Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka rodzinna, czyli zabawa i nauka

Krzysztof Kowal
Nie chodzi o to, żeby zanudzać mieszkańców wykładami i przemówieniami. Wystarczy, że będą się razem dobrze bawić i przypomną sobie, że oni również uczestniczą w historii którą wcześniej tworzyli ich rodzice i dziadkowie.
Nie chodzi o to, żeby zanudzać mieszkańców wykładami i przemówieniami. Wystarczy, że będą się razem dobrze bawić i przypomną sobie, że oni również uczestniczą w historii którą wcześniej tworzyli ich rodzice i dziadkowie.
W planach mamy więc występy kabaretowe i cyrkowe oraz recital muzyczny. Przede wszystkim jednak przygotowaliśmy różnego rodzaju stoiska, dzięki którym wszyscy będą mogli czynnie wziąć udział w majówce.- mówi natalia Węglik-Olszewska z Wiejskiego Domu Kultury w Czarnej Wsi Kościelnej.

Kurier Lokalny: Jest Pani organizatorką "Majówki rodzinnej" w Czarnej Wsi Kościelnej. Co dokładnie będzie się działo 3 maja w Wiejskim Domu Kultury?

Natalia Węglik-Olszewska: Impreza przeznaczona jest dla rodzin z Czarnej Wsi Kościelnej i całej gminy Czarna Białostocka. Planujemy aby wszystkie nasze działania stanowiły atrakcję zarówno dla dzieci i młodzieży jak i ich rodziców. W planach mamy więc występy kabaretowe i cyrkowe oraz recital muzyczny. Przede wszystkim jednak przygotowaliśmy różnego rodzaju stoiska, dzięki którym wszyscy będą mogli czynnie wziąć udział w majówce.

Co to konkretnie oznacza?

- Każdy kto przyjdzie na imprezę, będzie miał szansę spróbować swoich sił w warsztatach ceramicznych, cyrkowych, plastycznych czy sportowych. Tak jak powiedziałam, impreza nastawiona jest na aktywne uczestniczenie. Dotyczy to również otwierającej majówkę parady. Chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców, Czarnej Wsi Kościelnej, a kolorowa parada będzie na tyle nietypowa, że prawdopodobnie przyciągnie uwagę wszystkich.

No właśnie skąd pomysł na paradę sambową? To dość nietypowy pomysł.

- Nie uważam, że zatrzymywanie się jedynie na starych, sprawdzonych formach działania jest wystarczające. Żeby przykuć uwagę ludzi trzeba czasem wyjść poza utarte ramy. Zaciekawić czymś nowym. Coś takiego zrobili wcześniej członkowie kabaretu Zryw, którzy swoją inicjatywą przełamali skojarzenie z typowymi działaniami podejmowanymi przez środowisko emerytów.

Czy ta akcja jest częścią dłuższego projektu czy tylko jednorazowym działaniem?

- Majówka jest podsumowaniem projektu "Czarnowiejskie Garncarstwo. Ponad czasem, ponad pokoleniami." finansowanego przez Fundację Wspomagania Wsi. Podczas projektu prowadzone były warsztaty w Czarnej Wsi Kościelnej warsztaty i badania, w ramach których młodzież zbierała opowieści z historii wsi. Najciekawsze umieszczone zostały na glinianych tablicach, których otwarcie nastąpi właśnie podczas tej imprezy.

Czyli, "Majówka rodzinna" to nie tylko rozrywka, ale także nawiązanie do historii miejscowości?

- Majówka ma integrować mieszkańców wsi i gminy przez wspólną zabawę. Ale przy okazji ma również przypominać o bogatej historii naszej wsi. Wszyscy, którzy przyjdą z dziećmi na festyn będą mogli przypomnieć sobie historie z życia Czarnej Wsi Kościelnej. Uważam, że taka forma edukacji to najlepszy sposób na przekazanie pewnej wiedzy..

Czyli hasłem przewodnim tego wydarzenia będzie integracja?

- Dokładnie tak.

Życzę więc powodzenia i dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny