Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magnes Kuriera Porannego 29.06.2017

red
Mirosław Jacek Błaszczyk będzie dyrektorem artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk będzie dyrektorem artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej Wojciech Wojtkielewicz
W czwartkowym papierowym wydaniu Kuriera Porannego jak zwykle mocna dawka kultury

Maestro wraca do Białegostoku
Mirosław Jacek Błaszczyk będzie dyrektorem artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej. W pierwszym koncercie usłyszymy III Symfonię Mahlera wykonaną wraz chórem opery

Poezje Miry Łukszy docenione w świecie
Poetka pisze po polski i po białorusku. Dzięki nagrodzie zdobytej z okazji XVII Światowego Dnia Poezji UNESCO do wielu czytelników dotarł wybór wierszy Miry Łukszy „Rodosłów”. Część z nich przetłumaczyła z polskiego na białoruski, a część przełożyła z białoruskiego na polski. Jest piewczynią małych ojczyzn, potrafi odnaleźć poezję w centrum Białegostoku.

Piotr Tomaszuk dwa lata pracował nad „Dziadami”
Naszym zdaniem to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych sezonu. Mickiewiczowski dramat wręcz idealnie wybrzmiewa w niewielkiej przestrzeni Teatru Wierszalin w Supraślu. Sukces spektaklu okupiony został kilkunastomiesięczną pracą całego zespołu, zaś Piotr Tomaszuk wykreował w granej przez Rafała Gąsowskiego postaci Konrada nad wyraz współczesnego, neurotycznego bohatera, który stawia wciąż aktualne pytania.

To były wyjątkowe popołudnia i noce z teatrem
Druga odsłona festiwalu „Metamorfozy Lalek” z góry była skazana na sukces. Bezpłatne wejściówki rozeszły się, jak przysłowiowe ciepłe bułeczki, a pokazywane na trzech scenach spektakle zaskakiwały różnorodnością i oryginalnością. Jedne porażały pięknem scenografii, inne niemal bez słów potrafiły rozbawić publiczność do łez. Kiedy aktorzy grali w języku polskim, jak choćby w białostockim „Kandydzie” czy poznańskim „Molierze” - okazywało się, że teatr lalek może opowiadać o współczesnym świecie nie wychodząc z kostiumów. Wiele przedstawień kończyły prawdziwe huragany braw.

Piotr Łozowik ruszył szlakiem podlaskich ikon
Filmowiec amator i zapalony fotograf, z ekipą przyjaciół wyruszył z kamerą w podróż w poszukiwaniu wyjątkowych ikon. Zajrzał w najdalsze zakątki Podlaskiego, uwieczniając wiele mało znanych miejsc kultu. Nam opowiedział o realizacji godzinnego dokumentu „Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon”.

Helena Bohle-Szacka uwieczniona w książce
Projektantka mody, dzienikarka, artystka, kuratorka i graficzka urodziła się w Białymstoku w 1928 roku w polskiej rodzinie o niemiecko-żydowskich korzeniach. To także pierwsza polska projektantka, której kolekcje pokazano za żelazną kurtyną. Staraniem Galerii im. Sleńdzdzińskich ukazała się publikacja dokumentująca wszechstronne talenty jednej z najważniejszych Polek tworzących w Berlinie Zachodnim.

Małe miasteczka pod lupą polskich pisarzy

Wyimaginowany Zybork, gdzieś na Mazurach, staje się tłem gigantycznej epopei Jakuba Żulczyka „Wzgórze Psów”. Pisarz udanie portretuje małomiasteczkowe kliki, sieć wzajemnych powiązań, czyniąc ze swojej książki skrzyżowanie powieści obyczajowej z thrillerem. Andrzej Muszyński, po osadzonym w wiejskich realiach „Podkrzywdziu”, bohaterom „Fajrantu” każe mieszkać w małym miasteczku, ale marzyć o wielkim biznesie.

Twórczość laureatów konkursu im. Markowej
Dziś drukujemy opowiadanie Krzysztofa Olszewskiego „Potok światła”. Nad redakcją czuwali pracownicy Instytutu Filologii Polskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny