Przypomnijmy. Prawie rok temu, w sobotę 20 lipca, po raz pierwszy przez Białystok przeszedł Marsz Równości. Zorganizował go Tęczowy Białystok. Trzykilometrową trasą w centrum miasta przeszło około tysiąc osób pod silną eskortą policji. Nie zapobiegło to atakom na osoby uczestniczące w paradzie. Ich przeciwnicy zachowywali się wobec uczestników marszu agresywnie (m.in. pluli i wyzywali), rzucali w stronę maszerujących i chroniących ich policjantów kamienie i butelki. Policja zatrzymała 25 najbardziej agresywnych osób.
Zobacz: Ulicami Białegostoku przeszedł pierwszy Marsz Równości.[WIDEO]
Sceny z Białegostoku lotem błyskawicy obiegły nie tylko polskie, ale i zagraniczne media. Białystok przez kilka tygodni zajmował pierwsze miejsce w publicznej debacie. Obrazy z marszu przywoływano nawet z mównicy sejmowej. Jego organizatorzy - Tęczowy Białystok - został w grudniu 2019 r. uhonorowany nagrodą im prof. Zbigniewa Hołdy (jest ona przyznawana osobie lub instytucji, która wyróżnia się działalnością na rzecz poszanowania rządów prawa, demokracji konstytucyjnej i ochrony praw człowieka).
W lutym 2020 roku, w trakcie pierwszych w Białymstoku "Elgiebetynkami" (tęczowe walentynki) aktywiści stowarzyszenia zapowiedzieli przygotowania do II, tegorocznego, Marszu Równości. Z kolei prezydent Białegostoku wielokrotnie wcześniej zapewniał, że jeśli wszystkie przewidziane prawem procedury zostaną dochowane, to podobnie jak w 2019 roku, tak i w 2020 roku zamierza zarejestrować zgromadzenie. Teraz okazuje się, że nie będzie to konieczne. Wszystko przez epidemię koronawirusa
Czytaj też:Marsz równości. Radni i szef gabinetu marszałka ukarani
Przypomnijmy, że od 30 maja nie ma obowiązku noszenia maseczek w ogólnodostępnych przestrzeniach otwartych, ale zgromadzenia poddane są nadal obostrzeniom. Dozwolone są zgromadzenia publiczne:
- do 150 osób z zachowaniem dystansu 2 metrów
- musi być zachowanie dystansu 2-metrowego w przestrzeniach ogólnodostępnych,
- maseczki są zalecane, jeśli dystans między osobami nie będzie mógł być utrzymany,
Wiece wyborcze pokazują, że nie tak łatwo zachować te kryteria. W zasadzie stają się fikcją
Czytaj też:Dziesięć lat po aferze z logo nowojorskich gejów i lesbijek przez Białystok przejdzie Marsz Równości
Sytuacja epidemiologiczna wpłynęła też na zamierzenia organizatorów związane z tegorocznym Marszem Równości.
- W związku z panującą sytuacją nie przewidujemy możliwości zorganizowania Marszu Równości w Białymstoku w najbliższym czasie - mówi Katarzyna Rosińska z Tęczowego Białegostoku.
Za to w sobotę 20 czerwca stowarzyszenie wspólnie z działaczami Przedwiośnia, partii Razem, Inicjatywy dla Białegostoku, Komitetu Obrony Demokracji, stowarzyszenia 9dwunastych i Ogólnopolskiego Strajku Kobiet organizują przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku wydarzenie "Ludzie, nie ideologia". Początek godz. 14
- Jest to wyraz solidarności z osobami LGBT+ po atakach polityków PiS i fali nienawiści, która w przestrzeni publicznej uderza w mniejszości ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - informuje Katarzyna Rosińska.
Czytaj też:Lewica: Jacek Żalek powinien być persona non grata na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
Marsz Równości w Białymstoku. Uczestnicy wyruszyli z opóźnie...
Teraz oglądasz: Katarzyna Rosińska po Marszu Równości. Konferencja 22.07.2019
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?