Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Burmistrz Hajnówki nie zakaże marszu. Choć go nie popiera

Izabela Krzewska
Hajnowski marsz przyciąga co roku kilkuset uczestników, ale i przeciwników. W 2019 r. członkowie Komitetu Obrony Demokracji i obywatele RP usiłowali zablokować manifestantów stając im na drodze z białymi różami i transparentami „Bury nie nasz Bohater”. Część już została za to wykroczenie ukarana przez sąd grzywnami. W sumie policja skierowała wnioski o ukaranie około 80 osób.
Hajnowski marsz przyciąga co roku kilkuset uczestników, ale i przeciwników. W 2019 r. członkowie Komitetu Obrony Demokracji i obywatele RP usiłowali zablokować manifestantów stając im na drodze z białymi różami i transparentami „Bury nie nasz Bohater”. Część już została za to wykroczenie ukarana przez sąd grzywnami. W sumie policja skierowała wnioski o ukaranie około 80 osób. Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w tym roku odbędzie się bez przeszkód. Burmistrz odpuszcza. Inaczej niż w poprzednich latach nie będzie zakazu z jego strony.

- Już przerabiałem ten scenariusz kilkukrotnie. Za każdym razem sąd moją decyzję uchylał - mówi Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. - Mój stosunek do marszu się nie zmienił, ale stan prawny również.

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszedł ulicami miasta (zdjęcia)

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 - 23 lutego

IV Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 przeszed...

Chodzi o ustawę o zgromadzeniach publicznych i prawo do wolności zgromadzeń, na którą za każdym razem powoływały się podlaskie sądy, uchylając decyzję administracyjną władz miasta o zakazie marszu. A one argumentowały swoje stanowisko wrogim i prowokacyjnym przekazem wobec mniejszości białoruskiej.

Radni już dwa lata temu opowiedzieli się przeciwko „gloryfikowaniu” kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Apelowały też do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o podjęcie działań ustawodawczych, które uniemożliwiałyby „organizację zgromadzeń zagrażających relacji Polaków z innymi narodowościami i wyznaniami”. Bez efektu.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2018. Polic...

Zapytaliśmy burmistrza, czy - nie blokując marszu w tym roku - nie obawia się wizerunkowej straty i krytyki ze strony przeciwników tej inicjatywy.

- Zawsze muszę się liczyć z krytyką: jak nie z jednej to z drugiej strony - mówi krótko Jerzy Sirak.

II Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojna na krzyki. I już po marszu (zdjęcia, wideo)

W II Hajnowskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział 150-200 osób. To znacznie mniej niż w ubiegłym roku. Za to policjantów było znacznie więcej.

II Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojna na krz...

To będzie V w historii Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zgłoszenie, które wpłynęło 28 stycznia, zostało już zarejestrowane. Marsz chce ponownie zorganizować Barbara Poleszuk. Ma się odbyć w niedzielę 23 lutego. Początek o godzinie 13.15.

I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

Hajnówka: I Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 27.02.2016 (zd...

Manifestanci tradycyjne przejdą od kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Stanisława BPA, przez ul. 3 Maja, ul. Stefana Batorego, ul. Ks. Antoniego Dziewiatowskiego, ul. Tamary Sołoniewicz, aż do Hajnowskiego Dom Kultury.

NOP - Dzielnica Podlaska zorganizowała Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych (zdjęcia)

NOP - Dzielnica Podlaska zorganizowała Marsz Pamięci Żołnier...

Ma to być upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z okazji święta narodowego 1 marca.

Trwa głosowanie...

Czy burmistrz Hajnówki powinien starać się o zakaz Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych?

IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 100

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja Wisła, Ja Wisła

Naziści to pomiot szatana.

G
Gość
6 lutego, 05:25, Chwala bochaterom:

Kto to pisze te komentarze [wulgaryzm]e i zmyslone podobno to jest wolny kraj i można robić marsze gdzie i z kim się chce a z żołnierzy wykletych tak kłamliwie mówić to mordy w kubeł i do kata cwele

10 lutego, 12:21, hmm:

"Chwala bochaterom" - kolejny "patriota". :)

"Polak" spod Bielska prowokuje.

Nie rozumiesz czegoś?

Jeszcze 2 POkolenia muszą minąć aby nauczyli się po Polsku.

G
Gość
5 lutego, 11:46, abadon:

„Żołnierze wyklęci” – nieszczęśnicy pozbawieni – za sprawą Zachodu – polskiego przywództwa, trwali w bezsensownym, beznadziejnym, oporze, który niczego nie mógł już zmienić, przynosił tylko niepotrzebną śmierć.

Karty historii „żołnierzy wyklętych” mają nie tylko barwę białą, są niestety także i karty czarne.

„Żołnierze wyklęci” – oczywiście nie wszyscy – mają na sumieniu życie wielu Polaków, których zamordowali i ograbiali – musieli przecież zdobywać żywność i środki na prowadzenie walki. Ale zabijali także tych Polaków, którzy w nowej rzeczywistości, w rzeczywistości PRL, próbowali układać swoje życie – nie mogło być i nie było wtedy innej rzeczywistości.

I o tych naszych kartach historii pamiętać także musimy, bo to nasza historia – historia naszych błędów, porażek, dramatów i ciągłego braku polskiego, narodowego przywództwa.

Dzisiaj skrajni syjoniści dzierżący władzę w IIIŻydo-RP ustawiają na cokołach pomniki „żołnierzom wyklętym”, a zrzucają z cokołów pomniki żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli na polskiej ziemi walcząc z naszym wspólnym wrogiem, z IIIRzeszą, z Niemcami, którzy z inspiracji Międzynarodowego Żyda i przez niego finansowani realizowali General Plan Ost, czyli plan zagłady Słowian – to była jedyna zaplanowana i realizowana eksterminacja.

Ci sami syjoniści wspierają oficjalnie wrogi Polakom reżim ukraińskich pogrobowców OUN-UPA, zapominając o ukraińskim ludobójstwie na Polakach, niszczą organizacje polskie i polonijne (B.Borusewicz na Litwie), usiłują wykorzystywać Polaków jako V kolumnę do obalania rządów na Białorusi.

Żydowski reżim IIIRP znów chce Polaków wykorzystać w identyczny sposób jak uczynił to Zachód w 1945r., w interesie światowego żydostwa, w jego imperialnych dążeniach do podboju Rosji.

Ideą „żołnierzy wyklętych” była walka o Polskę, o jej suwerenność. Podejmijmy tę ideę dzisiaj, oczyśćmy Polskę z jej zdrajców i wrogów – zlikwidujmy żydowski reżim IIIRP.

5 lutego, 13:01, Gość:

Nasuwa się jedna myśl, może nie trzeba było się bronić w 1939.Przecież wy spod Hajnówki nie broniliscie się tylko stawialiscie bramy powitalne swoim.

G
Gość
5 lutego, 15:06, Gość:

Podobno Putin się też wybiera na uroczystości do Hajnówki. Z prawdziwymi żołnierzami.

Wreszcie ktoś zrobi w tym kraju porządek i obroni miejscową ludność przed Naziolami.

A wasi "prawdziwi" bohaterowie-konfidenci, wydawali Polaków do NKWD czy nie?

h
hmm
6 lutego, 05:25, Chwala bochaterom:

Kto to pisze te komentarze [wulgaryzm]e i zmyslone podobno to jest wolny kraj i można robić marsze gdzie i z kim się chce a z żołnierzy wykletych tak kłamliwie mówić to mordy w kubeł i do kata cwele

"Chwala bochaterom" - kolejny "patriota". :)

h
hmm
7 lutego, 9:54, Vladimir Vladimirovich:

O której godzinie ta defilada?

Jak my z 79 Brygada Zmechanizowanej wyjedziemy o 7. rano z Kaliningradu, to o 9. możemy już być w Hajnówce.

Wasz

Vladimir Vladimirovich

9 lutego, 14:35, Gość:

Maży sie powrot ruskiej wladzy

"Maży" - kolejny "patriota", który nie potrafi pisać poprawnie w języku polskim. :D

h
hmm
5 lutego, 18:16, Sybirak:

Pelny idiotyzm trzcic mordercow i zwyklych bandytow. Typowe dla katolikow

7 lutego, 16:01, hmm:

Jestem katolikiem i nie popieram ani odpowiedzialności zbiorowej, ani nie popieram mordowania cywilów, kobiet i dzieci, niezależnie kto by to czynił. A Bury czy Ogień nie są dla mnie żadnymi bohaterami. Bohaterami są z reguły ci, których imionami nikt se nie wyciera ust dla celów propagandowych. I nie trzeba ich szukać daleko w historii, oni są pośród nas i nie szukają oni żadnego poklasku.

9 lutego, 14:38, Gość:

Co to ma do rzeczy że jestes katolikiem trzeba byc PATRYJOTą i kochac ten kraj

Z ciebie taki "patriota", że nawet nie potrafisz pisać poprawnie po polsku. 6 błędów w jednym zdaniu, a ty wycierasz sobie usta Polską i patriotyzmem. Gdybyś kochał Polskę, to przede wszystkim pisałbyś poprawnie po polsku. Ty zaś traktujesz język polski jak wychodek. W sumie nic nowego, bo na Narodowej Hajnówce na fb jest to samo. Tamtejsi stadionowi "patrioci" piszą z błędami, albo używają frazeologizmów w niepoprawnym znaczeniu. A gdy im się zwraca uwagę, to usuwają komentarz, blokują możliwość pisania komentarzy, ale ich komentarz z błędami dalej wisi niepoprawiony. :) Co za czasy, aby patriotami byli skończeni imbecyle.

o
ola
5 lutego, 17:27, Gość:

Marsz esesmanów

Masz rację, esesmanów dogłębnie powiedziane

o
olo
5 lutego, 18:16, Sybirak:

Pelny idiotyzm trzcic mordercow i zwyklych bandytow. Typowe dla katolikow

9 lutego, 14:43, Gość:

Jak obrażasz KATO:IKÓW to przynajmniej miej odwage podpisac sie swoim NAZWISKIEM a nie skomlesz za płota jak pies

Masz rację debil i nikt więcej

G
Gość
5 lutego, 18:16, Sybirak:

Pelny idiotyzm trzcic mordercow i zwyklych bandytow. Typowe dla katolikow

Jak obrażasz KATO:IKÓW to przynajmniej miej odwage podpisac sie swoim NAZWISKIEM a nie skomlesz za płota jak pies

G
Gość
5 lutego, 18:16, Sybirak:

Pelny idiotyzm trzcic mordercow i zwyklych bandytow. Typowe dla katolikow

7 lutego, 16:01, hmm:

Jestem katolikiem i nie popieram ani odpowiedzialności zbiorowej, ani nie popieram mordowania cywilów, kobiet i dzieci, niezależnie kto by to czynił. A Bury czy Ogień nie są dla mnie żadnymi bohaterami. Bohaterami są z reguły ci, których imionami nikt se nie wyciera ust dla celów propagandowych. I nie trzeba ich szukać daleko w historii, oni są pośród nas i nie szukają oni żadnego poklasku.

Co to ma do rzeczy że jestes katolikiem trzeba byc PATRYJOTą i kochac ten kraj

G
Gość
7 lutego, 9:54, Vladimir Vladimirovich:

O której godzinie ta defilada?

Jak my z 79 Brygada Zmechanizowanej wyjedziemy o 7. rano z Kaliningradu, to o 9. możemy już być w Hajnówce.

Wasz

Vladimir Vladimirovich

Maży sie powrot ruskiej wladzy

o
olo
6 lutego, 5:25, Chwala bochaterom:

Kto to pisze te komentarze [wulgaryzm]e i zmyslone podobno to jest wolny kraj i można robić marsze gdzie i z kim się chce a z żołnierzy wykletych tak kłamliwie mówić to mordy w kubeł i do kata cwele

Szkoda mi ciebie że jesteś skończonym debilem, ale i tak pozdrawiam

W
Warszawiak

Czy poleszuki rozpoczęły już coroczny skowyt? Kogo tym razem do Hajnówki sprowadzicie ? Faszystów , neonazistów , kryminalistów i kiboli ?A po wszystkim wielki płacz że poleszuków nikt nie lubi , nikt nie szanuje, że Policja i władze Hajnówki ich szkalują . Zapytam, dziwicie się ? Bo ja wcale. Dla mnie Bury czy Hitler to jedno i to samo zło. I ten i ten mordował bezbronnych ludzi. Chwała to mieszkańcom Hajnówki za to że muszą co roku muszą na ten cyrk patrzeć

h
hmm
5 lutego, 18:16, Sybirak:

Pelny idiotyzm trzcic mordercow i zwyklych bandytow. Typowe dla katolikow

Jestem katolikiem i nie popieram ani odpowiedzialności zbiorowej, ani nie popieram mordowania cywilów, kobiet i dzieci, niezależnie kto by to czynił. A Bury czy Ogień nie są dla mnie żadnymi bohaterami. Bohaterami są z reguły ci, których imionami nikt se nie wyciera ust dla celów propagandowych. I nie trzeba ich szukać daleko w historii, oni są pośród nas i nie szukają oni żadnego poklasku.

Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie