Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa Białegostoku. Jak zmieniało się miasto

Tomasz Mikulicz
Arkadiusz Gawroński przekonuje, że studiując dawne mapy można trafić na wiele ciekawostek. Dowiemy się np. gdzie w XVIII wieku znajdowały się karczmy, czy jakie granice miało getto żydowskie w 1942 roku.
Arkadiusz Gawroński przekonuje, że studiując dawne mapy można trafić na wiele ciekawostek. Dowiemy się np. gdzie w XVIII wieku znajdowały się karczmy, czy jakie granice miało getto żydowskie w 1942 roku. Wojciech Wojtkielewicz
Archiwum Państwowe zaprasza na uroczyste otwarcie plenerowej wystawy, na której zaprezentowanych będzie kilkadziesiąt archiwalnych map miasta.

Pola, łąki, ogrody i oczywiście leżący w centralnym punkcie Pałac Branickich wraz z powiązanym z nim układem wodnym. Tak wygląda Białystok na mapie datowanej na ok. 1771 rok.

- Być może, powstała jeszcze wcześniej. Oryginał jest przechowywany w archiwum w Moskwie - mówi Arkadiusz Gawroński, pracownik Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Dodaje, że przeglądanie dawnych map to niezła lekcja historii. - Na planie sporządzonym w 1799 roku przez Georga Becker widać np. w którym miejscu znajdował się budynek wagi miejskiej na Rynku Kościuszki - podkreśla Gawroński.

Analizując mapy można się też przekonać, że dzisiejsze położenie niektórych dróg pokrywa się z przebiegiem XVIII-wiecznych traktów.

- Tak jest np. z traktem północnym, który - podobnie jak dzisiejsza droga - biegł z Białegostoku przez Wasilków i Sokółkę, aż do Grodna - przekonuje Gawroński.
Wśród map są też takie, na których widać nie tylko nasze miasto, ale również całe województwo.

- Zdecydowanie najdokładniejsza jest mapa pruska sporządzona w latach 1795- 1800. Opisano na niej nawet gatunki drzew porastających okoliczne lasy oraz podano lokalizację wszystkich karczm - śmieje się Arkadiusz Gawroński.

Równie ciekawe, jak te najstarsze, są również plany miasta z XX wieku. Na mapie z 1937 roku widzimy np. oznaczenie tak zapomnianych przez mieszkańców, przedwojennych dzielnic jak: Brazylka, czy Markowa Góra. Ciekawostką mapy z 1942 roku jest zaś to, że zaznaczono na niej granice getta żydowskiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny