandii, USA, Szwecji i korzystać z życia bo tam LGBTQ żyją jak królowie i są elitą.

stale zasraną i smierdzącą

Dodaj ogłoszenie