Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa drogowa dla lotniska na Krywlanach

Marta Gawina [email protected]
Mapa drogowa dla lotniska na Krywlanach
Mapa drogowa dla lotniska na Krywlanach Wojciech Wojtkielewicz
Ruszyły przygotowania do budowy pasa startowego w Białymstoku

Jest przetarg na ustalanie kolejnych etapów inwestycji. Firmy, które chciałyby przygotować taki plan pracy na Krywlanach mogą zgłaszać się do 9 marca. - Program funkcjonalno-użytkowy można określić jako mapę drogową tego przedsięwzięcia. Powie nam, w jaki sposób trzeba tę inwestycję zrealizować, aby spełniała ona wyśrubowane wymogi prawne, także w zakresie prawa lotniczego - tłumaczy Urszula Boublej z białostockiego magistratu.

Zwycięzca przetargu będzie miał cztery miesiące na opracowanie planu pracy. Ma on zawierać różne warianty rozwiązań dotyczących architektury, zagospodarowania otoczenia, przygotowania terenu budowy. Chodzi głównie o wybudowanie pasa startowego o długości 1350 metrów.

Opracowanie ma też zawierać analizę finansową, czyli co ile może kosztować.
-  Na podstawie tego programu przygotowany zostanie przetarg na realizację tej inwestycji - dodaje przedstawicielka magistratu. Przypomina, że wraz z zakończeniem prac na Krywlanach Aeroklub Polski będzie mógł rozpocząć starania o rejestrację tego terenu jako lotniska publicznego o ograniczonej certyfikacji. Jeżeli nie będzie przeszkód, białostocki port powinien zacząć działać za dwa lata. Będzie nim zarządzał właśnie Aeroklub.
- Jestem przekonany, że Białystok będzie liderem w rozwoju sieci lotnisk lokalnych w Polsce - mówił na początku lutego Włodzimierz Skalik, prezes Aeroklubu Polskiego, podpisując z prezydentem Białegostoku list intencyjny w sprawie Krywlan.

Lądujące i startujące tu samoloty mogłyby zabierać na pokład do 50 osób. Krywlany mają być naszym połączeniem z innymi lotniskami w strefie Schengen.
Inwestycja wstępnie wyceniona jest na około 20 mln zł. W budowie ma pomóc urząd marszałkowski.

Lotnisko w Suwałkach
Od ponad roku suwalskie władze starają się o część gruntów niezbędnych do budowy pasa startowego. Lotnisko ma podnieść atrakcyjność inwestycją miasta.
Suwalskim władzom chodzi o pas startowy z minimalną infrastrukturą. Inwestycję wartą około 20 mln zł miasto może pokryć z własnych środków. Musi jednak mieć niezbędny grunt. Częścią na trawiastym lotnisku miejscowego aeroklubu dysponuje. Resztę chce otrzymać od Skarbu Państwa. Leżącą odłogiem ziemią zarządza wojewoda podlaski. Suwalskie władze uważają, że to właśnie wojewoda blokuje lotniczą inwestycję w ich mieście.
(tom) 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny