Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MAGNES. Sztuka współczesna na ulicach

Redakcja
„Return to The Voice” Teatru Pieśń Kozła ma być niezwykłym spektaklem poruszającym widzów na najgłębszym poziomie odbioru
„Return to The Voice” Teatru Pieśń Kozła ma być niezwykłym spektaklem poruszającym widzów na najgłębszym poziomie odbioru
Przez pięć dni, w tak różnych miejscach, jak magazyn przy Węglowej albo niecka wyschniętego stawu w Parku Branickich będzie można zetknąć się oko w oko z różnymi przejawami artyzmu

Po raz pierwszy Białystok przeżywał Dni Sztuki Współczesnej od 17 do 19 maja 1995 roku. W tym roku, po raz 32. koniec maja upłynie pod znakiem niecodziennych spektakli, akcji w plenerze, czy intrygujących koncertów.

Zbadają DNA starych pieśni

Grzegorz Bral, który w 1996 roku założył we Wrocławiu Teatr Pieśń Kozła, stworzył całkowicie nowatorskie wydarzenie muzyczne. Do pracy zaprosił wybitną wokalistkę jazzową Annę Marię Jopek oraz kompozytorów Macieja Rychłego i Jean-Claude’a Acquavivę. Archaiczne skale pochodzące ze szkockich wysp i elitarny już dziś język gaelicki wprowadzono w nowy kontekst muzyczny. „Return to the Voice” powstał na bazie archiwalnych zapisów źródłowych i materiałów pozyskanych podczas wypraw badawczych.

- Każda tradycyjna pieśń ma swoje własne DNA, które odzwierciedla wibracje obecne w naturze - twierdzi Grzegorz Bral. - Pieśni mogą przetłumaczyć krajobraz na historie, melodie i harmonię. Muzyka może otworzyć nam drzwi do ukrytego świata.

Sztuka wyjdzie w miasto

Tradycją Dni Sztuki Współczesnej stały się spektakle organizowane na wolnym powietrzu. W zależności od skali przedsięwzięcia, mogliśmy przez lata oglądać pokazy na parkingu przed Famą, na placu miejskim, czy gigantyczne okręty płynące wśród tłumów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku w scenę teatralną po raz kolejny zamieni się dziedziniec Pałacu Branickich.

- Do Białegostoku powraca Teatr Biuro Podróży! - z entuzjazmem informuje Anna Łuszyńska z Białostockiego Ośrodka Kultury, organizatora wszystkich edycji Dni Sztuki Współczesnej. - Twórcy legendarnego spektaklu „Carmen Funebre”, po raz kolejny zmierzą się z trudnym tematem wojny. „Cisza w Troi” to przejmująca opowieść o uchodźcach, ich masowym exodusie na niespotykaną skalę, wywołującym lęk w całej Europie.

Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby; człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci - niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu.

Sztuka dla najmłodszych

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych widzach. Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi, Sławy Tarkowskiej, absolwentki białostockiej Akademii Teatralnej, zaprasza dzieci na spektakl plenerowy w suchym stawie przy Pałacu Branickich. Przedstawienie „Tuwim Julek - para buch, frazy w ruch” powstało we współpracy z Martą Guśniowską.

Świetna scenarzystka, znana z licznych przedstawień wystawianych na scenie Białostockiego Teatru Lalek, z dużą dozą literackiej finezji i humoru połączyła wiersze z książeczek „Rany Julek” i „Tuwimowo”, inspirowanych twórczością Juliana Tuwima. Motywem przewodnim jest dzieciństwo Tuwima Julka, który jako niesforny malec zabawia się w chemika, strażaka, magika, hodowcę jaszczurek, rusza w podróż do Ameryki, a leżąc na łące marzy, że wierszyk o słoniu wysmaży. Całości dopełnia mobilna, przeobrażająca się podczas przedstawienia scenografia, wysmakowane lalki - ilustracje Katarzyny Szpilkowskiej oraz brawurowa muzyka Jacka Budynia Szymkiewicza z zespołu Pogodno.

Dla widzów od lat 12 Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi pokaże w kinie Forum spektakl „Joanna. Johanna. Johanan”. To historia lalki znalezionej przez Polaków osiedlających się po II wojnie światowej na Ziemiach Odzyskanych z muzyką na żywo.

Kwiatowe wypieki i koncerty

- Będziemy sięgać głębiej, dalej, intensywnie poszukiwać (źródeł słów, źródeł dźwięków, czyjegoś życiorysu, aury zapomnianych miejsc) - obiecuje Anna Łuszyńska. - Towarzyszyć nam będą zmysły: smak, dotyk i zapach (wystawa Pawła Matyszewskiego i Magdaleny Franczak w przestrzeniach Galerii R5 i warsztaty kwiatowych wypieków!). Dominantą festiwalu będzie jednak sfera dźwiękowa.

Już wiadomo, że w kawiarni Fama zagra zespół Kristen i nowa formacja Błażeja Króla, Iwony Król i Mateusza Rychlickiego - Kobiety z wydm. Będziemy mogli obejrzeć spektakl muzyczny „Matka Gyubala Wahazara”, będący kompilacją „Matki” oraz „Gyubala Wahazara” Witkacego. To studium toksycznych relacji w małym zamkniętym rodzinnym układzie matka-syn, w którym twa nieustająca próba sił: walka o władzę, o dominację, o swoje „ja” w psychodelicznej magmie muzycznej, opartej na śpiewie operowym, melorecytacji oraz innych performatywnych zabawach z głosem i elektroniką.

Spektakle w Akademii

W Teatrze Szkolnym będzie można zobaczyć obsypany nagrodami spektakl taneczny „Korekta” czeskiego VerTe-Dance Company i dwa spektakle studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej: „Nazywam się wojna” oraz nagrodzony nagrodą specjalną na X Tyskim Festiwalu Monodramu „Amor Omnia Vincit”.

Dni Sztuki Współczesnej ruszają 24 maja. Organizatorzy wkrótce przedstawią szczegółowy program imprez.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny