Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mamy jednych z najlepszych dekarzy i murarzy-tynkarzy w całym kraju

KA
Finaliści "Złotej kielni" z dyrektor Izabelą Popławską (z prawej) i nauczycielami zawodu
Finaliści "Złotej kielni" z dyrektor Izabelą Popławską (z prawej) i nauczycielami zawodu Piotr Sawczuk
Czterej uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5, jako jedyni w województwie zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu budowlanego „Złota kielnia”, który odbył się podczas Targów Budownictwa „Budma” w Poznaniu.

Konkurs organizowany jest od ponad 40 lat. Jego formuła zbliżona jest do egzaminów zawodowych. Dzięki temu uczestnicy mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie.

- Już samo to, że przeszliśmy eliminacje okręgowe i dostaliśmy się do finału było bardzo dużym osiągnięciem, bo kwalifikowali się do niego najlepsi w swoim zawodzie w całym kraju - wskazuje Kamil Żemierowski, który zajął czwarte miejsce w kategorii „Wykonywanie robót murarsko-tynkarskich”.

W tej samej kategorii ZSZ nr 5 reprezentował też Jakub Sobolewski, który znalazł się na trzecim miejscu.

- Musieliśmy wykonać narożnik z tynku cementowo-wapiennego metodą tradycyjną - wskazuje Jakub. - Na zrobienie go mieliśmy sześć godzin, ale wyrobiliśmy się w trzy.

Do finału zakwalifikował się również Mateusz Lisowski oraz Patryk Poliński. Brali udział w kategorii „Wykonywanie robót dekarskich”. Mateusz zajął trzecie miejsce, a Patryk - szóste.

- Naszym zadaniem było wstawienie okna, zamontowanie markizy i ławy kominiarskiej - opowiada Patryk. - Nie stresowałem się, mimo że mnóstwo osób przyglądało się temu, co robiłem. Nie miałem też problemu z wykonaniem zadania, bo dzięki szkole byłem dobrze przygotowany.

Intensywna nauka zawodu oraz udział w konkursie wyszły na dobre trzecioklasistom z ZSZ nr 5. A to dlatego, że zostaną zwolnieni z pisemnej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i nie muszą martwić się o pracę, bo jeszcze podczas targów firmy proponowały im zatrudnienie.

- Jesteśmy dumni z naszych uczniów - wskazuje Izabela Popławska, dyrektor szkoły. - Ich sukces pokazuje, że kształcimy w dobrym kierunku, a nasza młodzież, pod względem wiedzy i umiejętności może konkurować z najlepszymi.

Do sukcesu uczniów przyczynili się również nauczyciele.
- Do naszej szkoły przychodzi młodzież, z powołaniem, której zależy na nauce zawodu - opowiada Beata Włostowska, nauczyciel przedmiotów zawodowych budowlanych. - Wśród nich są osoby, które w ciągu trzech lat nauki bardzo się rozwijają i to nas nauczycieli bardzo cieszy. Mają one mnóstwo chęci i motywacji do nauki, dlatego praca z nimi to sama przyjemność.

"Złota kielnia", w której wzięli udział uczniowie ZSZ nr 5 jest konkursem ogólnopolskim. Natomiast turniejem o zasięgu regionalnym, który również jest doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy i umiejętności uczniów ze szkół zawodowych, jest konkurs "Nowoczesne budownictwo wokół nas". Jego organizatorem jest Zespół Szkół Zawodowych nr 5. Tegoroczna edycja odbędzie się już 11 kwietnia.

Warto dodać, że w tym roku ZSZ nr 5 prowadzić będzie nabór do szkoły branżowej, a także do technikum, do klas o specjalnościach: technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik budownictwa i technik usług fryzjerskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Mamy jednych z najlepszych dekarzy i murarzy-tynkarzy w całym kraju - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny