MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maluch+ w 2023 roku: 1,5 mld zł na tworzenie przez samorządy nowych miejsc opieki w żłobkach

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojewoda Bohdan Paszkowski zapowiedział podczas konferencji w Samorządowym Żłobku w Sobolewie nową edycję rządowego programu Maluch+. Towarzyszyli mu: burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i dyrektor Zespołu Żłobków Samorządowych Gminy Supraśl Patrycja Jarocka-Utko.
Wojewoda Bohdan Paszkowski zapowiedział podczas konferencji w Samorządowym Żłobku w Sobolewie nową edycję rządowego programu Maluch+. Towarzyszyli mu: burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i dyrektor Zespołu Żłobków Samorządowych Gminy Supraśl Patrycja Jarocka-Utko. Andrzej Matys
Dotychczas, program Maluch plus funkcjonował w formule rocznej, która teraz zostaje wydłużona do trzech lat. Budżet w nowej edycji programu (ruszy w 2023 roku) zaplanowano na 5,5 mld zł, dzięki czemu liczba miejsc w żłobkach czy klubach dziecięcych zwiększy się o 102 tys. Przykładem placówki, powstałej dzięki rządowemu programowi jest Żłobek Samorządowy w Sobolewie, w którym wojewoda Bohdan Paszkowski mówił w piątek (9.12) o nowej edycji Malucha plus.

Dziś w kraju działa 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które oferują ok. 228 tys. miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Wojewoda podlaski przypomniał, że w 2015 roku było prawie 3 tys. placówek z 84 tys. miejsc dla dzieci. Obecnie jest ich około 230 tys., a od 2016 roku, dzięki programowi, powstało w Podlaskiem 1,8 tys. miejsc opieki nad maluchami.

Zaznaczył też, że program Maluch+ (działa od 2011 r.) znacznie się rozwinął, bo jeśli początkowo jego roczny budżet sięgał 150 mln zł to później było to 450 mln zł. Oznacza to dużo większe nakłady na działania adresowane do rodzin; w 2022 roku jest to prawie 86 mld zł, przy 32 mld zł w 2015 roku.

Czytaj również:

- Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a potem do reszty podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. W nowej edycji Malucha+ gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Co ważne, pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale również na kupno wyposażenia i co najważniejsze, na zakup działki, na której gmina zechce wybudować samorządowy żłobek – tłumaczył Bohdan Paszkowski i dodał, że każde utworzone miejsce otrzyma dofinansowanie do funkcjonowanie przez 36 miesięcy.

Jak przypomniał burmistrz Radosław Dobrowolski w gminie Supraśl, w ramach Malucha plus, powstały dwa punkty żłobkowe: w Supraślu (w 2020r.) i w Sobolewie (04.2022r.).

Czytaj również:

- Gdyby nie środki rządowe, sami nie mielibyśmy szans na taki żłobek. W Sobolewie mamy trzy oddziały dla 75 dzieci, a w Supraślu 50 dzieci w dwóch oddziałach. Ostatnia rekrutacja do żłobka w Sobolewie pokazała, że placówka potrzebuje jeszcze ok. 50 miejsc. Cieszą mnie więc informacje o nowym rozdaniu, bo każda pomoc rządowa jest na wagę złota. Będziemy mogli otworzyć dwa nowe oddziały w Sobolewie i jeden w Supraślu – zapowiedział burmistrz Dobrowolski.

W ramach nowej edycji programu, dofinansowanie do utrzymania już utworzonego miejsca dla najmłodszych samorządy będą otrzymywały - przez 3 lata - do 837 zł miesięcznie.

- Bardzo istotne jest również to, że w nowej edycji Malucha+ środki z rządowego programu mogą pokryć do 100 proc. kosztów inwestycji, a samorządy nie muszą wnosić żadnego wkładu własnego. Dzięki nowym zasadom oferujemy dofinansowanie każdemu zainteresowanemu samorządowi. W każdej gminie powinna istnieć placówka, która będzie się opiekowała przynajmniej dziesięciorgiem dzieci do 3 lat – podkreślił wojewoda Paszkowski.

Dodajmy, że w poprzednich edycjach samorządy same ubiegały się o wsparcie. Teraz, każda gmina ma mieć zapewnioną pulę pieniędzy na miejsca opieki nad dziećmi do 3 lat. Opracowywany jest specjalny algorytm, który uwzględni liczbę 3-latków w danej gminie i poziom jej dochodów.

Czytaj również:

W Podlaskiem, dzięki programowi Maluch+ działa 148 żłobków i klubów dziecięcych, w które zapewniają maluchom 6,1 tys. miejsc. W ramach programu, podlaskie samorządy otrzymały dotychczas ponad 46 mln zł, np. Białystok 16 mln zł, Suwałki 9 mln zł, a gmina Supraśl ponad 3 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny