Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy wreszcie tańszy gaz

Wojciech Nowicki [email protected] Fot. A. Zgiet
15 do 20 proc. kosztów produkcji w białostockiej hucie szkła stanowi koszt gazu. Biaglass płaci za niego 200 tys. zł miesięcznie
15 do 20 proc. kosztów produkcji w białostockiej hucie szkła stanowi koszt gazu. Biaglass płaci za niego 200 tys. zł miesięcznie
3,3 proc. - tyle wynosi średnia obniżka cen gazu, którą po długich targach z gazowym monopolistą koncernem PGNiG, wreszcie zaakceptował Urząd Regulacji Energetyki.

Mieszkańcy woj. podlaskiego, którzy używają gazu tylko do gotowania, zapłacą o 1,3 proc. mniej niż do tej pory. Osoby dodatkowo podgrzewające gazem wodę mogą spodziewać się niższych rachunków o 1,9 proc. Jeśli zaś używamy gazu do ogrzewania domu, zapłacimy mniej o 2 proc. Krótko mówiąc, im większe zużycie, tym bardziej stawki idą w dół.

Zaszkodził mocny złoty

To niewiele, biorąc pod uwagę, że Urząd Regulacji Energetyki zapowiadał 10-proc. obniżkę cen. Od początku kwietnia, od kiedy przestały obowiązywać poprzednie stawki opłat za gaz, URE odrzucał kolejene wnioski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z propozycjami nowych taryf. Bo, zdaniem prezesa URE, koncern oferował zbyt małą obniżkę cen gazu.

- Tymczasem koszty wydobycia tego surowca na świecie spadły, spadły też notowania ropy naftowej na gieldach, od których zależą ceny gazu ziemnego - wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Ale, dodaje Głośniewska, jednocześnie doszło do zmiany kursów walut (złotówka osłabła wobec dolara, w której to walucie PGNiG płaci za surowiec - red.) i wzrosły koszty wydobycia gazu w kraju.

Zdrożało, staniało...

Ceny samego paliwa faktycznie spadły o 9,7-9,8 proc., ale jego koszt to tylko część rachunku. Do ceny, jaką płaci odbiorca, trzeba jeszcze doliczyć mi.in. opłaty za przesył i dystrybucję. A właśnie te opłaty (tzw. sieciowe) wzrosły w przypadku Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, która obsługuje województwo podlaskie, od 7 do 13 proc. Stąd tak słabe przełożenie obniżki na końcowy rachunek, jaki przysyła nam gazownia.

Na pocieszenie można dodać, że w pozostałych województwach obniżka była jeszcze skromniejsza - wyniosła ułamek procenta lub ceny dla odbiorców pozostały bez zmian.

Biznes zyskał najwięcej

Większe powody do radości mają duże firmy, bo dla odbiorców przemysłowych - hut, rafinerii, zakładów chemicznych - stawki za gaz są teraz niższe o prawie 7 proc. Dla małych i średnich przedsiębiorstw obniżka wyniosła 2 proc.

- Biaglass płaci za gaz ok. 200 tys. złotych miesięcznie - mówi Bogdan Rogaski, prezes białostockiej huty szkła. - To bardzo pożądana obniżka, bo spadną koszty produkcji a nasza konkurencyjność wzrośnie. Zachodnie huty dawno już skorzystały z obniżek cen gazu, gdy tylko spadły ceny ropy, a my z tego powodu tracimy tylko klientów.

Od kiedy niższe ceny zaczną obowiązywać?

- Decyzja najprawdopodobniej zapadnie na posiedzeniu zarządu we wtorek - mówi Joanna Wasicka-Zakrzewska, rzeczniczka koncernu PGNiG.

Zgodnie z prawem nowe stawki zaczną obowiązywać najwcześniej po 14 dniach od podpisania ich przez URE, czyli wejdą w życie nie wcześniej niż 26 maja.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny