Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają dość. Podlascy samorządowcy bronią się przed rządem

Tomasz Mikulicz [email protected]
- Rząd ma teraz decydować, kto będzie członkiem rady, jakie tematy mają być poruszane itd. - denerwuje się wicemarszałek Maciej Żywno (w środku).
- Rząd ma teraz decydować, kto będzie członkiem rady, jakie tematy mają być poruszane itd. - denerwuje się wicemarszałek Maciej Żywno (w środku). Wojciech Wojtkielewicz
Coraz więcej punktów zapalnych: edukacja, RIO, rady dialogu społecznego

- Dążenie obecnego rządu do centralizacji władzy przypomina mi centralizm demokratyczny, który był jedną z cech ustroju słusznie minionego - mówił Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa.

We wtorek zarząd wydał stanowisko sprzeciwiające się m.in. rządowym planom odebrania marszałkom województw kompetencji do tworzenia i organizowania pracy Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. Mają się tym zajmować, tak jak przed wrześniem 2015 roku, wojewodowie. - Rząd ma teraz decydować, kto będzie członkiem rady, jakie tematy mają być poruszane itd. - denerwuje się wicemarszałek Maciej Żywno.

Sprawa rad to wierzchołek góry lodowej. O rządowym zamachu na samorządy alarmuje też Związek Miast Polskich.

- Na przykład w zakresie edukacji: kurator oświaty będzie mógł zablokować likwidację szkoły. A przecież nie bierze on odpowiedzialności za finansowanie takiej placówki - mówi Joanna Proniewicz, rzeczniczka ZMP.

Kolejna rządowa propozycja ograniczy niezależność Regionalnych Izb Obrachunkowych. Premier ma zarządzać konkursy na prezesów i mieć większość w komisji. No i likwidacja gimnazjów. - Samorządom to się nie podoba. Nie po to inwestowały np. w termomodernizacje szkół, by te budynki stały puste - mówi Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego.

Krytykuje też rządowe plany podwyższenia kwoty wolnej od podatku, jeśli nie poszłaby za tym rekompensata strat, jakie poniosą przez to samorządy. - Udziały w podatkach PIT i CIT są znaczącą częścią naszych budżetów - podkreśla burmistrz.

Samorządowcy z różnych związków (gminnych, wojewódzkich i miejskich) chcą podpisać porozumienie o współpracy. Twierdzą, że będą mieli lepszą pozycję w negocjacjach z rządem.

- Nie zauważam jakiegoś ataku na samorządy. A zmiany są potrzebne - np. dofinansowanie powiatów, które kuleją od początku ich istnienia - mówi radny wojewódzki PiS Marek Komorowski.

Inaczej widzi to dr Agnieszka Daniluk z wydziału prawa UwB. - Rząd wyraźnie chce wzmocnić swoją pozycję. Ograniczy to rolę nie tylko samorządów, ale też organizacji pozarządowych, których opinie będą marginalizowane - mówi.

Czytaj też: Sejmik województwa podlaskiego o S19, radach dialogu i ASF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny