Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Burmistrz Hajnówki nie zakaże marszu. Choć go nie popiera

Izabela Krzewska
Hajnowski marsz przyciąga co roku kilkuset uczestników, ale i przeciwników. W 2019 r. członkowie Komitetu Obrony Demokracji i obywatele RP usiłowali zablokować manifestantów stając im na drodze z białymi różami i transparentami „Bury nie nasz Bohater”. Część już została za to wykroczenie ukarana przez sąd grzywnami. W sumie policja skierowała wnioski o ukaranie około 80 osób.
Hajnowski marsz przyciąga co roku kilkuset uczestników, ale i przeciwników. W 2019 r. członkowie Komitetu Obrony Demokracji i obywatele RP usiłowali zablokować manifestantów stając im na drodze z białymi różami i transparentami „Bury nie nasz Bohater”. Część już została za to wykroczenie ukarana przez sąd grzywnami. W sumie policja skierowała wnioski o ukaranie około 80 osób. Wojciech Wojtkielewicz
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w tym roku odbędzie się bez przeszkód. Burmistrz odpuszcza. Inaczej niż w poprzednich latach nie będzie zakazu z jego strony.

- Już przerabiałem ten scenariusz kilkukrotnie. Za każdym razem sąd moją decyzję uchylał - mówi Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. - Mój stosunek do marszu się nie zmienił, ale stan prawny również.

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszedł ulicami miasta (zdjęcia)

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 - 23 lutego

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszed...

Chodzi o ustawę o zgromadzeniach publicznych i prawo do wolności zgromadzeń, na którą za każdym razem powoływały się podlaskie sądy, uchylając decyzję administracyjną władz miasta o zakazie marszu. A one argumentowały swoje stanowisko wrogim i prowokacyjnym przekazem wobec mniejszości białoruskiej.

Radni już dwa lata temu opowiedzieli się przeciwko „gloryfikowaniu” kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Apelowały też do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o podjęcie działań ustawodawczych, które uniemożliwiałyby „organizację zgromadzeń zagrażających relacji Polaków z innymi narodowościami i wyznaniami”. Bez efektu.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2018. Polic...

Zapytaliśmy burmistrza, czy - nie blokując marszu w tym roku - nie obawia się wizerunkowej straty i krytyki ze strony przeciwników tej inicjatywy.

- Zawsze muszę się liczyć z krytyką: jak nie z jednej to z drugiej strony - mówi krótko Jerzy Sirak.

II Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojna na krzyki. I już po marszu (zdjęcia, wideo)

W II Hajnowskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział 150-200 osób. To znacznie mniej niż w ubiegłym roku. Za to policjantów było znacznie więcej.

II Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojna na krz...

To będzie V w historii Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zgłoszenie, które wpłynęło 28 stycznia, zostało już zarejestrowane. Marsz chce ponownie zorganizować Barbara Poleszuk. Ma się odbyć w niedzielę 23 lutego. Początek o godzinie 13.15.

I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Hajnówka: I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 27.02.2016 (zd...

Manifestanci tradycyjne przejdą od kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Stanisława BPA, przez ul. 3 Maja, ul. Stefana Batorego, ul. Ks. Antoniego Dziewiatowskiego, ul. Tamary Sołoniewicz, aż do Hajnowskiego Dom Kultury.

NOP - Dzielnica Podlaska zorganizowała Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

NOP - Dzielnica Podlaska zorganizowała Marsz Pamięci Żołnier...

Ma to być upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z okazji święta narodowego 1 marca.

Trwa głosowanie...

Czy burmistrz Hajnówki powinien starać się o zakaz Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych?

IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny