Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia - nie zwlekaj, przebadaj się i Ty!

Julita Januszkiewicz
Przed mammobusem ustawiły się kolejki kobiet: - Bo najważniejsza jest profilaktyka - zgodnie przekonywały panie, które przyszły na badania.
Przed mammobusem ustawiły się kolejki kobiet: - Bo najważniejsza jest profilaktyka - zgodnie przekonywały panie, które przyszły na badania.
Kilkaset mieszkanek Łap i okolic bezpłatnie wykonało badania mammograficzne. Przez trzy dni w naszym mieście stał mammobus. Jutro, czyli 10 marca, akcja zostanie powtórzona.

Wtorkowe popołudnie. Plac przed Domem Kultury w Łapach. Na środku stoi samochód. Uwagę przykuwa różowy napis “Mammografia". Przed pojazdem ustawiła się kolejka kobiet.

Trzeba się badać

- To bardzo dobrze, że u nas odbywają się takie akcje. Piersi badam systematycznie - mówi pani Bronisława. Tym bardziej, że należy do tak zwanej grupy ryzyka. - Mojej siostrze amputowano pierś. Jej córce też, chociaż ma dopiero 42 lata - dodaje ze smutkiem kobieta.

- A ile młodych dziewczyn leży na onkologii. Choroba nie wybiera - wzdycha kolejna łapianka.

- Dlatego trzeba regularnie się badać - przekonuje pani Irena, która na badanie czeka już godzinę.

Towarzyszy jej mąż: - Razem to zawsze raźniej - dodaje pan Kazimierz.

Od czasu do czasu w drzwiach pojawia się wysoki mężczyzna w szarym garniturze. Wzywa kobiety na badania. Wchodzimy do środka mammobusu. Wąski korytarz, z boku siedzi kilka pań. Po kolei wchodzą do czterech kabin. Tam odbywają się badania.

- Kontroluję się co roku. Zawsze jest strach, czy wszystko będzie w porządku. A ja mam obawy, bo jestem już w takim wieku. Miałam robiony wycinek z piersi. Były podejrzane zmiany - mówi jedna z mieszkanek Łap.

Zaproszenia mobilizują

Takie bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia są organizowane od lat. Bo najważniejsza jest profilaktyka.

- W Łapach jest bardzo duże zainteresowanie. Wczoraj przebadaliśmy sto osiemdziesiąt pań, a dzisiaj już sto dwadzieścia. Tymczasem mamy jeszcze kilka godzin pracy, wiec na pewno nie jest to ostateczna liczba pacjentek - zaznacza Andrzej Guzowski, z Przychodni Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej w Białymstoku.
Wcześniej kobietom były wysyłane bezpośrednie zaproszenia. Przed badaniem obowiązuje bowiem rejestracja: - Ale przebadamy również te niezarejestrowane - dodaje Guzowski.

Jednak sporo kobiet zignorowało zaproszenie. I nie przyszły na badania.

Rak to nie wyrok. Można się wyleczyć

Rak piersi jest śmiertelnym zagrożeniem. Statystycznie zachorowalność na raka piersi wynosi 3 procent. Najbardziej zagrożone to kobiety po 45 roku życia. Ale to wcale nie oznacza, że choroba nie dotyka młodszych pań.

Najczęstsze przyczyny to: genetyczne, zła dieta oraz otyłość.

Dużo jest kobiet, które właśnie dzięki mammografii dowiaduje się o tym, że są chore. Ale to jeszcze nie wyrok: - We wczesnym wykryciu szanse na wyleczenie są duże, bez ryzyka amputacji piersi - zauważa Guzowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny