Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Policja urządziła konsultacje (zdjęcia)

(dj)
Powstaje "Mapa zagrożeń bezpieczeństwa "
Powstaje "Mapa zagrożeń bezpieczeństwa " KWP Białystok
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odbyła się debata będąca elementem konsultacji społecznych nad „Mapą zagrożeń bezpieczeństwa”. To nowa filozofia działania policji.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku przeprowadzone zostały wojewódzkie konsultacje społeczne poświęcone powstającej „Mapie zagrożeń bezpieczeństwa”. W spotkaniu, którego gospodarzem był Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku inspektor Daniel Kołnierowicz udział wzięli m.in. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciel Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jędrzej Łucyk, Starosta Powiatu Białostockiego Antoni Pełkowski, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i prezydenta Białegostoku oraz przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji mających wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Dzisiejsza debata była już kolejnym, zapoczątkowanym w styczniu bieżącego roku wojewódzkim etapem prac nad mapami zagrożeń.

Bezpieczeństwo obywateli, którego miarą jest rzeczywiste poczucie bezpieczeństwa każdego z nich jest nadrzędnym celem Policji. Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Większość społeczeństwa, na chwilę obecną, nie ma bezpośredniego dostępu do bieżących danych statystycznych, dotyczących skali i rodzaju przestępczości, czy występujących zagrożeń. Opiera się więc na własnych odczuciach, a także na opiniach znajomych, a w znacznej mierze na opiniach kreowanych przez środki masowego przekazu, budując w ten sposób obraz poziomu poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też niezwykle ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie - głównie społecznościom lokalnym - skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Podkreślenia wymaga, iż pojęcia map zagrożeń nie należy utożsamiać wyłącznie w aspekcie technicznym, albowiem pod pojęciem tym kryje się dużo istotniejsza nowa filozofia działania Policji.

Celem wdrożenia „mapy zagrożeń” jest aktywowanie różnych podmiotów w zakresie współpracy z Policją w celu ujawniania i przeciwdziałania okolicznościom zagrażającym bezpieczeństwu obywateli. Ponieważ informacje od społeczności lokalnych należy traktować jako jedno z podstawowych źródeł informacji o zagrożeniach – podlaska Policja, realizując polecenia Komendanta Głównego Policji wdraża na terenie województwa konsultacje w sprawie „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”

Stworzone i systematycznie aktualizowane „mapy” - powstające w oparciu nie tylko o dane będące w dyspozycji organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, ale także o sygnały pochodzące od samorządów, społeczeństwa i mediów pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zagrożeń. Pozwolą także na racjonalne rozmieszczenie struktur terenowych Policji oraz kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny