Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapowiedź

(jch), (ak)
mat. organizatora
Udostępnij:
W niedzielę, 1 marca, spod kina Ton wyruszy kolejny Białostocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Początek wydarzenia o godzinie 19.

Uczestnicy marszu najpierw zgromadzą się przed kinem Ton. Stamtąd marsz przejdzie przed pomnik żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego, następnie ul. Mickiewicza i Świętojańską do Cmentarza Wojskowego przy ul. 11 Listopada.

A tak było rok temu: Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014. Tłum przeszedł ulicami miasta (zdjęcia, wideo)

Wcześniej, w samo południe przed kinem Ton na Rynku Kościuszki odbędzie się apel poległych i salwa honorowa. Natomiast Przed tablicą i przy pod pomniku Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego oraz na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada zostaną złożone wieńce. Spotkanie poprzedzi msza św. o godz. 11 w białostockiej archikatedrze.

O godz. 13.30 w Auli Magna w Pałacu Branickich będzie można spotkać się z autorkami albumu o regionalnych żołnierzach podziemia niepodległościowego, a o godz. 14 w Muzeum Wojska wykład wygłosi Piotr Łapiński.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony 3 lutego 2011 roku. Żołnierze Wyklęci to żołnierze antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 57

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz
W dniu 01.03.2015 o 20:47, Der napisał:

Chyba w liczbie morderstw na kobietach i dzieciach.

O to zapytaj czerwonoarmistów. Dołożyliby jeszcze parę rekordów...

D
Der
W dniu 01.03.2015 o 20:41, Gość napisał:

Żeby wszyscy Polacy tacy Byli, to Polska była by dzisiaj potęga światową.


Chyba w liczbie morderstw na kobietach i dzieciach.
G
Gość
Niestety zabrakło wówczas wszystkim Polakom odwagi i rozeznania w sytuacji i tak niemieccy i sowieccy zbrodniarze są dzisiaj potęgą.
o
okoń
Jak wam się w Polsce nie podoba, nie akceptujecie polskich uroczystości, obyczajów to proszę do Europu wyemigrować, najlepiej do Niemiec, tam inne święta obchodzą i inne obyczaje mają.
k
kibic
W dniu 01.03.2015 o 09:23, JagielloniaBiałystok napisał:

Żołnierze Przeklęci

 

Twoim lub Twego ojca klubem była co najwyżej resortowa Gwardia.

Dzisiaj kibice Jagiellonii, oprawa meczu, pokazali jakie jest ich stanowisko, w tej sprawie.

Każdy czci inne osoby, ma inne relikwie. Twoją jest zapewne milicyjna pała, biorąca udział w "wycieczce" do Gdańska, Szczecina lub kopalni "Wujek".

M
Marek

a co robili białoruscy chłopi w 1939r?

Jak odnosili się do polskiego wojska?

Jaki mieli stosunek przed wojną do oficjalnych władz państwowych?

Dlaczego podlascy białorusini popierali KPZB?

Dlaczego ludność białorusko-prawosławna popierała PPR?

Dlaczego większość kadry Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim stanowili białorusini oraz prawosławni polacy?

Dlaczego po dziś dzień opiewany jest Aleksander Wołkowycki?

 

Warto sobie odpowiedzieć na te pytania.

Paskudne zachowanie bialorusinów i prawosławnych Polaków nie uzasadniają zbrodni Burego, natomiast pozwalają zrozumieć realia zezwierzęconego powojennego świata.

 

Poza tym, kpt. Romuald Rajs w na przełomie stycznia/lutego 1946r nie należał już do V brygady wileńskiej, działał na własną rękę jako szef PAS III brygady NZW. Dlatego jego postępowania nie należy łączyć z osobą mjr Szyndzielorza, który jednoznacznie negatywnie ocenił zbrodnie popełnione na ludności białoruskiej. 

G
Gość
W dniu 01.03.2015 o 18:29, Gość napisał:

nie nie jestem, ale gdybym byl - to co jestem gorszym gatunkiem Polaka obywatela RP

Polak nigdy tak nie mówi o obrońcach ojczyzny jak mówisz ty.
Więc nie jesteś Polakiem.
G
Gość
W dniu 01.03.2015 o 18:13, Gość napisał:

Jesteś synem, córką, czy wnukiem furmanów?

nie nie jestem, ale gdybym byl - to co jestem gorszym gatunkiem Polaka obywatela RP

f
fan
W dniu 01.03.2015 o 17:57, azp11 napisał:

Dzisiaj w Polsce rocznie popełnia się około 1000 morderstw. Nikt jakoś o tym nie mówi. Natomiast to, co zrobił Bury jest ciągle roztrząsane, Oczywiście, ludzie mają prawo o tym pamiętać, ale nie powinni też zapominać, że te wsie miały szczególne zasługi w zwalczaniu polskiego podziemia i kolaboracji z sowieckim okupantem. Gdzie drwa rąbią - wióry lecą. Z akcji Burego nie jestem dumny, to nie był wyczyn żołnierski, ale przecież Bury był jednym z tysięcy polskich partyzantów i to co zrobił nie może przekreślać wkładu pozostałych w walkę o niepodległą  Polskę tak, jak za jednego  pianego  kierowcę,  nie można potępiać wszystkich użytkowników dróg.  Cześć i chwała żołnierzom polskiego podziemia, którzy wierni złożonej przysiędze walczyli z wrogami Ojczyzny.

I w taki sposób trzeba tłumaczyć historię, a nie twierdzić, że wszystkie zarzuty to kłamstwo. 

G
Gość
W dniu 01.03.2015 o 17:30, Gość napisał:

a o zwklych chopach -furmanach to zapomniales ? wioski tez nie istnialy a jak to ci malo  jedz na Spisz i Orawe to powiedza jakin bohaterem byl,,ogien,, - mala litera bo on nie jest z mojej bajki

Jesteś synem, córką, czy wnukiem furmanów?
a
azp11

Dzisiaj w Polsce rocznie popełnia się około 1000 morderstw. Nikt jakoś o tym nie mówi. Natomiast to, co zrobił Bury jest ciągle roztrząsane, Oczywiście, ludzie mają prawo o tym pamiętać, ale nie powinni też zapominać, że te wsie miały szczególne zasługi w zwalczaniu polskiego podziemia i kolaboracji z sowieckim okupantem. Gdzie drwa rąbią - wióry lecą. Z akcji Burego nie jestem dumny, to nie był wyczyn żołnierski, ale przecież Bury był jednym z tysięcy polskich partyzantów i to co zrobił nie może przekreślać wkładu pozostałych w walkę o niepodległą  Polskę tak, jak za jednego  pianego  kierowcę,  nie można potępiać wszystkich użytkowników dróg. 
 Cześć i chwała żołnierzom polskiego podziemia, którzy wierni złożonej przysiędze walczyli z wrogami Ojczyzny.

G
Gość
W dniu 01.03.2015 o 14:18, gość napisał:

wiem wiem , dla komuchów to są śmiertelni wrogowie

a o zwklych chopach -furmanach to zapomniales ? wioski tez nie istnialy a jak to ci malo  jedz na Spisz i Orawe to powiedza jakin bohaterem byl,,ogien,, - mala litera bo on nie jest z mojej bajki

R
Ritz

Czy szefowa IPN wie co mowi twierdzac,ze 'walczyli o Boga'?

 

Jakiego Boga wyznaje szefowa IPN chwalac mordercow pacyfikujacych podlaskie wsie?

 

Dlaczego ich 'swieto' zostalo ustanowione kilka lat temu?Ano dlatego aby rodziny po tych bandytach otrzymaly odszkodowania ze Skarbu Panstwa.

q
qqrq
Ale te fakty do zakutych nacjonalistycznych łbów nie docierają bo to zaślepiona ciemna masa.
m
maestro

c.d.

 

Osoby, które zginęły w Zaleszanach byli to wyłącznie ci, którzy nie poszli na zebranie Gdy został podpalony dom Niczyporuków, to zginęła cała ich rodzina; Jan, jego żona Natalia i dwoje ich dzieci. Według świadka Aleksandra D. „Rodzina ta nie poszła na zebranie, bo nie mieli w czym, byli biedni, nie mieli nawet butów. Z rodziny Nikity Niczyporuka zginęła; jego żona Maria i troje dzieci; Piotr, Michał, Aleksy. Wymieniona Maria Niczyporuk zmarła w następstwie postrzału lub poparzeń w szpitalu. Córka Marii Niczyprouk zeznała, że „matka nie poszła na zebranie, bo nie chciała zostawić samych dzieci, a ponadto obawiała się, że na zebraniu, będą wywozić na roboty”. Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków – nie ochrzczone, 7 - dniowe dziecko, gdyż matka zostawiła je w domu, będąc przekonana, iż niezwłocznie wróci z zebrania (zeznanie Piotra L). Podczas ucieczki ze swojego płonącego domu został zastrzelony Grzegorz Leończuk wraz z dwójką małych dzieci: Konstantym w wieku 3 lat i 6 - miesięcznym Sergiuszem). Jeszcze przed podpaleniem wsi zastrzelono Fidora Sacharczuka za odmowę wydania owsa dla koni. Zginął też 41 - letni Stefan Weremczuk.

Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie