Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała łazienka w bloku - jak praktycznie ją urządzić. Porady architekta (ZDJĘCIA)

(d)
Jak doradza Joanna Swatek, by łazienka była bardziej estetyczna, musimy unikać jej zagracenia. Warto stosować zabudowy na wymiar, ponieważ znalezienie mebli idealnie pasujących do małej łazienki, wykorzystujących każdy możliwy centymetr powierzchni na przechowanie różnych rzeczy graniczy z cudem. Warto np. zabudować szafkami przestrzeń nad zabudową stelaża miski ustępowej.
Jak doradza Joanna Swatek, by łazienka była bardziej estetyczna, musimy unikać jej zagracenia. Warto stosować zabudowy na wymiar, ponieważ znalezienie mebli idealnie pasujących do małej łazienki, wykorzystujących każdy możliwy centymetr powierzchni na przechowanie różnych rzeczy graniczy z cudem. Warto np. zabudować szafkami przestrzeń nad zabudową stelaża miski ustępowej. Pracownia MOUD
Mała łazienka to często duży problem. Niewielka powierzchnia wymaga przede wszystkim odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni i rozwiązań, które jej nie przytłoczą, a sprawią, że będzie funkcjonalna.

Często myślimy, że łazienka o małym metrażu to wybór pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Łazienka na pewno musi być pomieszczeniem funkcjonalnym, w którym nie chcemy czuć się przytłoczeni. Musimy zaplanować odpowiednie rozmieszczenie umywalki, toalety, prysznica lub wanny, szafek na ręczniki i często pralki, tak by korzystanie z nich było wygodne.

Należy poznać zasady

Są zasady dotyczące rozplanowania sprzętów w łazience, aby ich użytkowanie było nie tylko fizycznie możliwe, ale także komfortowe. Na przykład przed toaletą i umywalką powinno pozostać wolne miejsce o szerokości przynajmniej 70 cm. Abyśmy nie musieli się przeciskać do kabiny prysznicowej czy wanny, musimy też odpowiednio zaplanować dojścia do wszystkich strategicznych miejsc w łazience.

Optyczne powiększanie

– By łazienka wydawała się większa, możemy powiększyć ją, wyburzając ściany lub „oszukać oko” – tłumaczy architekt wnętrz Joanna Swatek, właścicielka białostockiej Pracowni MOUD. – Na przykład duże lustro, nawet na całą ścianę skutecznie sprawi wrażenie większej przestrzeni. W małej łazience można pomyśleć o płytkiej szafce z lustrzanymi frontami, oprócz optycznego powiększenia mamy miejsce na drobiazgi, jak kremy, szczoteczki do zębów i inne niezbędne rzeczy, które stojąc na wierzchu będą dawać wrażenie zagracenia. Wrażenie większej przestrzeni sprawią wielkoformatowe płytki (wymiary 120x240, 120x60). Oprócz tego będzie mniej fug do czyszczenia. Jeśli nie lubimy zbyt minimalistycznych wnętrz, możemy postawić na duże wzory lub drobniutką mozaikę, którą pokryjemy duże płaszczyzny, np. całe ściany.

Jasne kolory to dość oczywisty wybór, jednak nie jedyny – możemy również zastosować ciemne barwy w niektórych miejscach, które dodadzą pomieszczeniu głębi, tutaj jednak lepiej skonsultować się z profesjonalistą, by nie popełnić błędu. Dobrym pomysłem na optyczne powiększenie i oryginalny akcent są tapety i obrazy z efektem głębi, trójwymiarowości.

Meble do małych pomieszczeń

Jak doradza Joanna Swatek, by łazienka była bardziej estetyczna, musimy unikać jej zagracenia. Warto stosować zabudowy na wymiar, ponieważ znalezienie mebli idealnie pasujących do małej łazienki, wykorzystujących każdy możliwy centymetr powierzchni na przechowanie różnych rzeczy graniczy z cudem. Warto zabudować szafkami przestrzeń nad zabudową stelaża miski ustępowej (będą to płytkie na ok 20 cm półki, ale wystarczą na przechowywanie płynów, środków czystości). Ważna jest szafka pod umywalką – może mieć dwie szuflady, jedna płytsza na rzeczy podręczne, druga głębsza może być miejscem na brudną bieliznę, jeśli nie ma kosza.

Aby łazienka była bardziej funkcjonalna

Nasza ekspertka przypomina, aby pamiętać o dokładnym wymierzeniu łazienki i odpowiednim doborze ceramiki. Należy zwracać uwagę na wersje kompaktowe misek ustępowych, niewielkie gabarytowo umywalki o obłych kształtach lub umywalki meblowe do wbudowania, przy wyborze kabiny prysznicowej należy upewnić się, że ich drzwiczki swobodnie się otwierają (warto sprawdzić modele drzwi składanych).

Jeśli nie ma miejsca na zabudowę pralki w słupku, możemy ukryć ją pod blatem umywalki, przy takim rozwiązaniu najlepiej wybrać umywalkę wpuszczaną w blat, by ostateczna wysokość od poziomu posadzki do górnej krawędzi umywalki mieściła się między 85-90 cm.

Wanna czy prysznic?

To jest dylemat związany z urządzaniem niewielkiej łazienki. Czasami układ łazienki pozwala nam na niewielką wan¬nę. Możemy wówczas zastosować parawan nawannowy – mając dodatkową opcję prysznica. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować ani z szybkiego porannego prysznica, ani z dłuższej, relaksującej kąpieli. Parawan nawannowy można zamontować zarówno na wannie klasycznej, prostokątnej, jak i na bardziej nowoczesnej, asymetrycznej. Jeśli jesteśmy zdecydowani na prysznic, mamy szeroki wybór kabin, np. Aquaform proponuje ok. 20 kolekcji, wśród których możemy wybrać odpowiedni model, kierując się nie tylko wymiarami pomieszczenia, ale także stylem, w jakim planujemy urządzić łazienkę. Istotne jest, aby drzwi kabiny były przesuwne lub otwierały się tak, by wchodzenie i wychodzenie było wygodne.

– W niewielkich łazienkach świetnie sprawdzą się kabiny umieszczone w narożniku – półokrągłe, narożne lub drzwi montowane ze ścianką, a także drzwi kabinowe przeznaczone do wnęk. Do zamontowania drzwi między dwoma ściankami, wystarczy wnęka o szerokości od 80 cm – wyjaśnia Anna Kaczmarek z Aquaform.

https://poranny.pl/koszt-budowy-domu-2019-kosztorys-wycena-kalkulator-ile-kosztuje-budowa-domu/ar/c3-13813630

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Mała łazienka w bloku - jak praktycznie ją urządzić. Porady architekta (ZDJĘCIA) - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny