MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Niemen, żona Czesława, walczy ze Stowarzyszeniem Niemen

Magdalena Kuźmiuk
Małgorzata Niemen
Małgorzata Niemen fot. Marek Ulatowski/mwmedia
Sprawa trafiła do sądu w Białymstoku n Małgorzata Niemen nie chce, by stowarzyszenie z Supraśla używało pseudonimu artystycznego jej zmarłego męża. Nikt nie prosił spadkobierców o zgodę na użycie nazwiska Czesława Niemena. Sprawą wkrótce zajmie się sąd.

Stowarzyszenie im. Czesława Wydrzyckiego-Niemena w Supraślu powstało rok temu. Stworzyli je ludzie z całej Polski - wielbiciele jego twórczości, muzycy, dziennikarze. Miało propagować twórczość i postać Niemena. Jednym z głównych celów było odrestaurowanie rodzinnego domu muzyka w Wasiliszkach Starych na Białorusi.

- Moja klientka uważa, że zarejestrowanie takiego stowarzyszenia wymaga zgody jej i córek, jako osób noszących to samo nazwisko - mówi warszawska mecenas Agnieszka Woźniak, pełnomocnik żony i córek Czesława Niemena.

Dlatego wdowa po artyście złożyła pozew w sądzie. Zaznaczyła m.in., że nazwisko jej męża zostało napisane z błędem, bo prawidłowe brzmi: Czesław Niemen Wydrzycki.

Jeszcze przed wakacjami sąd kazał zmienić nazwę. Teraz to jest Stowarzyszenie Niemen w Supraślu. Zmienił się też zakres jego działalności. Będzie się zajmować ochroną dorobku i twórczości polskich artystów z Polski, Litwy i Białorusi, a nie tylko Czesława Niemena.

To nie wystarczyło wdowie. Do Sądu Okręgowego w Białymstoku wysłała już apelację od decyzji sądu niższej instancji, który zarejestrował Stowarzyszenie Niemen w Supraślu. Sprawa niedługo ma trafić na wokandę.

- We władzach stowarzyszenia są osoby, które w przeszłości naraziły się pani Małgorzacie. Naruszały prawa autorskie, które przysługują jej po śmierci męża. Dlatego miała podstawy podejrzewać, że działalność stowarzyszenia może doprowadzić do podobnej sytuacji - dodaje Agnieszka Woźniak.

- Dziwię się żonie Czesława Niemena - przyznaje Adam Kosiorek, prezes Stowarzyszenia Niemen w Supraślu. - Prowadzi z nami jakąś niezrozumiałą wojnę. Rozumiałbym, gdyby walczyła z czymś, co szkodziłoby dobremu imieniu czy popularyzacji twórczości Czesława Niemena. My nie zamierzamy robić nic niezgodnego z prawem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny