MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marek Włodzimirow - Film Drewniane Cerkwie Podlasia 3D

(uk)
Kamera z boku wygląda jak mikrofalówka - śmieje się Marek Włodzimirow. - Jest nieporęczna, waży około 12 kilogramów. Ale działa.
Kamera z boku wygląda jak mikrofalówka - śmieje się Marek Włodzimirow. - Jest nieporęczna, waży około 12 kilogramów. Ale działa.
O stworzeniu filmu o cerkwiach Podlasia Marek Włodzimirow myślał od jakiegoś czasu. Jednak nie chciał, żeby był to zwykły dokument. Dlatego pokazał cerkwie w 3D.

Teaser krótkometrażowego filmu "Drewniane Cerkwie Podlasia 3D" możemy już oglądać w internecie. Wystarczy mieć tanie okulary anaglifowe typu red/cyan. Autorem projektu jest niezależny twórca z Bielska Podlaskiego - Marek Włodzimirow. Film stworzył pod szyldem Stowarzyszenia Edukacji Filmowej (producent obrazu), z którym jest związany.

- Jeżdżąc po okolicach Bielska Podlaskiego i Białegostoku można zaobserwować, moim zdaniem, wybitnie piękne budowle, tworzone jeszcze metodami z przeszłości, z drewna - mówi Marek Włodzimirow. - Ich urok polega na tym, że są kolorowe, ciekawe architektonicznie i mają swój klimat na zewnątrz oraz w środku - jest on specyficzny, intymny wręcz. A 3D to był eksperyment. Chciałem sprawdzić, czy za pomocą tej techniki dałoby się pokazać to, że te drewniane budynki są wyjątkowe, na skalę nie tylko polską, ale też europejską.

Włodzimirow nie tylko nakręcił film metodą 3D, ale również stworzył do tego celu specjalną kamerę. Powstała na bazie dwóch aparatów cyfrowych i lustra weneckiego. W jej tworzeniu pomagał Markowi architekt, Maciej Niewiński.
W filmie pokazanych jest około 10 cerkwi, do tego cmentarze, kapliczki, święte źródełka, kamyki - jednym słowem inne formy związane z kultem prawosławnym. Sfilmowane obiekty znajdują się m.in. w okolicach Bielska Podlaskiego, Narwi, w Szczytach, okolicach Białowieży, w Trześciance, Dubiczach Cerkiewnych i Krynoczce.

Mapa wszystkich obiektów, z których Marek Włodzimirow wybrał jego zdaniem najciekawsze, jest dostępna na stronie internetowej filmu - www.3d.marek-wlodzimirow.pl.

Praca nad filmem rozpoczęła się w marcu 2011 roku i trwała do późnej jesieni. Już teraz 2,5-minutowy teaser filmu można oglądać na stronie vimeo.com (należy wpisać: "Drewniane Cerkwie Podlasia 3D - teaser"). Znajdziemy w nim poetycką opowieść snutą przy pomocy obrazów i dźwięku. Podkład muzyczny filmu stanowi utwór Chóru Mińskiego Soboru.

Dłuższa, około 11-minutowa wersja też niedługo ujrzy światło dzienne. Specjalny pokaz zaplanowany jest w okolicach wiosny, w Białymstoku. Ale Włodzimirow chce z tego tematu wyciągnąć jeszcze więcej.

- Moim marzeniem jest pokazanie całego roku liturgicznego, wszystkich wydarzeń, w cerkwi drewnianej na wsiach- zapewnia filmowiec. - Chcę pokazać, że te budynki to centrum życia małych społeczności, gdzie ludzie się rodzą, żenią i umierają. Gdzie przychodzą cieszyć się z plonów i umartwiać problemami. Jednak do spełnienia tego marzenia potrzebne jest mi dobre źródło finansowania.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny